Maribor prekinil črn niz, a doma še kar čaka na evropski gol

Konferenčna liga 18. Avg 202222:10 > 19. Avg 2022 1:46 0 komentarjev
Damir Krznar je svojo mariborsko zgodbo začel z remijem. FOTO: Jure Banfi.

Nogometaši Maribora so pod vodstvom novega trenerja Damirja Krznarja v prvi tekmi play-offa za evropsko konferenčno ligo z 0:0 remizirali proti CFR Cluju iz Romunije. Slovenski prvaki so prekinili niz šestih porazov, toda spet, še četrtič na četrti domači evropski tekmi v tej sezoni, niso dosegli gola.

Po šok terapiji, menjavi trenerja po šestih porazih v nizu, si je morda najpomembnejšo tekmo sezone v Ljudskem vrtu s tribun ogledalo vsega nekaj več kot štiri tisoč gledalcev. Za Ljubljano bi bilo sijajno, za Maribor, sploh v Evropi, ni.

“Ko klub trpi, ostanemo samo mi!!! 4.000>12.000,’” so ob tem na transparentu, ki so ga izobesili ob začetku tekme, zapisali člani organizirane navijaške skupine Viole.

V Ljudskem vrtu se je zbralo približno 4.500 gledalcev. FOTO: Jure Banfi.

Topel sprejem za Damirja Krznarja

Občinstvo je bilo kljub temu precej glasno in je spodbujalo svoje nogometaše. Novopečeni trener Damir Krznar je prav tako naletel na lep sprejem. Gledalci so ga na klop pospremili z glasnim aplavzom, zato jim je pomahal z roko.

Kaj smo videli na igrišču? Marsikoga od nogometašev Maribora ne, saj je v Ljudskem vrtu kot v bolnišnici. Zaradi poškodb manjkajo prvi vratar Ažbe Jug, kapetan Martin Milec, oba glavna osrednja branilca Max Watson in Nemanja Mitrović, pa tudi izkušeni vezist Aleks Pihler. Zaradi kazni ni smel nastopiti Jan Repas.

Evropski debi za 17-letnega upa

Tudi zaradi tega je priložnost od prve minute v sistemu 4-2-3-1, s katerim novi trener vijoličastih ni presenetil, saj ga je gojil že v Zagrebu, zaigral Tine Čuk. Komajda 17-letni mladi up Maribora, ki se je šele drugič, prvič v Evropi, znašel v zapisniku Mariborčanov. Debitiral je pod vodstvom Radovana Karanovića, ko je zaigral od prve minute pri prvenstvenem porazu v Kopru, a po slabi igri že ob polčasu ostal v garderobi.

Na igrišču je bilo v prvih 45 minutah precej mirno, obe ekipi sta bili  previdni, v napadu pa nista kombinirali kaj prida. Prvi so streljali Romuni, ko je po napaki obrambe Maribora do strela od daleč po sedmih minutah igre prišel Jefte Bentacor. K sreči je meril mimo gola. Španec, ki je bil najnevarnejši igralec gostov, je bil v akciji tudi v 26. minuti, ko je poskusil z desne strani kazenskega prostora. Tudi tokrat ni bil dovolj natančen.

Roko Baturina v dvoboju z romunskimi branilci. FOTO: ure Banfi.

Najlepša priložnost polčasa pripadla Mariboru

Edina priložnost, ki so jo imeli Mariborčani v prvem polčasu, je bila tudi največja, ki smo jo v Ljudskem vrtu videli v prvih 45 minutah. Pa tudi najlepša akcija dotlej. Ivan Brnić je preigraval po levi strani in z lepo globinsko podajo v kazenski prostor poslal Roka Baturino. Ta je potem natančno podal v sredino, kjer je do žoge in tudi strela prišel Marko Božić.

Zadel je okvir vrat, toda vratar Cluja Simone Scuffet se je izkazal z obrambo in žogo odbil v kot. Ostalo je pri rezultatu 0:0, ki je zdržal do konca polčasa. Nogometaši so na odmor odšli brez gola.

Slab začetek drugega polčasa za Maribor

Ob polčasu trenerja nista menjala – trener gostov, nekdanji sloviti romunski nogometaš Dan Petrescu, je bil sicer že sredi prvega polčasa zaradi poškodbe zamenjati ganskega branilca Nana Boatenga s Hrvatom Karlom Muharjem -, je pa v uvodnih 15 minutah Cluj prevzel pobudo.

Mariborčani so komajda prihajali čez nasprotnikovo polovico, medtem ko so Romuni pletli mrežo okoli kazenskega prostora Alexandra Bergsna, kaj več pa jim na srečo ni uspevalo.

Podpora Viol za nekdanjega trenerja

Po uri igre je prvič menjal tudi Krznar in mladega Čuka, ki se ni najbolj izkazal, zamenjal s precej bolj uveljavljenim veteranom Rokom Kronavetrom. Malo po njegovem prihodu na igrišče so vijoličasti pokazali nekaj znakov življenja in izpeljali obetavno akcijo, iz katere pa so iztržili le kot. Dovolj, da je občinstvo zaživelo in začelo vzklikati: “Maribor! Maribor! Maribor …”

Nekje takrat so nov transparent izobesile tudi Viole. S transparentom so se najzvestejši navijači Maribora spomnili na zdaj že nekdanjega trenerja Karanovića. “Vijol’čno srce. Pravi Mariborčan, lokalpatriot. Hvala, Žuti!’” je pisalo na njem.

Mariborčani v napadu povsem brez idej

Toda igra v napadu Mariboru še naprej ni stekla. Nogometaši v vijoličastih dresih so bili povsem nenevarni. Krznar je ukrepal in v 76. minuti zamenjal napadalca. Namesto Baturine je v igro vstopil Rok Sirk. Minuto za tem končno nekaj nevarnosti pred nasprotnikovim golom. Po desni strani je stekel Kronaveter in nevarno streljal. Romuni so žogo v zadnjem hipu blokirali in odbili v kot. Iz tega se ni izcimilo nič.

V 83. minuti je Maribor prišel do prvega resnejšega strela v nasprotnikova vrata v drugem polčasu. Spet je poskusil Božić, ki je z roba kazenskega prostora streljal močno in dokaj natančno, toda vratar romunskega prvaka se je tudi tokrat izkazal in žogo odbil v kot.

Do konca tekme se izid ni spremenil. Priložnosti ni bilo, Maribor je še četrto domačo evropsko tekmo v tej sezoni končal brez gola, na katerega zdaj čaka že neverjetnih 360 minut. Je pa vsaj prekinil črn niz in prvič po šestih tekmah in 23. juliju, ko je v prvenstvu doma premagal Gorico s 3:2.

Novega trenerja Maribora čaka veliko dela. FOTO: Jure Banfi.

Maribor ni navdušil, a ostaja v igri za evropske milijone

V Mariboru so lahko zadovoljni, ker po prvih 90 minutah igre ostajajo v igri za napredovanje. To bi Mariborčanom prineslo tri milijone evrov, ki bi jih dobili za uvrstitev v skupinski del konferenčne lige, ob tem pa bi prvič po petih letih dočakali evropsko jesen. Toda če bo Maribor želel v Romuniji zmagati, bo moral v napadu pokazati precej več.

Optimizem lahko navijači črpajo iz dejstva, da bo Krznar do naslednjega četrtka, ko bo v Romuniji na sporedu povratna tekma, v naslednjem tednu vsaj malce vnesel svoje ideje in bolje spoznal ekipo. Še pred tem pa ga v nedeljo čaka štajerski derbi, v Ljudski vrt prihajajo Celjani. V prvenstvu, v katerem so Mariborčani na zadnjem mestu, pa so točke počasi že nuja …

Maribor – Cluj 0:0

Stadion Ljudski vrt, gledalcev 4500, sodniki: Orel, Vodrazka in Križ (vsi Češka).
Strelci: /.
Maribor: Bergsen, Sikošek, Uskoković, Šoštarič Karič, Žinič, Vidaković, Antolin, Brnić, Božić (od 88. Laušić), Čuk (od 60. Kronaveter), Baturina (od 76. Sirk).
Cluj: Scuffet, Camara, Burca, Matias, Manea, Adjei-Boateng (od 30. Muhar), Cvek (od 88. Hoban), Roger (od 88. Petrila), Deac (od 73. Malele), Betancor (od 46. Paun), Yeboah.
Rumeni kartoni: Manea, Malele, Burca, Matias.