Mariborsko upanje spet živi, Štajerska slavi veliko zmago

Nogomet 19. Feb 202316:59 0 komentarjev
Ljudski vrt Maribor
Večni derbi z in večni derbi brez navijačev sta dve povsem drugačni tekmi. Foto: Jure Banfi

Potem, ko se je dvakrat v tej sezoni po večnem derbiju smejalo zeleno-belim, imajo po prvem pomladanskem obračunu veliko več razlogov za zadovoljstvo Mariborčani. V krasnem nogometnem ambientu Ljudskega vrta so vijoličasti Ljubljančane ugnali z 2:0 in znova vsaj malce "odprli" prvenstvo. Za zmago aktualnih prvakov sta zadela Žan Vipotnik in Marko Božić, svoj šov pa je imel znova tudi delilec pravice David Šmajc. Razlika med večnima tekmecema po derbiju? 12 točk.

Uvod je pripadel Olimpiji. A le uvodne dve ali tri minute. Nato je na igrišču zagospodaril Maribor, Josip Iličić je z miniaturo navijače dvignil na noge, prvi pa je v okvir vrat sprožil vijolični bojevnik Martin Milec, njegov strel s strani je zaustavil Matevž Vidovšek.

Ko se je zdelo, da je Olimpija malce vzpostavila ravnotežje na igrišču pa je udaril trenutno najbolj vroči napadalec slovenskega nogometnega prostora. Priložnost je Žanu Vipotniku s krasno podajo v prostor ustvaril Ivan Brnić, mariborska 77-ici pa je v prvem poizkusu veselje še preprečil Vidovšek, v drugo pa je Konjičan neubranljivo udaril v njegov desni zgornji kot.

Pri zmajih je skušal odgovoriti Aljaž Krefl, a so se vijolice znova hitro odzvale. Po pol ure igre je dvakrat sprožil Marko Božić, prvič je njegov strel poletel za las prek vrat, drugič mi je veselje s krasno reakcijo preprečil razploženi Vidovšek, ki je že v naslednji akciji zaustavil še poizkus Brnića.

Žan Vipotnik vsako žogo, ki se je dotakne, spremeni v zadetek … Foto: Jure Banfi

A tudi Korošec v vratih Olimpije ni uspel dolgo zaustavljati razpoloženih vijolic, v 41. minuti je obrambi zmajev pobegnil Gregor Sikošek, Božić pa je vendarle potrdil pravilo, da “gre v tretje rado”. Štajerski ponos je povedel z 2:0, kar je bil tudi rezultat polčasa, v katerem so vijolie dodobra nadgirale letos najboljšo ekipo prvenstva.

“Dirigent” Šmajc znova kradel pozonost

A prava drama se je začela na začetku nadaljevanja. Že v 47. minuti je ob prostem strelu Svita Sešlarja žoga v roko začela Iličića, David Šmajc pa je pokazal na belo točko in domače navijače razjaril še z drugim rumenim kartonom za prvega zvezdnika vijolic. Toda pritisk derbija je očitno načel tudi sicer suverenega Maria Kvesića. Ažbe Jug je uganil smer strela Hrvata in s pantersko obrambo še drugič zapored zaustavil najstrožjo kazen nasportnika.

Josip Iličić je svoj prvi večni derbi končal po vsega 47. minutah. Foto: Jure Banfi

Ni minilo prav dolgo, tekla je 62. minuta, ko je brez igralca ostala tudi Olimpija. Šmajc je na sredini igrišča dosodil prekršel Krefla nad Božićem in branilcu Ljubljančanov pokazal drugi rumeni karton. To je znova povsem poravnalo razmerje moči na igrišču, zalet zmajev se je dodobra zaustavil.

Pravzaprav ne le dodobra, ampak kar popolnoma, sledile so namreč minute, ko se ne v enem ne v drugem kazenskem prostoru ni dogajalo praktično nič. Z izjemo letečih kozarcev, plastenk in stolov. Ura je tekla in tekla, Maribor pa je kljub še nekaterim “zanimivim” odločitvam Šmajca mirno odkorakal proti sedmi zaporedni prvenstveni zmagi. Razlika na lestvici je še vedno visoka, a v mestu ob Dravi upanje znova živi.

Maribor – Olimpija 2:0 (2:0)

Stadion Ljudski vrt, gledalcev 9611, sodniki: Šmajc, Žunič, Klančnik.

Strelca: 1:0 Vipotnik (22.), 2:0 Božić (42.).

Maribor: Jug, Sikošek, Šoštarič Karič, Watson, Milec, Antolin (od 83. Guerrico), Repas, Brnić (od 90. Uskoković), Božić (od 65. Tolić), Iličić, Vipotnik (od 83. Kronaveter).
Olimpija: Vidovšek, Lasickas (od 83. Estrada), Ratnik, Sualehe, Krefl, Elšnik, Krdžalić (od 65. Posavec), Doffo, Sešlar, Kvesić (od 65. Aldair), Rui Pedro (od 73. Bristrić).

Rumeni kartoni: Iličić, Milec, Repas, Watson; Krefl.
Rdeča kartona: Iličić (49.), Krefl (62.).

Potek tekme iz minute v minuto:

KONEC TEKME! Maribor je prepričljivo dobil prvi letošnji derbi in prišel do sedme prvenstvene zmage v nizu. Maribor je zdaj drugi in je prednost vodilne Olimpije zmanjšal na 12 točk. Lahko še postane prvak? Do konca sezone je na voljo še 42 točk.

87. minuta: Do strela je zdaj prišel rezervist Olimpije Ivan Posavec. Z novo odlično obrambo se je izkazal vratar Maribora Ažbe Jug in žogo odbil v kot.

76. minuta: S prostega strela s polovice igrišča je pri Mariboru poskusil Martin Milec. Vratar Olimpije je njegov strel komajda obranil, malo za tem pa je nerodno stopil in si zvil gleženj. Nova težava za Ljubljančane? Na njihovo srečo ne. Matevž Vidovšek nadaljuje s tekmo.

72. minuta: Maribor je imel priložnost za povišanje vodstva. Do strela je prišel Žan Vipotnik, a iztržil le kot. Streljal je v obrambni blok gostov.

61. minuta: Zdaj pa izključitev tudi na strani Olimpije. Po prekršku si je drugi rumeni karton prislužil Aljaž Krefl.

Rdeč karton Aljaža Krefla:

49. minuta: Enajstmetrovko je pri Olimpiji izvajal Mario Kvesić, ki pa ni zadel. Z obrambo se je izkazal vratar Maribora Ažbe Jug.

Zapravljena enajstmetrovka Maria Kvesića:

48. minuta: Drama v Ljudskem vrtu. Po prostem strelu Olimpije je z roko v živem zidu igral Josip Iličić. Sodnik David Šmajc je pokazal na enajstmetrovko, zvezdniku Maribora pa drugi rumeni in rdeč karton. Iličić svoj prvi večni derbi torej zaključuje na ne najlepši način.

Roka Josipa Iličića za rdeč karton:

ZAČETEK DRUGEGA POLČASA!

POLČAS!

GOOOL!!! Maribor je v 42. minuti povišal vodstvo. V polno je po podaji Gregorja Sikoška zadel Marko Božić.

Gol Marka Božića:

34. minuta: Še en strel zelo razpoloženega Ivana Brnića. Poskusil je z roba kazenskega prostora, vratar Olimpije pa se je izkazal z novo obrambo.

33. minuti: Nova velika priložnost za Maribor. Do strela v kazenskem prostoru je prišel Marko Božić. Z odlično obrambo se je izkazal Matevž Vidovšek.

Priložnost Marka Božića:

28. minuta: Pri strelu je bila Olimpija. S strelom od daleč je poskusil Aljaž Krefl. Žoga je zletela mimo vrat.

Priložnost Aljaža Krefla:

GOOOL!!! Maribor vodi. V 22. minuti je po sijajni podaji Ivana Brnića pred gol prišel Žan Vipotnik. Njegov prvi poskus je vratar Olimpije odbil, drugega pa ni mogel. Vroči mladi napadalec Maribora je prišel še do 12. gola v tej sezoni in skočil na vrh lestvice strelcev. To je bil njegov deveti gol na zadnjih petih tekmah, ki jih je odigral.

Gol Žana Vipotnika:

15. minuta: Zdaj je bila na drugi strani nevarna Olimpija. Pred gol je prišel Justas Lasickas, ki pa je na koncu prišel do težkega strela, zato tudi Ažbe Jug v vratih Maribora z njegovim poskusom ni imel težav. Žogo je brez težav ujel.

13. minuta: Prvi strel je pripadel Mariboru. Z desne strani je poskusil Martin Milec. Vratar Olimpije Matevž Vidovšek ni imel težav.

Priložnost Martina Milca:

ZAČETEK TEKME!

Začetni postavi:

Maribor: Jug, Sikošek, Karić, Watson, Milec, Antolin, repas, Brnić, Božić, Iličić, Vipotnik.

Olimpija: Vidovšek, lasickas, Ratnik, Sualehe, Krefl, Elšnik, Krdžalić, Doffo, Sešlar, Kvesić, Rui.

PRED TEKMO:

14:55: Malce pred prvim sodnikovim žvižgom še manjša slovesnost. Pri Mariboru so podelili nagrado za najbolj srčnega nogometaša, ki ga podeljujejo navijači. Vijolč’ni bojevnik je postal kapetan Martin Milec.

Pred nami je večni derbi, ki vsaj malce obrne razmerja moči v tej sezoni Prve lige Telemach. Olimpija si je pred konkurenco nabrala ogromno prednost, morebitna nova zmaga Ljubljančanov v Ljudskem vrtu pa bi bržkone pomenila, da so vijolice izločene iz boja za naslov prvaka. Obraten scenarij in zmaga Maribora bi znova vsaj malce odprla prvenstvo in Damir Krznar je tisti izmed obeh trenerjev, ki bo moral malce več tvegati. A Albert Riera in njegovi fantje bodo zagotovo prežali na vsako domačo napako.