Minuta jih je ločila do večnosti, Jović ustavil slovenske sanje

Euro2024 20. Jun 202416:56 4 komentarji
Žan Karničnik gol Slovenija Srbija

Epska, resnično epska selitev slovenskega naroda v München je bila skorajda v popolnosti nagrajena tudi na igrišču. Slovenska reprezentanca je bila na pragu nepozabne, zgodovinske zmage in uvrstitve v izločilne boje Eura, a je z zadnjim udarcem tekme slovenske sanje (za zdaj) razblinil Luka Jović. Slovenija 1, Srbija 1.

Euro 2024, 2. krog, skupina C

Slovenija – Srbija 1:1 (0:0)

Karničnik 69., Jović 90+6.

Začetek tekme s Srbijo je bil s slovenske strani popolnoma, popolnoma drugačen, kot je bil tisti proti Danski. Slovenija je bila pogumna, podjetna, agresivna in dominantna, že v 4. minuti je z razdalje v naročje Predraga Rajkovića sprožil Adam Gnezda Čerin, čuvaj mreže Mallorce se je še bolj izkazal tri minute kasneje, ko je ustavil strel Jana Mlakarja.

Srbi so v prvem polčasu delovali prestrašeno, izgubljeno, njihovi nogometaši so zgolj čim hitreje iskali način, kako se znebiti žoge, kar so Slovenci s pridom izkoriščali. Če je bil po tekmi z Dansko nekaj kritik deležen Timi Max Elšnik, je bil vezist Olimpije tokrat gospodar dogajanja na sredini igrišča.

Timi Max Elšnik

A ob vsej kvaliteti, ki jo imajo v napadu Srbi z Dušanom Tadićem, Aleksandrom Mitrovićem in Dušanom Vlahovićem, je bilo jasno, da bodo tudi naši nasprotniki prišli do priložnosti. V 27. minuti je Vlahović z glavo meril v Oblaka, štiri minute kasneje je Jan Mlakar v zadnjem trenutku Mitroviću ‘snel’ žogo z glave, sicer bi okroglo usnje napadalec arabskega Al Hilala bržkone pospravil v slovensko mrežo.

V 38. minuti pa priložnost polčasa. Elšnik je srečno in spretno švignil skozi srbsko obrambo, a z močnim strelom zadel vratnico. Na odbiti žogi sta se slabo odzvala Andraž Šporar, ki je popolnoma zgrešil okroglo usnje, nato pa je Benjamin Šeško žogo poslal prek srbskih vrat.

K sreči kazen ni prišla v 42. minuti, ko je Andrija Živković podal pred vrata, robustni Mitrović pa se je otresel Žana Karničnika, a ‘pozabil’, da je pred njim še hobotnica po imenu Jan Oblak. Slovenski kapetan je ustavil strel Srba, gol pa, tudi če bi naši nasprotniki zadeli, ne bi veljal, saj je bil Živković na začetku akcije v prepovedanem položaju.

Drugi del bolje začeli Srbi

Začetek drugega polčasa ni bil optimalen. V 47. minuti je slovenska obramba zaspala in Aleksandar Mitrović je sam pritekel pred Jana Oblaka. A dobili smo še en dokaz, kakšno nadstandardno kvaliteto ima Slovenija v svojih vratih. Čuvaj mreže madridskega Atletica je z bravurozno obrambo ustavil srbskega napadalca.

V 49. minuti je slovenskim navijačem znova zastal dih. Ob podaji s strani je Jaka Bijol ob izbijanju pred slovenskimi vrati zelo slabo zadel žogo, a je ta k sreči zletela mimo Oblakovih vrat. Srbi so dobili zalet, v naslednjem napadu je še enkrat poskusil Mitrović, a je Karničnik žogo ravno toliko odbil, da je zletela mimo slovenskega gola.

Slovenija je bila v krču, Srbi so se prebudili. Nato pa jih je skorajda ‘ugasnil’ Benjamin Šeško. Napadalec Leipziga je v slogu tekme z Dansko znova udaril z razdalje, a se je s parado izkazal Rajković.

Prva liga Telemach v vsem svojem sijaju

Tekma je postala spet izenačena. Potem pa je prišla 69. minuta. Minuta, v kateri so vsi tisti, ki pravijo, da je slovenska liga slaba, ostali ne zaprtih, ampak odprtih ust. Žan Karničnik je žogo ukradel Srbom in jo v slogu najboljših bočnih branilcev sveta potegnil na polovico nasprotnika, jo podaljšal do Elšnika, ta pa jo je s podajo iz najlepše nogometne pravljice podal pred vrata, kamor je pritekel … Ja, kdo drug kot Karničnik je okroglo usnje pospravil v srbsko mrežo.

Odgovor Srbije bi lahko bil takojšen, ampak je bil končno na tem turnirju na naši strani tudi okvir vrat. Ta je zaustavil Aleksandra Mitrovića in ostalo je pri vodstvu Slovenije. V 79. minuti je znova zapretil Karničnik, ki je igral, kot da je sprejel izziv postati slovenski Cafu, a je tokrat njegov strel zletel mimo Rajkovićevih vrat.

Srbi se seveda niso predali, v 83. minuti je poizkusil Samardžić, a zgrešil Oblakov gol. Dve minuti kasneje je s prostega strela zvito udaril rezervist Mijat Gačinović, a je slovenski vratar žogo izbil v kot. Tu je srbska igra razpadla, nasprotnika je ohromila nervoza, a vendarle je nasprotnik zmogel dovolj moči za zadnji udarec. Z zadnjo potezo tekme je kot Srbije v zadetek z glavo spremenil Luka Jović in tekma se je končala z neodločenih 1:1.