Najboljša slovenska stranka, s katero bi se večkrat že skoraj opekli

Nogomet 21. Mar 20245:05 0 komentarjev

Malta, s katero se bo Slovenija danes v gosteh pomerila v prijateljski tekmi, je reprezentanca, proti kateri so slovenski nogometaši do zdaj zbrali največ zmag. Seveda v Ta’Qualiju pričakujemo novo, toda pogled v preteklost kljub odlični statistiki pravi, da morda ne bo tako lahko, kot se zdi na prvi pogled.

Malta je prvo reprezentančno nogometno tekmo odigrala daljnega leta 1957, od takrat pa v v 232 kvalifikacijskih tekmah za svetovna in evropska prvenstva le sedemkrat zmagala, na 26 tekmah remizirala, na preostalih 199 tekmah pa izgubila. Seveda še nikoli ni bila niti blizu uvrstitve na velika tekmovanja.

V kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024, ki so se za Slovenijo končale uspešno, je v skupini z Anglijo, Italijo, Ukrajino in Severno Makedonijo na osmih tekmah osemkrat izgubila. Dosegla je dva gola in jih prejela 20.

Trenutno je na 172. od 210 mest na jakostni lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Slovenija je 55.

Do zdaj so se Slovenci z Maltežani pomerili osemkrat.

Enkrat so remizirali, na preostalih sedmih tekmah pa zmagali.

Ob San Marinu je Malta reprezentanca, proti kateri je Slovenija nabrala največ zmag do zdaj.

Verjamemo, da bodo po četrtkovem večeru Maltežani na prvem mestu te lestvice osamljeni, pred tem pa se na hitro sprehodimo skozi vse dozdajšnje medsebojne obračune Slovenije in Malte

Malta – Slovenija 0:4 (8. oktober 2021)

Strelci: 0:1 Iličić 27., 0:2 Šporar 49., 0:3 Iličić 60., Šeško 67.

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022, ki so se za Slovenijo končale z neuspehom, so Slovenci na zadnji medsebojni tekmi z Malto pod vodstvom zdajšnjega selektorja Matjaža Keka zmagali s 4:0, junak zmage pa je bil Josip Iličić z dvema goloma.

Dvakratni strelec na zadnji tekmi proti Malti Josip Iličić. FOTO: Guliverimages.

Enega je dosegel Andraž Šporar, enega pa Benjamin Šeško, ki je sredi drugega polčasa postavil končni izid tekme.

Zdajšnji vodja slovenskega napada je na tej tekmi prišel do prvega gola v slovenskem dresu in postal najmlajši strelec v zgodovini slovenske reprezentance.

Na dan tekme, na kateri je zadel le šest minut po vstopu v igro, je bil star komaj 18 let in en dan. Prejšnjega rekorderja Milenka Ačimovića je prehitel za več kot tri leta …

Slovenija – Malta 1:0 (4. september 2021)

Strelec: Lovrić 44./11m

Po slabem začetku kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 – na prvih štirih tekmah je osvojila le štiri točke – je Slovenija Matjaža Keka razočarala tudi na peti tekmi v kvalifikacijah za prvenstvo v Katarju in se pošteno namučila, da je pred domačimi navijači prišla do pričakovanih točk proti avstajderju skupine.

Trd odpor Malte je strl Sandi Lovrić. FOTO: Aleš Fevžer.

Do zmage je prišla z minimalnim rezultatom 1:0, do edinega gola na tekmi pa se je dokopala po enajstmetrovki, ki jo je ob koncu prvega polčasa eden od Maltežanov zagrešil s prekrškom nad Miho Mevljo. Najstrožjo kazen je v gol spremenil Sandi Lovrić.

Do konca tekme je bilo napeto, Maltežani so celo zabili gol, ki pa jim ga je sodnik razveljavil zaradi prepovedanega položaja.

Ob tem je treba dodati, da je imela Slovenija v zaključku tekme na voljo še eno enajstmetrovko, ki pa jo je Andraž Šporar zapravil.

Slovenija – Malta 2:0 (10. junij 2017)

Strelca: 1:0 Iličić 45., 2:0 Novaković 84.

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018 je Slovenija, ki jo je takrat s klopi vodil Srečko Katanec, Malto v Stožicah premagala z 2:0 in ostala v igri za nastop v Rusiji, kamor se potem seveda ni uvrstila.

Slovenci so premoč unovčili v zadnji minuti prvega polčasa, ko je po diagonalnem strelu zadel Josip Iličić, in si utrli pot do treh točk.

Takole so po koncu tekme soigralci v zrak metali Milivoja Novakovića. FOTO: Aleš Fevžer.

To je bila sicer tekma, ki je minila v znamenju slovesa Milivoja Novakovića.

Drugi najboljši strelec v zgodovini Slovenije je na tej tekmi namreč končal bogato reprezentančno kariero in jo sklenil na najlepši možni način.

Potem ko je v igro prišel v 64. minuti, je 20 minut pozneje postavil končni izid in se od slovenskega dresa poslovil s 32 goli na svojem računu.

Malta – Slovenija 0:1 (11. november 2016)

Strelec: 0:1 Verbič 47.

Po remiju v Litvi, zmagi nad Slovaško v Stožicah in spodbudnem remiju proti Angliji na istem prizorišču je Slovenija Srečka Katanca v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018 proti avstajderju v gosteh do zmage prišla precej težje od pričakovanj.

Edini gol za pomembno zmago na Malti je dosegel Benjamin Verbič. FOTO: Profimedia.

Čeprav je bila boljša, se je morala Slovenija za tri točke precej namučiti in je do njih prišla po golu Benjamina Verbiča na začetku drugega polčasa.

Zdajšnji pomembni slovenski reprezentant je v polno meril po podaji Jasmina Kurtića, ko je zadel po strelu s peto, to pa je bil takrat njegov sploh prvi reprezentančni gol.

Malta – Slovenija 1:3 (30. april 2003)

Strelci: 0:1 Zahović 15., 0:2 Šiljak 36., 0:3 Šiljak 57., 1:3 Mifsud 90.

Slovenija, ki se je ob koncu rednega dela uvrstila v dodatne kvalifikacije, je v četrtem nastopu v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2004 pod vodstvom Bojana Prašnikarja na Malti pred 20 leti precej zlahka prišla do tretje zmage.

Dvakratni strelec Ermin Šiljak. FOTO: Guliverimages.

Z dvema goloma se je izkazal Ermin Šiljak, ki je v tistih kvalifikacijah zablestel in bil z devetimi goli celo najboljši strelec celotnega tekmovanja, enega pa je prispeval Zlatko Zahović.

Za Maltežane je v zadnji minuti zadel njihov najboljši strelec v zgodovini Michael Mifsud in postavil končni izid.

Slovenija – Malta 3:0 (7. september 2002)

Strelci: 1:0 Darren 38./a.g., 2:0 Šiljak 61., 3:0 Cimirotić 90.

Po velikem poku, ki se je na svetovnem prvenstvu v Južni Koreji in na Japonskem zgodil med Zlatkom Zahovićem in Srečkom Katancem, se je selektor, ki je Slovenijo pred tem popeljal na dve veliki tekmovanji v nizu, odločil za odhod. Nasledil ga je Bojan Prašnikar in že ob debiju navdušil, v Trstu je poskrbel za odmevno zmago nad Italijo na prijateljski tekmi.

Končni izid je postavil Sebastjan Cimirotić. FOTO: Guliverimages.

Kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2004 je začel z najlažjim možnim tekmecem, Malto, in ga za Bežigradom zlahka premagal.

V prvem polčasu so si Maltežani zabili avtogol, v drugem delu igre pa sta delo dokončala slovenska napadalca, Ermin Šiljak in junak zmage nad Italijo Sebastjan Cimirotić, ki je v zadnji minuti postavil končni izid.

Mala – Slovenija 0:0 (9. februar 1996)

Slovenija je pod vodstvom takratnega selektorja dr. Zdenka Verdenika igrala na prijateljskem turnirju v La Valetti, po visoki zmagi s kar 7:1 nad Islandijo v prvem nastopu pa je proti Malti iztržila le remi brez zadetkov.

V veliki meri je bilo tako verjetno zato, ker slovenski selektor ni mogel računati na tri morda takrat največje zvezdnike, ki so se morali vrniti v svoje klube, Zlatka Zahovića, Matjaža Florjančiča in Sašo Udoviča, ki je Islandcem zabil kar pet golov.

Slovenija je bila precej boljši nasprotnik, največji priložnosti sta imela Ermin Šiljak in Primož Gliha, a ni uspela zadeti.

Malta – Slovenija 0:1 (12. februar 1994)

Strelec: 0:1 Gliha 65.

Prva medsebojna tekma Malte in Slovenije je bila odigrana na istem prizorišču, kot bo tokratna. V Ta Qualiju. Tudi takrat je šlo za prijateljski turnir, na katerem so nastopile štiri reprezentance, Slovenija pa ga je z zmago proti Malti osvojila.

Selektor na prvi medsebojni tekmi z Malto je bil dr. Zdenko Verdenik. FOTO: Uroš Skaza.

Pred tem je remizirala proti Gruziji in Tuniziji, za zmago Slovenije, ki jo je vodil dr. Zdenko Verdenik, pa je na prvi medsebojni tekmi z Malto poskrbel Primož Gliha z golom v 65. minuti.

Kot zanimivost dodajmo, da je bil takratni kapetan Slovenije njen pozneje super uspešni selektor Srečko Katanec.