Največja zmaga generacije: ko tako lepo zadiŠŠi po Nemčiji …

Nogomet 14. Okt 202319:56 1 komentar
Benjamin Šeško

Kakšen nogometni večer v Stožicah! Slovenska izbrana vrsta je pred razprodanim nogometnim avditorijem največjega stadiona v državi s 3:0 ugnala Finsko in v toplem oktobrskem večeru je v Ljubljani močno, zelo močno zadišalo po Nemčiji. Vrata Eura 2024 so slovenski reprezentanci, ki si v celoti zasluži zelo visoko oceno za željo, energijo in borbo, z dodano vrednostjo odprli fantastični trije - Benjamin Šeško, Andraž Šporar in Jan Oblak.

Kvalifikacije za Euro 2024, 7. krog

Slovenija – Finska 3:0

Šeško 16./11-m, 28., Janža 90+2.

Že deset dni pred tekmo s Finsko razprodane Stožice so dale slutiti, da se bo nocoj v Stožicah zgodilo nekaj velikega. In res se je. Slovenska izbrana vrsta je pred fantastično navijaško kuliso test zrelosti generacije prestala z odliko.

V dolgo časa navijaško razigranih Stožicah so bili doslej v kvalifikacijah enakovredni Finci v prvem polčasu povsem nebogljen nasprotnik dominantnih Slovencev. Varovanci Markkuja Kanerve so v uvodnih dvajsetih minutah le redko prešli sredinsko črto, toliko bolj konkretni in nevarni pa so bili Slovenci.

Pritiski so sadove obrodili v 15. minuti, ko je borbeni Andraž Šporar ob podaji v kazenski prostor prehitel nasprotnega branilca, ki ga je podrl s hrbta. Sodnik Daniele Orsato je brez oklevanja pokazal na belo točko, ki jo je z izjemno natančnim strelom v vodstvo Slovenije spremenil Benjamin Šeško in navijači v Stožicah so skočili na noge.

Slovenija - Finska

Na nov izbruh navdušenja pa slovenskemu nogometnemu občinstvu ni bilo potrebno prav dolgo čakati. Finci so po vodilnem golu Slovenije malce zadihali in začeli razmišljati tudi o kakšnem napadu, v 28. minuti pa je se njihov poizkus spremenil v slovenski protinapad, ki ga je s sijajno podajo začel Šporar, Benjamin Šeško pa je v nezaustavljivem sprintu stekel proti vratom sicer izvrstnega Lukasa Hradeckega, ki pa mu slovenski golgeter ni dopustil niti kančka upanja, da bo njegov strel zaustavil. Napadalec Leipziga je poiskal daljši kot Bundesligaškega tekmeca in Slovenija je vodila z 2:0.

Oba zadetka Benjamina Šeška

Tudi do konca polčasa se razmerje moči na igrišču ni bistveno spremenilo. Slovenci so nevarno zapretili še prek Elšnika in dvakrat Stojanovića, na drugi strani pa je bil v prvem polčasu Jan Oblak med vratnicami Slovenije popolnoma neobremenjen opazovalec dvoboja na zelenici.

Dokaz, da je Jan Oblak še vedno Jan Oblak

V uvodu drugega polčasa so Slovenci prepustili iniciativo Fincem, v 59. minuti pa ostali brez Benjamina Šeška, ki je že pred drugim zadetkom dobil močan udarec v glavo in igral ter tudi zadel s povezano glavo, po uri igre pa ob aplavzih s tribun vendarle zapustil zelenico.

Finski pritisk se je po uri igre stopnjeval in v 65. minuti je moral po fliperju v slovenskem kazenskem prostoru prvič posredovati tudi Jan Oblak. Vratar madridskega Altetica je imel še precej več dela štiri minute kasneje, ko je po lepi finski akciji z volejem sprožil Teemu Pukki, a meril naravnost v škofjeloško hobotnico.

V naslednji akciji pa so Stožice znova zagrmele, po globinski podaji je namreč za obrambo Fincev stekel Žan Vipotnik in s silovitim strelom pod prečko premagal Hradeckega. A oglasili so se italijanski sodniki, napadalec Bordeauxa je bil za nekaj centimetrov v prepovedanem položaju. V 75. minuti pa je Oblak še enkrat dokazal, zakaj je eden najboljših vratarjev na svetu. Po napaki slovenske obrambe je proti Škofjeločanu sam stekel Daniel Hakkans, natančno meril, a mu je s sijajnim posredovanjem veselje in s tem finski priključek, preprečil slovenski kapetan.

Obramba Oblaka

Na tej točki je Fincem zmanjkalo motivacije, energije in želje. Slovenija je tekmo mirno pripeljala do konca in 15.823 navijačev je glasno proslavilo veliko zmago varovancev Matjaža Keka. No, v finskem sektorju, kjer je bilo pred tekmo tako zelo glasno, je vladala grobna tišina, še posebej po tem, ko je za smetano na torti sijajnega večera s prvencev v reprezentančnem dresu poskrbel Erika Janža. Ni namreč nepomembno, da je Slovenija zdaj tudi na medsebojnih tekmah boljša od Fincev. V Stožicah je zadišalo po Nemčiji!