Zidane, Totti, Henry, Rooney, Nedved in Ibrahimović na slovenskih tleh

Nogomet 27. Jan 20245:00 > 9:47 1 komentar
Zinedine Zidane. Najboljši nogometaš, ki je do zdaj gostoval v Sloveniji. FOTO: Profimedia.

Ob robu obiska portugalske reprezentance, ki se marca obeta v Stožicah in bo k nam prinesla številna znana imena, smo pokukali v zgodovino in skušali ugotoviti, kateri so bili najbolj zvezdniški nogometni obiski v zgodovini naše države.

Portugalci bodo v Sloveniji gostovali 26. marca, ko bodo v Stožicah odigrali prijateljsko tekmo v pripravah na evropsko prvenstvo 2024, na katerem bosta nastopili obe reprezentanci.

Portugalska ima eno najboljših reprezentanc na svetu, v kateri ne manjka zvezdniških imen.

Če bo z njo v Ljubljano pripotoval tudi športnik z največ sledilci na omrežjih na svetu Cristiano Ronaldo, kar sicer še ni zagotovo, bo postal najboljši nogometaš, ki je kadarkoli stopil na slovenska tla.

Do zdaj ta naziv verjetno pripada Zinedinu Zidanu, ki je s Francijo v Ljubljani gostoval pred dvema desetletjema, leta 2003, a Francoz še zdaleč ni bil edini nogometni superzvezdnik, ki je zaigral v Sloveniji.

Bilo jih je – v reprezentančnih ali klubskih dresih, na uradnih ali prijateljskih tekmah – že na desetine, poskušali smo izbrskati prav vse.

Izbrali smo se deset najbolj zvezdniških nogometnih obiskov Slovenije in zbrali še kup drugih gostovanj tujih ekip, polnih zvezdnikov svetovnega nogometa. Preverite, kaj vse smo našli.

Deset najbolj zvezdniških nogometnih obiskov v Sloveniji:

Ruud Gulitt v akciji za Bežigradom. FOTO: Profimedia.

AC Milan v Ljubljani, 30. september 1992:

Prvič je zvezdniška nogometna zasedba na slovenska tla stopila septembra 1992 in že takoj poskrbela za velik spektakel. Na stadion za Bežigradom v Ljubljani je prišla najboljša ekipa na svetu, AC Milan, ki je v tistem obdobju v petih letih trikrat postala evropski, štirikrat pa italijanski prvak v Serie A, ki so ji takrat pravili nogometna liga NBA.

Predsednik je bil Silvio Berlusconi, s klopi je rdeče-črne vodil takrat verjetno najboljši trener na svetu Fabio Capello, na igrišču pa zvezdnik ob zvezdniku, čeprav največjega – Nizozemca Marca van Bastna – na žalost nismo videli. So pa zato zaigrali legendarna italijanska branilca Paolo Maldini in Franco Baresi, velikana nizozemskega nogometa Frank Rijkaard in Ruud Gullit, pa tudi Hrvat Zvonimir Boban, dolgoletni italijanski reprezentanti Daniele Massaro, Alberto Donadoni, Alberigo Evani

Gostje so upravičili vlogo favorita. Takrat daleč najmočnejšo slovensko ekipo so premagali zlahka, s 3:0.

Franco Baresi, eden najboljših branilcev v zgodovini, je Slovenijo z Italijo obiskal tudi leta 1994. FOTO: Guliverimages.

Italija v Mariboru, 7. september 1994:

Sploh prva kvalifikacijska tekma v zgodovini slovenske nogometne reprezentance je ena od najbolj legendarnih, ki jih je Slovenija odigrala do zdaj. Pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 1996 v Ljudskem vrtu gostila Italijo, ki je manj kot tri mesece pred tem po enajstmetrovkah izgubila v finalu svetovnega prvenstva v ZDA. Slovenija je presenetila in remizirala z 1:1, če bi takrat obstajala video tehnologija, kot jo poznamo danes, pa bi celo zmagala. Sodnik Bernd Heynemann namreč ni priznal zadetka Darka Milaniča, čigar strel se je od prečke odbil čez golovo črto, a Nemec tega ni videl.

Koga smo v Mariboru lahko občudovali na igrišču? Številne zvezdnike najboljše nogometne lige na svetu, italijanske. Nepozabnega kapetana, branilca Franca Baresija iz Milana, za katerega so takrat igral tudi vezist Roberto Donadoni, branilca Christian Panucci, Alessandro Costacurta, vezist Demetrio Albertini … Med vratnicama je stal legendarni vratar Gianluca Pagliuca, ki je takrat igral za Sampdorio, v napadu sta bila Giuseppe Signori iz rimskega Lazia, Gianfranco Zola iz Parme …

Gol za Ajax je v Mariboru zabil Jari Litmanen. FOTO: Guliverimages.

Ajax Amsterdam v Mariboru, 16. september 1997

Leta 1997 je v kvalifikacijah za pokal Uefa v Ljudskem vrtu gostoval Ajax iz Amsterdama, ki je v tistem obdobju veljal za enega največjih klubov na svetu. Dve leti pred tem je bil evropski prvak, leta 1996 izgubil v finalu lige prvakov, nekaj mesecev pred tekmo v Maribor pa se v najmočnejšem nogometnem tekmovanju na svetu ustavil v polfinalu.

Kdo vse je takrat zaigral v Ljudskem vrtu? Legendarni Finec Jari Litmanen, brata Frank in Ronald de Boer, vratar Edwin van der Saar, kapetan Danny Blind, če naštejemo le ene od največjih nizozemskih nogometašev v zgodovini. Potem pa še eden najboljših v zgodovini danskega nogometa, takrat nekdanji zvezdnik Real Madrida, Barcelone in Juventusa Michael Laudrup, ki je v Amsterdam prišel zaključiti bogato kariero. Pa tudi dva velika zvezdnika afriškega nogometa, Nigerijec Sunday Oliseh in Južnoafričan Benny McCarthy, gruzinski zvezdnik Šota Arveladze

Maribor je, to je bila prva tekma, močno presenetil in remiziral z 1:1, a so potem štirikratni evropski prvaki na povratni tekmi stvari postavili na svoje mesto in vijoličastim prizadejali najhujši poraz v zgodovini kluba. Premagali so jih s kar 9:1.

Mrežo Maribora je z izjemnim prostim strelom načel Siniša Mihajlović. FOTO: Guliverimages.

Lazio v Mariboru, 19. oktober 1999:

Jeseni 1999 je v zadnjem krogu skupinskega dela lige prvakov, v katero se je Maribor takrat prvič uvrstil, v Ljudski vrt prišla morda najbolj zvezdniška zasedba v zgodovini rimskega Lazia, ki je v tisti sezoni tudi osvojil svoj drugi in zadnji naslov italijanskega prvaka. V ligi, ki je bila takrat precej boljša, kot je danes – najboljša na svetu.

V nebeško modrem dresu so v Mariboru zaigrali zvezdniki, kot so poznejši dobitnik zlate žoge, Čeh Pavel Nedved, legendarni in na žalost zdaj že pokojni Srb Siniša Mihajlović, ki je tudi na tej tekmi mojstrsko zadel s prostega strela, njegov rojak, ki je takrat spadal med najboljše mlade nogometaše na svetu, najbolj znani slovenski zet Dejan Stanković, eden najboljših branilcev v zgodovini Italijan Alessandro Nesta, portugalska zvezdnika Fernando Couto in Sergio Concencaio, legendarni Argentinec Nestor Sensini, njegov še bolj legendarni rojak in danes eden najboljših trenerjev na svetu Diego Simeone, omeniti pa moramo tudi dvakratnega strelca na tej tekmi Simoneja Inzaghija.

Na klopi gostov je prav tako sedelo legendarno nogometno ime, Šved Sven-Göran Eriksson, ki je na klopi pustil še dva takratna zvezdnika svetovnega nogometa, napadalca Alena Bokšića in Marcela Salasa. Maribor je bil brez možnosti, izgubil je z 0:4.

Zinedine Zidane v dvoboju z Miranom Pavlinom. FOTO: Profimedia.

Francija v Ljubljani, 10. september 2003:

Leta 2003 je na stadionu za Bežigradom gostovala verjetno najbolj zvezdniška zasedba do zdaj, vsaj kar se tiče tekem, ki niso bile prijateljskega oziroma dobrodelnega značaja. V Ljubljano je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2004 prišla zvezdniška Francija, ki je v petih letih pred tem postala svetovna in tudi evropska prvakinja.

Gledalci so lahko uživali v nogometu enega najboljših nogometašev v zgodovini, trikratnega dobitnika nagrade za najboljšega igralca leta na svetu po izboru Fife, ki je v bogati karieri osvojil tudi zlato žogo, Zinedina Zidana, takrat je bil član madridskega Reala. Prišle so tudi legende londonskega Arsenala Thierry Henry, Patrick Vieira in Patrick Vieira, sijajni napadalec David Trezeguet in eden najboljših branilcev na svetu Lilian Thuram iz torinskega Juventusa, legendarna branilca Marcel Desailly iz Chelseaja in Bixente Lizarazu iz Bayern Münchna, še en legendarni vratar Fabien Barthez, ki je takrat branil vrata Manchester Uniteda … Rezultat? Francozi so zmagali z 2:0.

Veselje strelca Michaela Owena in poznejšega trenerja Olimpije Igorja Bišćana. FOTO: Profimedia.

Liverpool v Ljubljani, 24. september 2003:

Le dva tedna po Zidanu je za Bežigradom v kvalifikacijah za takratni pokal UEFA gostoval še en dobitnik zlate žoge, z Liverpoolom je v Ljubljano prišel angleški napadalec Michael Owen, ki je bil za najboljšega izbran leta 2001. Zaigral je tudi eden najboljših v zgodovini angleškega nogometa in predvsem Liverpoola, Steven Gerrard.

Ob njima so lahko gledalci uživali tudi v predstavi še enega angleškega dolgoletnega zvezdnika angleške premierlige Emila Heskeyja, prišel je rekorder po številu nastopov v norveški reprezentanci John Arne Riise, zraven je bil tudi legendarni Finec Sami Hyypiä, pa dolgoletni zvezdnik Liverpoola in češke reprezentance Vladimir Šmicer, eden najboljših v zgodovini avstralskega nogometa Harry Kewell in pa nepozabni poljski vratar Jerzy Dudek, ki je bil junak nepozabnega finala lige prvakov dve leti pozneje v Istanbulu, kjer je Liverpool nadoknadil zaostanek proti Milanu z 0:3 ob polčasu in po enajstmetrovkah prišel do petega naslova evropskega prvaka v klubski zgodovini.

Kljub temu je Olimpija, ki je po golu Tončija Žlogarja sredi drugega polčasa celo vodila z 1:0, uspela iztržiti remi z 1:1. Na povratni tekmi na Anfieldu je bila brez možnosti. Liverpool je zmagal s 3:0 in upravičil vlogo favorita.

Razočarani Francesco Totti po porazu v Celju. FOTO: Profimedia.

Italija v Celju, 9. oktober 2004:

Nič manj zvezdniška od tiste, ki je v Mariboru gostovala skorajda natanko desetletje pred tem, ni bila niti Italija, ki jo je na začetku kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2006 v Celje pripeljal legendarni italijanski trener Marcello Lippi.

Na takrat novozgrajenem celjskem stadionu so zaigrali po mnenju mnogih najboljši vratar v zgodovini Gianluigi Buffon (Juventus), dva izmed najboljših branilcev, kar jih je videl nogomet, Fabio Cannavaro (Juventus), ki je dve leti pozneje prejel celo zlato žogo, in Alessandro Nesta (Milan). Legendarni vezist Rome Daniele De Rossi in še precej bolj nepozabni dolgoletni član istega kluba Francesco Totti, pa poznejši trener sežanskega Tabora in Maribora, takrat pa prvokategornik Juventusa Mauro Camoranesi, sijajni takratni napadalec Palerma, ki je pozneje gole redno zabijal za Bayern München Luca Toni

Slovenija, ki jo je s klopi vodil Branko Oblak, je šokirala in z golom rezervista Boštjana Cesarja zmagala z 1:0, Italijanom pa prizadejala zadnji poraz na poti do četrtega naslova svetovnih prvakov, ki so ga pozneje osvojili na svetovnem prvenstvu v Nemčiji 2006.

Nogometaši Chelseaja po remiju v Ljudskem vrtu. FOTO: Profimedia.

Chelsea v Mariboru, 5. november 2014:

Pozno jeseni 2014 je v Maribor v skupinskem delu lige prvakov prišel Chelsea s slovitim Portugalcem Josejem Mourinhom na klopi, ki je v tisti sezoni na Stamford Bridge vrnil naslov angleškega prvaka. Do lovorike ga v ligi prvakov ni uspel popeljati, do zmage v Ljudskem vrtu prav tako ne, tekma se je končala z remijem z 1:1, pa čeprav so Londončani zaigrali v zares zvezdniški zasedbi.

V napadu smo videli enega najboljših nogometašev v zgodovini Afrike Didierja Drogbaja, ki je za Chelsea zabil kar 164 golov, zaigral je tudi takrat eden najboljših nogometašev na svetu, ki je bil v tisti sezoni izbran za najboljšega igralca angleške premierlige, Belgijec Eden Hazard, pa legendarni kapetan, angleški branilec John Terry, eden najboljših vratarjev v zgodovini Čeh Petr Čech, svetovni in dvakratni evropski prvak s Španijo Cesc Fabregas, brazilski golgeter Diego Costa, srbska zvezdnika Branislav Ivanović in Nemanja Matić, na klopi Londončanov pa sta ostala dva poznejša velika zvezdnika evropskega nogometa, Mohamed Salah in vratar Thibaut Courtois.

Dvoboj Mohameda Salaha in zdajšnjega športnega direktorja Maribora Marka Šulerja. FOTO: Profimedia.

Liverpool v Mariboru, 17. oktober 2017:

Zelo zvezdniška zasedba je Maribor v ligi prvakov obiskala tudi oktobra 2017, ko je na slovenskih tleh zaigral Liverpool slovitega Jürgena Kloppa, končalo pa se je precej drugače, kot se je ob obisku angleškega velikana s Stamford Bridga. Liverpool je namreč zmagal s 7:0.

Ne preveč šokanten rezultat, glede na to, koga vse smo našli v zapisniku gostujoče ekipe. Za Liverpool je zaigral Egipčan Mohamed Salah, ki je bil ravno v tisti sezoni izbran za najboljšega afriškega nogometaša in postal najboljši tudi v angleški premierligi. V napadu sta bila ob njem tudi Brazilca Philippe Coutinho, ki je le dva meseca po gostovanju v Ljudskem vrtu za kar 135 milijonov evrov prestopil v Barcelono, in Roberto Firmino. Nastopili so še Trent Alexander-Arnold, ki že vrsto let spada med najboljše bočne branilce na svetu, nizozemski vezist Georgino Wijnaldum, angleški kapetan James Milner, nemški reprezentant Emre Can, s klopi pa sta vstopila nogometaša, kot sta Daniel Sturridge in Alex Oxlade-Chamberlain.

Pozdrav Zlatana Ibrahimovića in Luisa Figa v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer.

Dobrodelni spektakel v Ljubljani, 15. september 2023:

Verjetno najbolj zvezdniška nogometna imena na slovenskih tleh smo videli pred dobrimi štirimi meseci, a so takrat nabito polne Stožice na delu spremljale nekdanje nogometaše, v organizaciji predsednika Uefe Aleksandra Čeferina pa so zbirali denar za žrtve avgustovskih poplav, ki so prizadejale Slovenijo.

Na igrišču so se družili dva dobitnika zlate žoge, Ukrajinec Andrij Ševčenko in Portugalec Luis Figo, dobitniki treh naslovov svetovnega in treh evropskega prvaka v reprezentančnih dresih, v obeh ekipah pa smo našteli kar 21 lovorik v ligi prvakov. Kdo vse je zaigral? Takrat sveži upokojenec in eden največjih zvezdnikov svetovnega nogometa zadnjih dveh desetletij Zlatan Ibrahimović, Italijana Gianluigi Buffon in Paolo Maldini, legenda milanskega Interja in Argentine Javier Zanetti, Nizozemec Clarence Seedorf, najboljši strelec v zgodovini svetovnih prvenstev, Nemec Miroslav Klose, nekdanji bolgarski nogometni virtuoz Dimitar Berbatov, Srbi Predrag Mijatović, Dejan Savićević in Nemanja Vidić, Francoz Robert Pires, junak finala evropskega prvenstva 1996, Nemec Oliver Bierhoff

Rezultat na semaforju ni igral nobene vloge, precej bolj pomemben pa je bil znesek, ki so ga vsi sodelujoči zbrali za žrtve poplav. Več kot tri milijone evrov in pol.

Preostale zvezdniške zasedbe, ki so obiskale Slovenijo:

  • Septembra 1992 je v drugi evropski tekmi v zgodovini Maribora v Ljudskem vrtu v kvalifikacijah za takratni pokal pokalnih zmagovalcev gostoval Atletico Madrid, za katerega sta igrali dve evropski nogometni legendi, Nemec Bernd Schuster in Portugalec Paulo Futre. Goste, ki so zmagali s 3:0, je s klopi vodil pokojni Luis Aragones, ki je leta 2008 Španijo popeljal do naslova evropskega prvaka.
  • Oktobra 1993 je v kvalifikacijah za pokal Uefa v Maribor prišla Borussia Dortmund, ki je le nekaj mesecev prej v tem tekmovanju izgubila šele v finalu, in pod vodstvom legendarnega trenerja Ottmarja Hitzfelda remizirala brez zadetkov. V rumenem dresu so v Ljudskem vrtu zaigrali legendarni nemški branilec Matthias Sammer, v napadu sta bila švicarski zvezdnik Stephan Chapuisat in Nemec Karl-Heinz Riedle
  • Septembra 1996 sta z Dansko v tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 1998 v Ljubljani gostovala zvezdniška brata Michael in Brian Laudrup. Danci so zmagali z 2:0.
Ruud van Nistelrooy v dresu PSV Eindhovna. FOTO: Profimedia.
  • Avgusta 1998 je v kvalifikacijah za ligo prvakov v Mariboru gostoval PSV Eindhoven, za katerega je takrat igral eden najboljših napadalcev tega tisočletja, poznejši zvezdnik Real Madrida in Manchester Uniteda Ruud van Nistelrooy. Mariborčani so zmagali z 2:1, a potem na povratni tekmi izgubili z 1:4 in se poslovili od tekmovanja.
  • Novembra 1999 sta v prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2000 v Ljubljani z Ukrajino, ki je po najbolj legendarnemu golu v zgodovini slovenskega nogometa Milenka Ačimovića s sredine igrišča izgubila z 1:2, zaigrala zvezdnik Milana Andrij Ševčenko, ki je pet let pozneje prejel zlato žogo, in Sergej Rebrov, ki je navduševal v majici kijevskega Dinama.
  • Septembra 2000 je v kvalifikacijah za takratni pokal UEFA pri Gorici gostovala Roma, ki je v Novo Gorico sicer prišla brez prvega zvezdnika Francesca Tottija, kar pa ne pomeni, da nismo videli znanih nogometnih imen. Daleč od tega. V vrstah gostov je zaigral eden najboljših bočnih branilcev v zgodovini nogometa Cafu, ki je kar dvakrat postal svetovni prvak z Brazilijo, njegov rojak Aldair, svetovni prvak iz leta 1994, odlični argentinski branilec in poznejši zvezdnik Real Madrida Walter Samuel, Francoz Jonathan Zebina, v napadu pa sta zaigrala dolgoletna italijanska reprezentanta Vincenzo Montella in Marco Delvecchio, ki se je izkazal s “hat-trickom”. Roma je namreč zmagala s 4:1.
  • Februarja 2001 je z Urugvajem na prijateljski tekmi na Bonifiki v Kopru gostoval dolgoletni zvezdnik prve italijanske lige Alvaro Recoba, ki je navduševal v majici milanskega Interja. Urugvajci so zmagali z 2:0.
Claudio Caniggia in Tore Andre Flo. FOTO: Profimedia.
  • Julija 2001 je Maribor v kvalifikacijah za ligo prvakov obiskal najbolj trofejni klub na svetu Glasgow Rangers, za katerega so takrat igrali številni nogometaši zvenečega imena. V prvi vrsti velik prijatelj Diega Maradone, napadalec Claudio Caniggia, pa norveški zvezdnik Tore Andre Flo, legenda ameriškega nogometa Claudio Reyna … Tekma se je končala z zmago gostov s 3:0.
  • Leta 2001 – najprej avgusta na prijateljski tekmi in potem še novembra na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2002 – je v Ljubljani za Bežigradom gostovala Romunija, za katero so takrat igrali dolgoletni zvezdnik italijanskega nogometa Adrian Mutu, član Milana Cosmin Contra in poznejši dolgoletni član milanskega Interja in Rome, ki je takrat igral za Ajax Amsterdam Christian Chivu. Prijateljska tekma se je končala z remijem z 2:2, precej pomembnejša kvalifikacijska pa z zmago Slovenije z 2:1 po še enem kultnem golu. Saj se še spomnite Milana “van Bastna” Osterca, mar ne?
  • Marca 2005 je v času priprav na svetovno prvenstvo, ki ga je gostila leto pozneje, v Sloveniji v Celju v prijateljski tekmi gostovala Nemčija, za katero so zaigrali dva velika zvezdnika Bayerna Münchna, nemškega in tudi svetovnega nogometa, vratar Oliver Kahn, vezist Michael Ballack, pa tudi takratni napadalec Kölna Lukas Podolski, ki je pozneje s 49 goli postal tretji najboljši strelec v zgodovini nemške reprezentance.
  • Julija 2006 je v nekdanjem pokalu intertoto Maribor obiskal zvezdniški Villarreal, ki je le nekaj mesecev pred tem zaigral v polfinalu lige prvakov, v Ljudski vrt pa je sloviti trener Manuel Pellegrini pripeljal nogometaše, kot so Urugvajec Diego Forlan, Francoz Robert Pires, turški golgeter Nihat Kahveci, italijanski reprezentant Alessio Tacchinardi ..
Wesley Sneijder in Samir Handanović v Celju. FOTO: Guliverimages.
  • Marca 2007 je v Celju v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2007 gostovala Nizozemska, za katero so igrali eden najboljših vratarjev v zgodovini Edwin van der Saar (Manchester United), zvezdnik Real Madrida Wesley Sneijder, legendarni krilni napadalec Arjen Robben, ki je takrat nastopal še za Chelsea, pa tudi legenda italijanskih nogometnih zelenic, evropski prvak z Ajaxom, Realom in Milanom (dvakrat), za katerega je takrat tudi igral, Clarence Seedorf. Nizozemska je zmagala z 1:0, gol pa je zabil takratni zvezdnik Barcelone Giovanni van Bronckhorst.
  • Julija 2014 je v Stožicah v prijateljski tekmi gostoval Chelsea slovitega Joseja Mourinha in z 2:1 premagal Olimpijo. Čeprav za Londončane niso zaigrali vsi zvezdniki, so gledalci na razprodanem stadionu lahko občudovali španskega napadalca Fernanda Torresa, dolgoletnega kapetana Londončanov Johna Terrya, pa tudi Brazilca Diego Costo in Španca Cesca Fabregasa, ki sta prav na tej tekmi prvič zaigrala za Chelsea, v katerega sta prestopila nekaj dni pred tem. Prvi za 38, drugi pa za 33 milijonov evrov.
  • Novembra 2014, le nekaj mesecev po tem, ko je nase opozorila na svetovnem prvenstvu v Braziliji, kjer je prišla do četrtfinala, je v Stožicah gostovala precej zvezdniška zasedba Kolumbije, ki je v Stožicah odigrala prijateljsko tekmo. Glavni zvezdnik je bil takrat 23-letni vezist gostov James Rodriguez, najboljši strelec mundiala v Braziliji, ki je nekaj mesecev pred tem za kar 75 milijonov evrov prestopil v Real Madrid. Za Kolumbijce so igrali tudi Juan Cuadrado (takrat Fiorentina, pozneje Chelsea, Juventus in milanski Inter, za katerega igra še danes), zvezdnik Porta, za katerega je Atletico Madrid malo za tem odštel 45 milijonov evrov Jackson Martinez … Kolumbijci so zmagali z 1:0.
Veselje Wayna Rooneyja po zmagovitem golu v Stožicah. FOTO: Profimedia.
  • Junija 2015 je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo v Stožicah gostovala Anglija, pri kateri so bile vse oči seveda uprte v takrat najboljšega strelca v zgodovini angleške reprezentance, dolgoletnega zvezdnika Manchester Uniteda Wayna Rooneyja, za goste pa so igrali tudi Gary Cahill (Chelsea), Jack Wilshere (Arsenal), Jordan Henderson (Liverpool), Raheem Sterling (Liverpool). Angleži so zmagali s 3:2.
  • Oktobra 2016, takrat v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2018, je v Stožice spet prišla Anglija, ki pa je imela takrat kanček manj zvezdniško zasedbo, a v njeni ekipi še vedno ni manjkalo sijajnih nogometašev. Nenazadnje so v Ljubljani tudi takrat zaigrali Wayne Rooney, Gary Cahill, Jordan Henderson, videli pa smo tudi vzhajajočo zvezdo Manchester Uniteda Marcusa Rashforda. Tekma se je končala z remijem brez zadetkov, bližje zmagi pa so bili Slovenci, ki jih je s klopi vodil Srečko Katanec.
  • Septembra 2018 je na dobrodelni tekmi v Biljah mrgolelo nogometnih zvezd. Prišli so legendarni Italijan Alessandro del Piero, njegov rojak Marco Materazzi, Portugalec Nuno Gomes, Bolgar Dimitar Berbatov, Španec Gaizka Mendieta, Irec Robbie Keane, Nizozemec Frank de Boer
  • Septembra 2019 je v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2020 gostovala Poljska na čelu z enim najboljših napadalcev v zgodovini nogometa, najboljšim strelcem od obstoja Bayerna Münchna Robertom Lewandowskim, v Stožicah pa prejela močno klofuto. Slovenija Matjaža Keka jo je premagala z 2:0.
  • Marca 2021 je v prvi tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo v Ljubljano v Stožice prišla Hrvaška, svetovna podprvakinja na čelu z dobitnikom zlate žoge 2018, dolgoletnim zvezdnikom madridskega Reala Luko Modrićem, in izgubila z 0:1. Za Hrvate so zaigrali še nekateri zvezdniki, takratna vezista milanskega Interja Ivan Perišić in Marcelo Brozović, vezist Chelseaja Mateo Kovačić
Luka Modrić v dvoboju z Josipom Iličićem v Stožicah. FOTO: Profimedia.
  • Novembra 2021 je Mura v Ljudskem vrtu v Mariboru v evropski konferenčni ligi šokirala Tottenham in Londončane premagala z 2:1, pa čeprav so za goste igrali nogometaši, kot so najboljši strelec v zgodovini angleške reprezentance, ki zdaj navdušuje v Bayern Münchnu, Harry Kane, brazilski zvezdnik Lucas Moura, Južnokorejec Heung-min Son, Danec Pierre-Emile Hojbjerg, Eric Dier in še nekateri zvezdniki evropskega nogometa, s klopi pa jih je vodil sloviti Italijan Antonio Conte.
  • Septembra 2022 je v ligi narodov v Stožicah gostovala Norveška na čelu z enim najboljših napadalcev na svetu Erlingom Haalandom, ki je ravno dva meseca pred tem iz Borussie Dortmund v Manchester City prestopil za 60 milijonov evrov, v vrstah gostov pa smo lahko občudovali tudi zvezdnika londonskega Arsenala Martina Odegaarda, a tudi to gostom ni pomagalo. Slovenija je zmagala z 2:1.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje