Iličić med strelci, Zajc že debitiral za Empoli

Getty Images

Prvi slovenski junak minulega nogometnega tedna je Josip Iličić. Kranjčan je v nedeljo slavil 29. rojstni dan, osebni praznik pa je po vrnitvi v začetno enajsterico Fiorentine obogatil še z zadetkom v mreži Genoe. Miha Zajc izkusil prve minute v Serie A.

Josip Iličić, ki je po dobrem mesecu ligaško tekmo znova pričel v začetni enajsterici, je v 17. minuti srečanja načel mrežo gostov in postavil tudi izid polčasa. V nadaljevanju sta se mreži tresli kar petkrat. Gostje s pristaniškega mesta so se z goloma v 57. in 59. minuti vrnili po zaostanku dveh zadetkov, a so Firenčani vsega tri minute kasneje znova povedli. V končnici srečanja, ki jo je Iličić po zamenjavi v 71. minuti spremljal s klopi, pa je sledil nov zasuk, saj je Genoa štiri minute pred koncem dvoboja izkoristila najstrožjo kazen in se domov vrnila s točko. Fiorentina ostaja na osmem mestu, dve mesti višje pa najdemo Atalanto Jasmina Kurtića, ki je v 22. krogu Serie A prav tako iztržila točko. Modro-črni so gostovali pri Torinu, ki je povedel v 16. minuti, a so gostje v 67. minuti izničili prednost Torinčanov. Tudi po zaslugi Kurtića, saj je Belokranjec podal za gol Petagne in tako vpisal še drugo asistenco v letošnji sezoni. Reprezentančni vezist je odigral celotno srečanje.

Krstne minute po selitvi na Apeninski polotok je v dresu Empolija vknjižil Miha Zajc. Primorec je v dvoboju s Crotonejem v igro vstopil v 86. minuti. Gostitelji so Toskancem zadali boleč udarec, saj se je obračun tekmecev za obstanek zaključil z visokim porazom gostov, bilo je 4:1. Sladke zmage v Rimu se je razveselil Valter Birsa, saj je Lazio padel po golu v 90. minuti srečanja. Šempetrčan je v obračunu z zdaj peto ekipo lige odigral celotno srečanje, medtem ko Boštjan Cesar zaradi izpolnjene kvote rumenih kartonov ni imel pravice nastopa. Verončani držijo 11. mesto, medtem ko ima Zajčev Empoli pred cono izpada po 22 tekmah še osem točk prednosti.

Celotno tekmo sta v dresu Carpija odigrala tudi Vid Belec in Andraž Struna, ki sta se z gostovanja pri Beneventu vrnila poražena. Domača ekipa, ki se prav tako bori za mesta tik pod vrhom lestvice Serie B, se je veselila zmage z izidom 3:0. Belec je v 17. minuti prejel tudi rumeni karton, po tem ko je storil prekršek za najstrožjo kazen.

Roman Bezjak zaradi poškodbe ni bil v kadru Darmstadta, ki je pred domačimi gledalci doživel visok poraz s Kölnom. Kozlički so v domačo mrežo pospravili šest zadetkov, letošnji novinec v elitni Bundesligi pa z devetimi točkami ostaja priklenjen na dno ligaške razpredelnice. Bayer Leverkusen je zdrsnil na deveto mesto, saj je pred farmacevte skočil Freiburg. Kevin Kampl, ki je na igrišču preživel vseh 90 minut, je s soigralci ob polčasu vodil z 2:0, a so se gostje z Gladbacha v drugem polčasu dokopali do sanjskega preobrata in Leverkusenčanom zadali nov boleč udarec.

Robert Berić in Jan Oblak, ki okrevata po poškodbi, sta tekmo svojih klubov pospremila v “civilni opravi”. Več razlogov za dobro voljo ima Krčan, saj je St. Etienne vknjižil novo zmago, zeleno-beli so z 0:3 odpravili Toulouse, medtem ko je Atletico remiziral še drugič zapored. Po tekmi v Bilbau so se Madridčani brez zmage vrnili še z drugega gostovanja v Baskiji, obračun z Alavesom ni ponudil zadetkov. Rdeče-beli tako niso izkoristili spodrsljajev Barcelone in Seville, za dvojcem na četrtem mestu zaostajajo šest točk. Rene Krhin je porazu na gostovanju pri Villarrealu spremljal na klopi Granade.

Po selitvi v Turčijo se v zasedbi Bursasporja počasi, a zanesljivo uveljavlja tudi Boban Jović, ki je odigral celotno tekmo pri vodilnem Basaksehirju. Celjan se je z gostovanja v Carigradu vrnil z grenkim priokusom, saj so gostitelji gol za zmago zabili v četrti minuti sodniškega dodatka. Z Akhisarjem je v največjem turškem mestu gostoval tudi Miral Samardžić, ki pa je visok poraz z Galatasarayjem, ki je v mrežo gostov pospravil šest zadetkov, spremljal s klopi za rezerviste. Nejc Skubic, še tretji reprezentančni branilec na delu v Turčiji, bo v Carigradu gostoval v ponedeljek, Konyaspor se bo udaril z drugouvrščenim Bešiktašem.

Nove zmage se je s Twentejem veselil Dejan Trajkovski. Mariborčan je tekmo s Zwollejem pričel na klopi, v igro pa je vstopil po dobri uri igre, tri minute po tem, ko je Twente z igralcem manj povedel z 2:1. Gostje so prednost zadržali do zadnjega sodniškega žvižga in vknjižili še osmo zmago. Še pod nekoliko izdatnejšo zmago se je v ciprskem prvenstvu podpisal Jan Koprivec. Primorec je bil z Anorthosisom uspešen na gostovanju pri Ermisu. Koprivec je klonil enkrat, domača mreža pa se je zatresla štirikrat.

Dobro formo v pripravljalnih tekmah kažeta Milivoje Novaković in Matic Črnic. Slednji je v prejšnjem tednu že zatresel mrežo kranjskega Triglava, tokrat pa se je podpisal pod enega od štirih zadetkov Rečanov v celjski mreži. Novaković, ki se v pripravah na nadaljevanje sezone prav tako vrača po poškodbi, je bil v dresu Maribora uspešen kar trikrat. Izkušeni Ljubljančan je med tednom zatresel mrežo Kapfenberga, v zadnji tekmi vijolic pred odhodom v Antalyjo pa je bil dvakrat natančen še v tekmi s hrvaško Gorico.

Dodajmo še, da sta v minulem tednu ob Zajcu delodajalca zamenjala še dva reprezentant. Antonio Mlinar Delamea se je preselil v bostonski New England Revolution, Gregor Sikošek pa je postal član danskega Brondbyja. (vir: nzs.si)