Wrexham AFC velja za enega najstarejših nogometnih klubov na svetu, ki je v skoraj stoletju in pol svojega obstoja doživel že marsikaj. A najbolj nenavadno in razburljivo poglavje v njegovi zgodovini se odvija šele zadnja tri leta.
“Morali smo obiskati Wrexham, kupiti nekaj in vsem doma povedati, da smo bili tu,” je dejala Loretta Loyd. Teksašanka je zgolj ena od številnih turistk, ki je v zadnjem dobrem letu dni obiskala do še nedavnega povsem neznano mesto na skrajnem severu Walesa. Kraj z z nekaj več kot 61.000 prebivalci je največji razcvet doživel v prvi polovici 20. stoletja po zaslugi bližnjega premogovnika, po njegovem zaprtju leta 1986 pa se, tako kot številna britanska mesta, znašlo v hudem zatonu.
Raziskava, ki jo je leta 2020 opravila britanska vlada, je pokazala, da kar 22 odstotkov tamkajšnjih otrok mlajših od 16 let živi v revščini. A Wrexham dandanes doživlja pravcati preporod, za kar imajo zasluge istoimenski nogometni klub, njegova slavna hollywoodska lastnika in sila priljubljena dokumentarna serija “Welcome to Wrexham“.
Veliko navdušenje, a tudi precej skepticizma
Verjetno se ne bi pretirano zmotili, če bi dejali, da je Wrexham AFC ta čas najbolj prepoznaven nižjeligaška nogometna zasedba na svetu. Klub, ki je bil ustanovljen davnega leta 1864 in se ponaša z vzdevkom rdeči zmaji, je zlato obdobje preživljal v 70 letih minulega stoletja, ko je nastopal v angleški drugi ligi, v prihodnjih desetletjih pa po številnih neposrečenih odločitvah in lastniških zamenjavah drsel po razpredelnici navzdol, vse dokler ni leta 2008 pristal v petem kakovostnem razredu angleškega nogometa.
V njem je nastopal rekordnih 15 let, vse do pred dveh tednov, ko si je priigral neposredno uvrstitev v višje rangirano tekmovanje in poskrbel, da so se o njem še enkrat več razpisali vsi svetovni mediji.
Pozornost le teh je namreč vzbudil že novembra 2020, ko sta zanimanje za njegov nakup povsem nenadejano pokazala hollywoodska zvezdnika Ryan Reynolds in Rob McElhenney. Le leto pozneje je dvojec z 98,6-odstotnim soglasjem članov klub odkupil od navijačev, ki so bili večinski lastniki. Ti so namreč le devet let pred tem v zgolj sedmih urah zbrali 100.000 funtov in klub rešili pred propadom.
Meščani so se na novico tedaj odzvali z navdušenjem, a vajeni številnih pretresov okoli kluba, tudi s precejšnjo mero skepticizma. Ni skrivnost, da se je slavni dvojec pred prihodom smukal tudi okoli drugih klubov po Evropi, a kot je razkril McElhenney, ga je v nakup prepričalo dejstvo, da ga mesto močno spominja na rojstno Filadelfijo.
“Odraščal sem v južni Filadelfiji. Filadelfija kot jo poznam, se identificira z ljudmi, ki trdo garajo za vse, kar imajo. Wrexham, čeprav ga pred tem nisem nikoli obiskal, me močno spominja nanjo. Je delavsko mesto. Občutek imam, kot da poznam tamkajšnje ljudi, sem z njimi odraščal in sem eden od njih,” je pred časom dejal producent in igralec priljubljene humoristične serije V Filadelfiji je zmeraj sončno.
Ne zgodi se pogosto, da klepetaš z ljudmi iz Hollywooda
Da tako on kot njegov precej slavnejši kanadski poslovni partner mislita resno, sta dokazala s takojšnjo investicijo v višini dveh milijonov futnob, klub pa je z njuno pomočjo podpisal tudi sponzorski dogovor s kitajskim spletnim družbenim omrežjem za deljenje videoposnetkov Tik Tokom.
Kljub temu se je morala ekipa na koncu zadovoljiti z le osmim mestom, a je zato že v naslednji sezoni močno dvignila apetite. V svoje vrste je zvabila prekaljenega nekdanjega trenerja Sunderlanda, Boltona in Hull Cityja Phila Parkinsona, na nogometni tržnici pa ujela številne uveljavljene igralce, ki so nastopali v višjeligaških klubih.
Po neprepričljivem vstopu v prvenstvo je moštvo v drugi polovici lanske sezone nanizalo kar 15 tekem brez poraza, se začasno znašlo celo na prvem mestu in si priigralo finale v FA Trophy, a v obeh primerih ostlao praznih rok. V ligi je po drugem osvojenem mestu v rednem delu v polfinalu dodatnih kvalifikacij za napredovanje izgubilo po prejetem golu v zadnji minuti sodnikovega dodatka proti Grimsbyju (4:5), v pokalnem tekmovanju pa pred očmi angleške nogometne legende Davida Beckhama in filmskih zvezdnikov Willa Ferella ter Jasona Sudekisa na slovitem Wembleyju premoč priznal Bromleyju (0:1).
“Glavni cilj je bil napredovanje. A sestavili smo odlično moštvo in spisali kar nekaj uspešnih zgodb. Klub je v primerjavi z lansko sezono in leti poprej naredil velik korak naprej,” je pred letom dni razlagal Parkinson. Za zadetek v polno sta se izkazala predvsem napadalca Ollie Palmer in Paul Mullin. Prvi je po 66 odigranih tekmah pri 32 golih, drugi po 84 pri kar 64.
“Ne zgodi se prav pogosto, da te pokličejo ljudje iz Hollywooda in z njimi klepetaš na kavču,” je pred časom povedal Mullin. “Nisem bil preveč prepričan o tem, ali naj nastopam dve ravni nižje, toda želel sem biti del nečesa vznemirljivega in Wrexham to zagotovo je,” je pristavil nogometaš.
Tako on kot Palmer pa tudi nekdanji angleški reprezentančni vratar Ben Foster, ki je prekinil nogometni pokoj in se pridružil klubu, so še kako zaslužni, da je letošnja sezona za Wrexham prelomna. Na 46 tekmah je ekipa dosegla kar 34 zmag, devet remijev in le tri poraze ter se prebila v t. i. League two. Na koncu je osvojila neverjetnih 111 točk, oziroma kar 17 več kot lanski zmagovalec lige Stockport.
“Ne vem, ali povsem dojemam, kaj se je zgodilo nocoj. Še vedno sem brez besed,” je po zmagi proti Boreham Woodu (3:1) in osvojitvi prvenstva novinarjem dejal Reynolds. “Spomnim se, ko so me na začetku vsi spraševali, zakaj sem se odločil za Wrexham. Točno zaradi tega, kar se dogaja sedaj,” je pripomnil 46-letnik.
Neverjeten učinek dokumentarne serije
Celotno nogometno odisejado Wrexhama, življenjske zgodbe njegovih igralcev, navijačev in tudi lastnikov so vse od zadnej spremembe lastništva spremljale kamere ameriške televizijske hiše FX. Premiera prve sezona dokumentarne serije, ki je na voljo tudi na pretočnih vsebinah medijskega konglomerata Disney, je bila na sporedu lanskega avgusta in je priljubljenost kluba zlasti v Severni Ameriki dvignila v neslutene višave.
Le mesec dni po premieri uvodne epizode so bili prihodki od prodaje navijaških artiklov za kar 360.000 funtov višji kot leto poprej, klub pa je na družbenih omrežjih presegel mejo enega milijona sledilcev. Pred le mesecem dni je bila ta številka še enkrat višja.
A dokumentarna serija pozitivnih finančnih učinkov ni imela le na klub, temveč na celotno mesto. Na valu globalne popularnosti kluba jezdijo številna lokalna podjetja. Samo nepremičninsko podjetje FI Real Estate je letošnjega januarja v zemljišče v mestu vložilo 50 milijonov funtov, Reynolds sam pa je v neposredni bližini Wrexhama za nakup posesti odštel 1,5 milijona funtov. “Nikoli ni bilo bolj vznemirljivega časa biti v Wrexhamu kot dandanes,” je za ESPN dejal generalni direktor FI Real Estate Tim Knowles.
Koliko sta Raynolds in McElhenney doslej vložila v klub, ni povsem znano, a kot poročajo britanski mediji, je Wrexhamov letni proračun za plače v letošnji sezoni znašal 3,6 milijona funtov (4,1 milijona evrov) oziroma približno 69.500 funtov na teden Težko je v celoti oceniti tudi celotne prihodke Wrexhama. V svoji prvi polni sezoni (2021/22) sta Reynolds in McElhenney promet kluba povečala za 404 odstotke na nekaj manj kot šest milijonov funtov. Ta številka bo v tej sezoni verjetno še višja, ni pa znano, ali bodo zaslužki iz serije dodeljeni na Wrexhamov bančni račun ali pa bodo končali v žepih lastnikov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!