Olimpija dobila še en derbi v Stožicah, Maribor že dolgo ni bil tako nebogljen

Nogomet 16. Sep 202322:12 > 22:14 1 komentar

Nogometaši Olimpije so v Stožicah v 8. krogu Prve lige Telemach dobili prvi večni derbi sezone, z 2:1 so premagali Maribor. Ta je bil povsem nebogljen in v Ljubljani doživel peti poraz v nizu. Po njem v Ljudskem vrtu pričakujemo spremembe.

Dan za tem, ko so bile Stožice ob gostovanju dveh dobitnikov zlatih žog Andrija Ševčenka in Luisa Figa, Zlatana Ibrahimovića, Paola Maldinija in preostalih nogometnih legend nabito polne, je bilo povsem drugače.

Tako na tribunah, kamor je večni derbi v nogometno zasičeno Ljubljano zvabil približno pet tisoč ljudi, kot tudi na igrišču, kjer smo namesto revialnega spremljali pravi nogomet. Toda včeraj ni šlo za igro in izid na semaforju, ampak za rezultat, ki se je izpisal na bančnem računu. V dobrodelne namene so Aleksander Čeferin zbrali več kot tri milijone evrov in pol. Bravo!

Tokrat so se nogometaši obeh ekip potegovali za točke. Trener Maribora Damir Krznar pa je reševal tudi svojo službo. Potem ko je na zadnjih štirih tekmah pred tem zbral dva poraza in dva remija, je bilo jasno, da si novega spodrsljaja ni smel privoščiti.

Za nameček je imel pred derbijem nemalo težav. Zaradi poškodb se je moral znajti brez kapetana Martina Mileca, najboljšega strelca Arnela Jakupovića in tudi najbolj zveneče poletne okrepitve, Alžirca El Hillala Soudanija, ki pa že od začetka sezone tako ali tako ne igra.

Tudi Olimpija ni bila popolna. Pogrešala je reprezentanta, kapetana Timija Maxa Elšnika, ki je poškodovan.

Navijaški incident in minuta molka

Kakšnih 15 minut pred začetkom derbija smo videli neljube prizore. Domači navijači, pripadniki organizirane skupine Green Dragons, so – potem ko so se odzvali na provokacijo gostov, ki so jim ukradli navijaško zastavo – poskakali na igrišče in stekli do tribune, na kateri so bili navijači Maribora, Viole. Prišlo je do manjšega pretepa.

Minuta molka za Radeta Vujnovića pred tekmo. FOTO: Aleš Fevžer.

Ko so se strasti umirile in so nogometaši obeh ekip prišli na igrišče, je bilo vse nared za začetek, a še pred prvim žvižgom glavnega sodnika Mateja Juga s(m)o se z minuto molka poklonili preminuli legendi Olimpije.

Danes je njene navijače razžalostila vest, da je v 67. letu starosti umrl Rade Vujnović, dolgoletni branilec Olimpije, ki je njen dres nosil kar 12 sezon in v tem času v zeleni majici zbral 232 nastopov.

Ofenziva Olimpije od prve minute

Ko se je začelo, je bilo vse na strani Olimpije. Maribor je bil v prvem polčasu nebogljen, kot na derbiju ni bil že dolgo. Ofenziva Ljubljančanov, na čelu katere je bil Rui Pedro, se je začela v tretji minuti, ko je Portugalec po odbitem strelu poskusil z volejem, toda žoga je zletela mimo vrat.

V 17. minuti je bil Pedro po podaji Nemanje Motike z desne strani in napaki obrambe gostov sam pred vratarjem Ažbetom Jugom, ki pa se je izkazal z obrambo. Olimpija je iztržila le kot, po katerem je bil pri strelu, tokrat z glavo, spet Pedro. Mariborčani so njegov nov poskus blokirali pred golovo črto.

Maribor je bil edinkrat nevaren le sredi polčasa, ko je imel v 21. minuti na desni strani preveč prostora Andraž Žinič. Streljal je z roba kazenskega prostora, toda preslabo.

Že dve minuti za tem je bila v akciji spet Olimpija. Tokrat je do strela z 18 metrov prišel David Sualehe. Žoga je letela kot raketa, toda za malo zgrešila cilj.

Rui Pedro unovčil eno od številnih priložnosti

V 33. minuti je Motika osmešil obrambo gostov in jo preigral, prišel do strela, toda ni zadel. Že minuto pozneje je bilo drugače. Z leve strani je podal Sualehe, na desni strani je pravočasno pred gol stekel najboljši posameznik tokratnega derbija Pedro in po strelu z glavo zadel. To je bil njegov peti prvenstveni gol sezone.

Tudi po vodstvu se Olimpija ni ustavila in si do odhoda na odmor ustvarila še dve priložnosti. Najprej je v 39. minuti z volejem poskusil Motika, toda zgrešil, v 41. minuti pa je bil spet v akciji Pedro.

Po neuspešnem nastavljanju prepovedanega položaja mariborskih branilcev se je po dolgi podaji znašel sam pred Jugom, ga poskusil premagati s prefinjenim strelom prek glave, toda spet ni zadel. Žoga, ki je letela v visokem loku, se je ustavila na mreži za prečko. Ostalo je pri vodstvu domačih z 1:0, kar je bil tudi rezultat polčasa.

Olimpija hitro povišala vodstvo, Maribor se je hitro vrnil

Ob polčasu se je gostujoči trener pričakovano odzval in opravil dve menjavi, toda na klopi vseeno pustil prvega zvezdnika ekipe Josipa Iličića. Mladega branilca Marka Strajnarja je zamenjal z ofenzivnim vezistom Markom Božićem, v obrambi pa opravil še eno rošado in Max Watsona zamenjal z Nemanjo Mitrovićem.

Prav izkušeni nekdanji član Olimpije je zakuhal prvo priložnost v drugem polčasu, ki je spet pripadla domačim. V 47. minuti je naredil veliko napako in omogočil Ivanu Posavcu, da je prišel sam pred nasprotnikova vrata, pred katerimi pa se ni znašel najbolje. Poskus hrvaškega vezista, da bi ga pretental, je Jug v vratih Maribora prebral.

V 65. minuti je s prostega strela z desne strani Sualehe poslal oster predložek pred gol Maribora, pred katerim ni reagiral nihče, žoga preletela kazenski prostor in končala na glavi Marcela Ratnika, ki jo je pričakal na drugi vratnici in z glavo pospremil v gol. Mladi branilec Olimpije, ki mu je trener tokrat namenil kapetanski trak, je zadel za 2:0.

Zdelo se je, da je derbi odločen, tako pa so očitno mislili tudi domači nogometaši, ki so si že štiri minute pozneje privoščili nepazljivost in dopustili, da je Maribor znižal zaostanek in se vrnil v igro.

Po desni je prodrl Božić in poslal predložek na levo stran, kjer je domača obramba zamudila in dopustila Marinu Laušiću, da je neoviran prišel do strela z glavo. Hrvat je zadel.

V 72. minuti je bilo nevarno na drugi strani. S prostega strela z 20 metrov je poskusil Pedro in meril tik pod prečko, toda z obrambo se je izkazal Jug.

Že v naslednji minuti bi Mariborčani skorajda izenačili. Po predložku z desne strani in blokiranem poskusu Božića je v kazenskem prostoru do strel prišel albanski napadalec Xhuliano Skuka. Streljal je po tleh in za malo zgrešil cilj.

Na mariborski klopi so se prijeli za glavo, malo za tem pa na igrišče poslali tudi Iličića. Na zelenico je nekdanji zvezdnik evropskega nogometa prišel v 74. minuti.

Do konca tekme je imel Maribor še eno veliko priložnost, ko je v 86. minuti v kazenskem prostoru po sredini streljal Jan Repas, a se izid ni spremenil. Matevž Vidovšek z njegovim strelom, ki je šel po sredini vrat, ni imel težav. Izid se do zadnjega sodnikovega žvižga ni spremenil.

Maribor je še petič v nizu padel v Stožicah

Olimpija je prišla še do pete zmage v nizu v Stožicah nad Mariborom, ki je v Ljubljani nazadnje zmagal devet derbijev nazaj. Konec septembra 2019, ko je bil rezultat na semaforju največjega slovenskega stadiona 2:4.

Z zmago je Olimpija po osmem prvenstvenem krogu na lestvici skočila tik pod vrh. Ima točko zaostanka za vodilnim Celjem, ki pa ima tekmo manj. Jutri bo gostoval pri Kopru.

Maribor za večnim tekmecem zdaj zaostaja za štiri, a precej bolj lahko Mariborčane na čelu z njihovim športnim direktorjem Markom Šulerjem skrbi podoba moštva.

Pred Olimpijo je pester teden, vroče bo tudi v Mariboru

Že res, da je tokratni poraz v Ljubljani minimalen, toda Maribor je bil s par prebliski v Ljubljani tokrat tako nebogljen, kot že dolgo ni bil.

To potrjuje tudi statistika. Olimpija je močno prevladovala pri strelih (19:9), strelih v okvir vrat (10:3), kotih (8:0) in tudi pri posesti. Žogo je imela v nogah 61 odstotkov časa.

Olimpija tako z dvignjeno glavo vstopa v pester teden, ki je pred njo. V sredo jo v Lillu čaka zgodovinska prva tekma v skupinskem delu evropskih pokalov, v konferenčni ligi, zelo pestro pa bo skorajda zagotovo tudi v Mariboru. Presenečeni bomo, če v Ljudskem vrtu po novi klofuti ne bi prišlo do kadrovskih sprememb.

Olimpija – Maribor 2:1 (1:0)

Stadion Stožice, 5.000 gledalcev. Sodniki: M. Jug, Žunič, Klančnik.

Strelci: 1:0 Rui Pedro (34.), 2:0 Ratnik (65.), 2:1 Laušić (69.).

Olimpija: Vidovšek, Silva, Ratnik, Muhamedbegović, Sualehe (od 90+3. Krefl), Doffo, Posavec, Pinto (od 76. Nukić), Motika (od 83. Fadida), Rui Pedro (od 76. Brest), Lucas (od 76. Agba).
Maribor: Jug, Žinič, Watson (od 46. Mitrović), Uskoković, Strajnar (od 46. Božić), Vrhovec (od 84. Feta), Lorber (od 75. Iličić), Guerrico, Laušić, Repas, Castro (od 65. Skuka).

Rumeni kartoni: Motika, Muhamedbegović; Božić, Lorber, Mitrović.