Potopil ga je rojak, mediji pa Bišćanu po drami že mahajo v slovo

Evropa 20. Avg 20239:04 2 komentarja

Za nogometaši Dinama je večer, ki bo še dolgo odmeval v mislih njihovih navijačev. Zagrebčani so v Atenah proti grškemu prvaku AEK-u uspešno krmarili proti 'play-offu' kvalifikacij za ligo prvakov, v 90. minuti vodili z 2:0 in imeli gol prednosti v skupnem seštevku, na koncu pa po remiju 2:2 ostali brez upanja po uvrstitvi v evropski nogometni raj. Hrvaške prvake je v stoti minuti tekme izločil dolgoletni reprezentant naših južnih sosedov Domagoj Vida, nekdanji trener Olimpije Igor Bišćan pa preživlja najtežje dni svoje trenerske kariere.

Medtem ko se je v Kidričevem dogajala prava nogometna drama na tekmi 5. kroga Prve lige Telemach med Aluminijem in Olimpijo, se je podobna epska zgodba preobratov pisala še na bistveno večjem odru atenskega stadiona Agia Sophia. Dvoboj tretjega kroga kvalifikacij za ligo prvakov med zagrebškim Dinamom in atenskim AEK-om je imel temačen, krvav predznak, grški prvak pa je na domačo povratno tekmo prišel s popotnico zmage na stadionu Maksimir (2:1) in prepričanjem v to, da se bo uvrstil v naslednjo fazo kvaligikacij.

A zdelo se je, da je to račun brez evropsko izkušenega Dinama. Zagrebčani so z goloma Josipa Šutala in Roberta Ljubičića prišli do dveh zadetkov prednosti in rezultat, ki jih je peljal v ‘play-off’ lige prvakov držali vse do izteka 90. minute. Nato pa se je začel potop barke serijskih hrvaških prvakov. V 92. minuti je izid v skupnem seštevku poravnal Sergio Araujo, v 97. minuti pa so Grki na voljo dobili še enajstmetrovko. Levi Garcia jo je zastreljal, Dominik Livaković ubranil, a od nikoder se je pred njegova vrata prikradel njegov reprezentančni soigralec Domagoj Vida in s strelom z glavo svoje rojake domov poslal sklonjenih glav in s solzami v očeh.

Domagoj Vida je izločil prvaka svoje države. Foto: Profimedia

Krivec za izpad? Igor Bišćan

Vsak spodrsljaj Dinama v hrvaških medijih vselej precej odmeva. Takšen, kakršen je bil včerajšnji, bo še posebej. Čeprav se neusmiljen hrvaški medijski stroj spotika tudi ob odločitve sodnika Espna Eskasa, pa so glavnega krivca za izpad Zagrebčanov našli v trenerju Igorju Bišćanu.

Nekdanji strateg Olimpije je v resnici svoje moštvo s klopi vodil na precej nenavaden način. Brez prave energije, predvsem pa brez menjav. V stotih minutah, kolikor je trajala tekma, je opravil eno samo. V 86. minuti je v igro poslal napadalca Antonia Marina, nato pa v ključnih trenutkih tekme ostal brez idej oziroma potez, ki bi spremenile potek tekme, ko se je ta začela nagibati v smer Grkov.

Igor Bišćan se je znašel na tnalu medijskih kritik. Foto: Profimedia

“Tako se ne vodi Dinama,” se danes glasi naslov članka portala Index, v katerem avtor ugotavlja, da so “Dinamo brutalno kaznovale nerazumljive poteze trenerja, za katerega je v tej fazi kariere klop kluba, kakršen je Dinamo, pretežak izziv.”

“Nikoli ne bomo vedeli, kaj se je v zadnjih sedmih minutah dogajalo v glavi Igorja Bišćana. Argentinec Almeida je kot v transu plesal po atenskem ringu, Bišćan pa je nepremično stal ob avt-črti in čakal, kaj se bo zgodilo,” so zapisali naši kolegi pri hrvaškem Sportklubu.

“Ne vemo, ali bi menjave preprečile AEK-ovo zmago, ampak logika nam govori, da je potrebno nekaj storiti in ne samo gledati, kako bo nasprotnik potisnil žogo v tvojo mrežo,” razmišljajo pri Germanijaku. “Dinamo je začel prejemati pomembne zadetke v sodniškem dodatku. Najprej proti Hajduku, zdaj dva proti AEK-u. Če bo šlo tako naprej, bo to postal ‘Bišćanov dodatek’,” so bili besedno razposajeni pri Sportskih novostih.

Enotna ocena javnosti je, da ima Bišćan na voljo zelo malo časa, da obrne rezultatsko krivuljo Dinama. V sklepni fazi kvalifikacij za ligo Evropa ga že čez nekaj dni čaka praška Sparta. Njegovo službo lahko reši le zanesljiva uvrstitev v drugorazredno evropsko tekmovanje.