Prazne ali polne Stožice, Španec ali Portugalec, Olimpija še vedno zmaguje

Nogomet 2. Jul 202319:50 2 komentarja

Prijeten poletni dan, atraktiven nasprotnik iz nekdanje "Juge", prva tekma Olimpije na Stožicah po osvojeni dvojni kroni. Vse to je bil recept za lep nogometni večer pred (nenavadno) sijajno navijaško kuliso v ljubljanskem nogometnem domovanju. Pred nekaj več kot 6000 navijači so slovenski državni in pokalni prvaki na evropski generalki v Stožicah z 1:0 ugnali splitski Hajduk. Junak srečanja je bil mož z novo številko na hrbtu - Nemanja Motika.

Če smo se pred tekmo spraševali, kako prebujena je nogometna Ljubljana po nedavno osvojeni dvojni kroni, nas je nocojšnja kulisa ljubljanskih Stožic izrazito pozitivno presenetila. Na največjem stadionu v državi se je zbralo več kot 6.000 gledalcev, ki so pripravili pravo nogometno vzdušje in posledično ustvarili občutek, da je pripravljalna tekma pravzaprav resna, evropska.

Morda se sicer velja na tej točki vprašati, zakaj se je denimo na velikem slavju v Stožicah, ko je pred dobrim mesecem dni ljubljanska zasedba slavilo dvojno krono, zbralo za tisoč ali dva manj navijačev kot danes, ko je bila na sporedu tekmovalno nepomembna tekma s Hajdukom. Razloge hitro najdemo. Obujanje nostalgije, duh nekih drugih časov in pa lep del v belo oblečenih delov tribun, ki so na trenutke glasno in vulgarno vzklikali, da je domačih navijačev pravzaprav malo.

Nič od brezskrbne prijateljske tekme, prvi polčas je bil “evropski”

Kaj pa se je dogajalo na igrišču? Hajduk je v Stožice prišel v relativno zgodnji fazi priprav, Olimpija pa se na drugi strani že pospešeno pripravlja na začetek evropske sezone, ko jo v torek, 11. julija, z ekskluzivnim prenosom na Sportklubu čaka prva tekma kvalifikacij za ligo prvakov z latvijsko Valmeiro. A ne glede na to, da sta torej kluba v različnih fazah pripravljalnega obdobja, sta trenerja na igrišče poslala močni, skorajda udarni zasedbi.

Olimpijina se na prvi tekmi Joaa Henriquesa na vroči klopi stadiona Stožice ni bistveno razlikovala od lanske udarne zasedbe. Novinec Ahmet Muhamedbegović je v osrčju obrambe zamenjal Đorđeja Crnomarkovića, slovo Maria Kvesića je skušal nadomestiti še vedno vse premalo dokazani Ivan Posavec, ki je bil po dvajsetih minutah igre tudi prvi, ki je meril v okvir nasprotnikovih vrat, a je bil njegov poizkus bistveno prešibak za vratarja Borno Buljana.

Na drugi strani je bil Hajduk v prve pol ure igre nekoliko konkretnejši, najnevarneje pa je v 30. minuti vratom Olimpije zapretil težko pričakovani novinec Splitčanov Leon Dajaku, a se je s sijajno obrambo izkazal očitno še vedno vroči Matevž Vidovšek. Nekaj minut kasneje se je lepa priložnost za vodstvo ponudila zmajev, a je Muhamedbegović po prekinitvi in predložku v kazenski prostor meril prek vrat. Izenačen prvi polčas ni ponudil zadetkov, za odtenek boljši vtis so sicer pustili gostje.

Darilo za lepo gesto, nogometaši Hajduka “častili” Motiko

V skladu s pričakovanji je Henriques ob polčasu premešal svojo zasedbo. Priložnost za dokazovanje so dobili Musafa Nukić, Raul Florucz, Nemanja Motika, Mateo Karamatić in Jorge Silva. Po uvodnem premedlem poizkusu vidno motiviranega Timija Maxa Elšnika, s tribun so ga spremljali številni tuji ogledniki, so v 50. minuti gostje izpeljali sijajno akcijo po desni strani, a je Emir Sahiti s strani meril prek Vidovškovih vrat.

V 54. minuti so imeli gostje še eno krasno priložnost, po prekinitvi in podaji v kazenski prostor so se brez svojega čuvaja znašli vsaj trije nogometi Hajduka, a žoge niso uspeli pospraviti v Vidovškovo mrežo. V 60. minuti je gostujoči trener Ivan Leko zamenjal celotno enajsterico, tudi Slovenca Jana Mlakarja, ki je začel tekmo, in na igrišče poslal tudi ljubljenca navijačev Hajduka Marka Livajo. A dobro voljo gostujočih privržencev bi lahko le nekaj minut kasneje pokvaril Marcel Ratnik, ki pa je z glavo meril prek vrat Tonija Silića.

Hajduk je znova nevarno zapretil v 69. minuti, ko je nekdanjemu Radomljanu Madžidu Sosiću, s Hajdukom je pred dnevi podpisal novo pogodbo, veselje z izvrstnim drsečim startom preprečil novinec v majici Olimpije Jorge Silva. Posredovanje, s kakršnim branilci hitro “kupijo” navijače …

In navijače je znal “kupiti” tudi Nemanja Motika. Nogometaš, ki je upokojeno številko 7, pri Olimpiji jo je nosil legendarni Danilo Popivoda, po napaki odločevalcev pri zmajih zamenjal za dvajsetico. Prišlek iz Crvene Zvezde je v 74. minuti izkoristil neverjetno napako Hajdukove obrambe in žogo s petindvajsetih metrov poslal v prazno nasprotnikovo mrežo. Ob slavju je takoj pokazal na svojo novo številko in zadetek proslavil pod tribuno Green Dragonsov.

Dve minuti kasneje je imel Hajduk zlato priložnost za izenačenje, a je lani precejkrat kritizirani Denis Pintol s sijajno reakcijo dobil dvoboj iz oči v oči s hrvaškim zvezdnikom Markom Livajo. Izkazalo se je, da je bil to daleč najlepša priložnost gostov iz Dalmacije za izenačenje, Olimpija je tako evropsko generalko zaključila z lepo zmago za dvig samozavesti pred izzivi na mednarodni sceni.

Remi Mariborčanov in Celjanov, poraz Kopra

Poleg Olimpije so danes pripravljalno tekmo odigrali tudi prvenstveni tekmeci Ljubljančanov. Maribor se je proti romunskemu Otelulu razšel brez zadetkov, remi pa je proti hrvaškemu Slavenu Belupu vpisalo tudi Celje. Za grofe je oba zadetka že v prvem delu dosegel Aljoša Matko, ki je obdržal izjemno strelsko formo iz zaključka minule sezone, medtem ko sta za goste zadela Mario Marina (18.) in Emanuel Madjarić (81.)

Kar šest zadetkov je padlo na tekmi med Koprom in Istro. Moštvi sta odigrala tekmo z dvema polčasoma po 60 minut, priložnost pa je dobilo kar 26 igralcev, tudi nekateri, ki so na preizkušnji. Gola za kanarčke sta prispevala Nkada (44.) in Kebba Suso (62.), za hrvaškega prvoligaša, ki je bil na koncu boljši s 4:2, pa so mrežo zatresli Mateo Lisica (7.), Tomislav Glavan (55. in 72.) ter Lorenzo Travaglia (65.). (sk)