Tiho niso ostali niti navijači Olimpije: Kdo se tukaj dela norca?

Nogomet 23. Feb 202413:05 10 komentarjev
Stožice Green Dragons
To so prizori, kakršnih se lahko nadejamo tudi v torek.

Po incidentu na tekmi Prve Lige Telemach na Fazaneriji med Muro in Mariborom, ko je eksplozivno pirotehnično sredstvo, ki je priletelo s tribune, kjer so bile Viole, poškodoval več članov Mure, je završalo po celotni Sloveniji. Sestankuje tudi politični vrh, ki na sestankih išče rešitev za omejitev navijaške problematike, na vse skupaj pa imajo svoj pogled tudi najzvestejši navijači Olimpije Green Dragons. "Zakaj je prižig bakle na nogometni tekmi tretiran drugače kot v Planici?" se sprašujejo.

Tekma 21. kroga državnega prvenstva med Muro in Mariborom je bila predčasno prekinjena. Močno eksplozivno telo, ki naj bi priletelo z dela tribun, kjer so bile Viole,  je ob robu igrišča poškodovalo sedem ljudi. Med njimi je zdravniško pomoč poiskalo pet nogometašev in član strokovnega štaba Mure. Policija je kljub temu, da je dogodek v skladu z varnostnim načrtom snemala, pozvala javnost za pomoč pri iskanju storilca, izsledila pa naj bi najmanj dva kršitelja, storilca pa za zdaj še ne.

Zaradi hudega incidenta na Fazaneriji se je sestal tudi politični vrh. Ministra za notranje zadeve Boštjan Poklukar ter za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han sta se v četrtek srečala s predstavniki Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) in Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenkom Mijatovićom ter napovedala odločen boj proti huliganizmu.

Poklukar: Zaostrili bomo kazensko zakonodajo do huliganov

“Zaostrili bomo kazensko zakonodajo do huliganov, ki ogrožajo ljudi in premoženje, zakon o delovanju policije, ki bo vodil v prepoved vstopa na stadione tudi za tiste, ki so bili zaloteni pri uporabi pirotehničnih sredstev. Pred tem pa bodo tudi strokovnjaki za posamezna področja proučili predloge in posledice,” je napovedal Poklukar. Dodal je, da bodo v prihodnje bolj sodelovali s klubi, organizatorji tekem ter verjetno poskrbeli tudi za večji video nadzor na tribunah.

Po ostrih kritikah na račun nogometnih navijačev se je oglasila tudi najzvestejša navijaška skupina Olimpije Green Dragons, ki je mnenja, da so povsem neupravičeno čez noč postali problem številka 1 v Sloveniji in da se nogometni navijači ne razlikujejo od tistih v Planici.

“Zanimivo, navijače nihče nikdar nič ne vpraša”

Naj že takoj na začetku razjasnimo dejstvo, da smo člani vseh slovenskih navijaških skupin ravno tako državljani Slovenije kot vsi tisti, ki z lasuljami, maškarami in litrom vina v rokah “športno navijajo” pod Poncami. Ravno tam, kamor država vlaga enormne zneske denarja, medtem ko se slovenski nogomet le redko znajde na prvih straneh slovenskih medijev… Razen seveda takrat, ko gre kaj narobe. Če gre nekaj hudo narobe pri organizaciji tekme, kot je bilo denimo v finalu slovenskega pokala v nogometu, katerega organizator je Nogometna zveza Slovenije, se ti isti gospodje ne oglašajo. Ko smo zgled dobrodelnosti v pravem pomenu besede, ko aktiviramo številno članstvo ob vsaki naravni nesreči, kot so bile zadnje poplave, tudi ne. Prav ti politiki se danes oglašajo na novinarskih konferencah, čeprav vsi skupaj niso obiskali treh tekem slovenske nogometne lige. Zares zanimivo in sila nenavadno je, da navijače nihče nikdar nič ne vpraša,” so kritični Green Dragons, ki dodajajo, da so se že večkrat želeli usesti z NZS, a do sestanka nikoli ni prišlo.

“Vsaj trikrat v zadnjih nekaj mescih smo preko različnih kanalov (večinoma uslužbencev NZS) pozvali k dialogu z Nogometno zvezo Slovenije. Jasno smo dali vedeti, da imamo konkretne predloge, kako problematiko in slab odnos NZS s praktično vsemi navijaškimi skupinami v Sloveniji izboljšati. Do sestanka še vedno ni prišlo. Kdo se tukaj dela norca? Ali zares želimo rešitve brez dialoga ključnih partnerjev in deležnikov?” se sprašujejo

Nekaj let nazaj že sprejeli Zakon o navijačih

“Zdaj med drugim spet govorijo o novem zakonu, čeprav so prav ti vrli gospodje tudi nekaj let nazaj sprejeli famozni Zakon o navijačih. Kar tako na pamet, bi lahko rekli. Rezultati tega zakona so kje? Kje lahko državljani Slovenije vidimo pozitivne učinke sprejema in uveljavljanja tega zakona? Se je kaj spremenilo na bolje? Zakaj je prižig bakle na nogometni tekmi tretiran drugače kot v Planici? Zakaj je slavje ob soju bakel na planiški lepotici spektakel, na nogometni tekmi pa huliganizem?” so med drugim še zapisali v dolgem zapisu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje