V Mariboru ima težave z navijači zdaj tudi Ante Šimundža

Nogomet 23. Feb 202410:30 2 komentarja

Maribor je z zmago proti Bravom znova skočil na tretje mesto prvenstvene lestvice, zadovoljni Ante Šimundža pa je kljub dominantni predstave svoje ekipe našel zadeve, ki so ga zmotile. In ne, to ni bila samo slaba reakcija njegovega moštva ob prekinitvah.

Če ne bi bilo nedeljskega navijaškega incidenta, bi danes verjetno govorili o tem, da so nogometaši Maribora na začetku drugega dela sezone nanizali tri zmage zapored.

A ker epiloga derbija med Muro in Mariborom še ni, so vijolice včeraj proti Bravu vknjižile drugi komplet točk v tej sezoni, po tekmi pa je bil trener Ante Šimundža zadovoljen s predstavo svoje ekipe in z napredkom, ki ga njegovo moštvo kaže v zadnjih mesecih. Zato pa je stratega vijolic zmotil detajl, na katerega ob številnih sporočilih navijaške skupine Viole morda niti nismo bili najbolj pozorni.

“Skrbi me stadion, ki je bil zadržan. Navijači so bili zadržani. Ne vem, ali je to vpliv nedelje ali je kaj drugega. To sem pogrešal jaz, to so pogrešali igralci. Poizkusili smo vse, da z igro navijače oživimo, manjši prelomen trenutek se je zgodil, ko je Lan Vidmar z drsečim startom vzel žogo nasprotniku, ampak v celoti gledano, mislim, da je lahko to na precej višjem nivoju,” je po tekmi iskreno priznal trener Maribora.

V nadaljevanju preverite, kako je Šimundža razmišljal o formi Josipa Iličića, vlogi Arnela Jakupovića, predstavah mladega Aneja Lorbka, izveste pa tudi, ali obžaluje dejstvo, da bi lahko bil Maribor v primeru manjšega zaostanka za vrhom še v trenutni formi še vedno resen kandidat za državni naslov.

O čem je po tekmi z Bravom govoril Ante Šimundža?

O tekmi

Trdo prigarana zmaga. Tekma je bila zelo tekmovalna, nasprotnik je bil pragmatičen in discipliniran. V prvem polčasu je bil pretok žoge prepočasen, v drugem smo to izboljšali. Če potegnemo črto, smo lahko zadovoljni.

O Josipu Iličiću

To je njegova kvaliteta, ki je bila v prejšnjih letih sinonim zanj. Če kdo tega ne ve, potem slabo pozna stvari. Težava je bila fizična pripravljenost, zdaj pa je prišel na nivo, da lahko odigra 90 minut in kaže svoje kvalitete.

Moj pogled na to je, da se je prilagodil na slovenski nogomet, slovenske sodnike, slovenske igralce. To je stvar, ki je v mentalni pripravi zelo pomembna. Josip pa ne igra sam, okoli sebe ima igralce, ki mu omogočajo določene stvari. Z njimi vse bolje sodeluje, to je ta povezanost, s katero lahko pokaže svojo kvaliteto. Soudani, Jakupović, mladi Lorbek, imamo ekipo, v kateri tudi on začne uživati. Kar je meni zelo pomembno pa je to, da začne uživati tudi v fazi obrambe.

O usklajenosti obrambe in Lanu Vidmarju, ki poudarja povezanost zadnje vrste

Odigrali smo pragmatično tako v napadu kot v obrambi. Disciplina v obrambi in disciplina v napadu sta zelo pomembna dejavnika. Lan bo moral odigrati nekaj sezon, da bo lahko govoril o povezanosti obrambe. Je pa fant zelo inteligenten, da bo znal v pravi meri napredovati.

O tem, da je Maribor imel težave ob prekinitvah

Vedeli smo, da je nasprotnik nevaren ob prekinitvah, na to smo opozarjali. Bravo ima kvaliteto, ne glede na to, v kakšni zasedbi igra. V tem segmentu nismo bili na nivoji, ki si ga jaz želim. Zato so analize, zato so treningi, da to popravimo. To je pomemben segment nogometa, zaradi katerega lahko dobiš ali izgubiš tekmo.

O tem, ali ga je skrbelo, kako se bo ekipa odzvala po nedeljski tekmi

Odziv je dober. Skrbi pa me stadion, ki je bil zadržan. Navijači so bili zadržani. Ne vem, ali je to vpliv nedelje ali je kaj drugega. To sem pogrešal jaz, to so pogrešali igralci. Poizkusili smo vse, da z igro navijače oživimo, manjši prelomen trenutek se je zgodil, ko je Lan Vidmar z drsečim startom vzel žogo nasprotniku, ampak v celoti gledano, mislim, da je lahko to na precej višjem nivoju.

Rdeča nit pogovora pred tekmo je bila, da skušamo odmisliti to, kar se je dogajalo v nedeljo. Igrišče je tisto, na katerem se počutimo dobro in delamo dobre stvari.

O Aneju Lorbku

Z nami je bil na pripravah, odigral je dobre minute. Zgodila se je situacija, kakršna se je. Odigral je 60 minut proti Šahtarju na levi strani obrambe, to ni bilo načrtovano, ampak vsaka stvar je za nekaj dobra. Tam se je poškodoval Strajnar in z Lorbkom smo iskali rešitev, ki je dobra za prihodnost.

O tem ali je Širvys nameraval podati Jakupoviću ali je streljal

Težko odgovorim. Najbolj pomembno je, da smo dosegli gol. Že v prvem polčasu smo imeli nekaj situacij, ki bi jih morali bolje realizirati. S pristopom, garanjem, željo po zmagi te lahko nagradi tudi takšna stvar.

O tem, da so se številni novinci hitro uveljavili v začetni enajsterici

To so si zaslužili. Odgovorili so na zahteve, razumejo, kaj je DNK Maribora. Če se spomnite, sem za Pijusa že ob njegovem prihodu povedal, da ima DNK Maribora, čeprav prihaja iz druge države. To je zelo pomembno, da smo dobili fante, ki lahko odgovorijo na zahteve Maribora, in ki se dobro znajdejo pod pritiskom.

Čeprav nam je v prvih dveh krogih šlo vse kot po maslu, smo vedeli, da ne bomo vedno ob polčasu vodili z 2:0 ali 3:0. O tem je utopično razmišljati. Fantje morajo biti pripravljeni na težke trenutke, na tem smo delali skozi priprave. Oni pa morajo na to odgovoriti na igrišču. Če imajo to sposobnost.

O Arnelu Jakupoviću v vlogi ‘devetke’

Kolikor poznam njegovo zgodovino, je najboljši strelec v zgodovini mlade avstrijske reprezentance. Torej je primarno napadalec. Zakaj ga je nekdo uporabljal na drugih položajih, tega ne vem. Zanj je dobro, da je polivalenten igralec in ga lahko igra tudi na krilu oziroma za napadalcem, njegova primarna pozicija pa je ‘špica’ in od samega začetka priprav sem ga videl kot ‘špico’.

O tem, koliko obžaluje, da ima Maribor v tej formi toliko zaostanka za Celjem

Ne razmišljam v tej smeri, ker to ni realna slika. Bolj me veseli konstanta, ki jo imajo. Da fantje izpolnjujejo zahteve na igrišču, tako v napadu kot v obrambi. Ko vidim, da fantje uživajo pri delu v obrambi, ker vedo, da s tem pomagajo ekipi, je pot tista prava.