Qarabag v Stožicah pogasil ogenj zmajev (VIDEO)

Liga prvakov 24. Avg 202322:13 0 komentarjev

Nogometaši Olimpije so na prvi tekmi zadnjega,četrtega kroga kvalifikacij za evropsko ligo v Stožicah izgubili proti Qarabagu z 0:2 (0:2) in jih prihodnji teden čaka zahtevna naloga, če si želijo zagotoviti nastop v drugorazrednem evropskem tekmovanju.

Po Ludogorcu in Galatasarayu je bil Qarabag naslednji v nizu serijskih državnih prvakov, ki so se v letošnjem za Olimpijo zelo uspešnem evropskem poletju ustavili v Stožicah. Azerbajdžanski predstavnik, čigar vrednost ekipe je ocenjena na nekaj manj kot 15 milijonov evrov, je doslej osvojil kar deset državnih lovorik, v zadnjem desetletju pa zaigral v skupinskem delu prav vseh treh tekmovanj pod okriljem Evropske nogometne zveze. Tudi ljubljanski osrednji stadion zanje ni predstavljal neznanko, saj so na njem zaigrali že pred petimi leti in Olimpijo v uvodnem krogu kvalifikacij za ligo prvakov izločil s skupnim izidom 1:0.

Vse našteto je Qarabag na tekmi proti Ljubljančanom postavljalo v vlogo favorita, a še zdaleč ne tako velikega, kot je to veljalo pred dvema tednoma, ko so v prestolnici gostovali nogometaši slovitega Galatasarayja. Če bi lahko vlekli vzporednice z evropskimi nasprotniki, s katerimi so se slovenski prvaki letos že pomerili, bi jih po kakovosti bržkone umestili v rang že omenjenega Ludogorca, da so še nekoliko kakovostnejši, pa je pred dvobojem opozarjal Portugalec na klopi domače zasedbe Joao Henriques.

Spodbuden začetek, precej slabše nadaljevanje

Kaj so pokazale uvodne minute? Samozavesten začetek gostov, ki so se na igrišču postavili visoko in s tem nogometašem Olimpije poskušali preprečiti prihod na njihovo polovico. Pritisk jim je sicer prinesel večjo posest žoge, a ne tudi želenih priložnosti.

Te so že zelo zgodaj začeli nizati Ljubljančani, ki so se hitro otresli pritiska in prvič zapretili že v tretji minuti, ko je znotraj kazenskega prostora sprožil do nedavnega poškodovani kapetan Timi Max Elšnik, vendar meril po sredini vrat. Še precej lepša priložnost se je tri minute pozneje po veliki napaki gostujočega vratarja Luke Gugeshashvilija ponudila Brazilcu v zelenem dresu Pedru Lucasu, a je akcijo zaradi njegovega igranja z roko prekinil sodnik.

Ko je nedolgo zatem z roba kazenskega prostora prek vrat Qarabaga ustrelil še Saar Fedida in se je že zdelo, da se tehtnica preveša na stran zmajev, so na dan prišle bogate evropske izkušnje Azerbajdžancev. Olimpijo so znali umiriti in počasi, a vztrajno začeli prevzemati pobudo na zelenici, svojo premoč pa kronali po dobre pol ure igre. Tedaj je po podaji iz kota nezbranost domačih kaznoval Kevin Medina in žogo z neubranljivim strelom z glavo poslal za hrbet Matevža Vidovška.

Napako za prejeti zadetek gre pripisati Marcelu Ratniku, ki je stal predaleč od Kolumbijca. Mladi branilec bo tekmo bržkone želel hitro pozabiti, saj se je v središču pozornosti znova znašel v izdihljajih polčasa, ko se mu je primerila še druga napaka, saj je na svoji polovici izgubil žogo in nogometašem Qarabaga omogočil, da so izvedli hiter protinapad, ki ga je za vodstvo z 2:0 zaključil Leandro Andrade.

Brez pravega recepta tudi v drugem polčasu

Žvižg sodniške piščalke je Ljubljančane, ki so po prvem prejetem zadetku psihološko močno padli, odrešil, da njihov zaostanek ob odhodu na odmor ni bil še višji. A tudi po vrnitvi iz slačilnice njihova predstava ni bila pretirano boljša. Prebuditi jih niso uspeli niti navijači, ki so znova pripravili sijajno vzdušje, a ob nevarnih napadih Qarabaga tudi hitro umolknili.

Enega od takih si je v 52. minuti pripravil Yassine Benzia, ki je spretno izigral domače branilce, veselje pa mu je s pantersko obrambo preprečil Vidovšek. Še bolj nevarno je bilo pet minut kasneje, ko bi si po nespretnem posredovanju Ahmeta Muhamedbegovića gol skoraj zabili sami, a se je s pantersko obrambo še enkrat več izkazal Olimpijin čuvaj mreže.

Sledilo je precej bolj mirno nadaljevanje, ko se je zdelo, da so se gosti zadovoljili z doseženim, domači pa so zaman skušali priti do znižanja izida. Z nekaj sreče bi jim to lahko uspelo v 83. minuti, ko je po močnem strelu Dioga Pinte od daleč Luka Gugeshashvili izpustil žogo, nato pa je gruzijski vratar čudežno z nogo ubranil še strel Nemanje Motike.

To je bila tudi najlepša priložnost Ljubljančanov v drugem polčasu, ki jih prihodnji teden na povratni tekmi v Azerbajdžanu čaka izjemno zahtevna naloga, če si želijo zagotoviti nastop v ligi Evropa. Za nameček ne bodo mogli računati niti na Davida Sualeha, ki je tik pred koncem zaradi ugovarjanja prejel še drugi rumeni karton, in Svita Sešlarja, ki je nocoj odigral zadnjo tekmo v majici slovenskega prvaka.

Olimpija – Qarabag 0:2 (0:2)

Stadion Stožice, gledalcev 7000, sodniki: Kabakov, Margaritov, Valkov (vsi Bolgarija).
Strelca: 0:1 Medina (32.), 0:2 Andrade (44.).

Olimpija: Vidovšek, Sualehe, Muhamedbegović, Ratnik, Silva (od 84. Lasickas), Rui Pedro, Elšnik, Doffo, Sešlar (od 72. Motnika), Fadida (od 59. Pinto), Lucas (od 72. Nukić).
Qarabag: Gugešašvili, Jafargulijev (od 89. Medvedjev), Medina, Mustafazade, Bajramov (od 84. Diakhaby), Janković, Romao, Benzia (od 75. Silva), Zoubir, Andrade (od 75. Juninho), Xhixha (od 84. Keyta).

Rumeni kartoni: Doffo, Elšnik, Sualehe, Sešlar; Romao, Gugešašvili.
Rdeči karton: Sualehe (90+4.).