Azerbajdžanci utišali Stožice, Olimpija pred težko nalogo (VIDEO)

Evropa 24. Avg 202321:50 > 22:00 3 komentarji
Qarabag

Nogometaši ljubljanske Olimpije so že na prvi tekmi sklepnega kroga kvalifikacij za nastop v skupinskem delu lige Europa klonili proti Qarabagu. Azerbajdžanski tekmec je v Stožicah zmagal z 2:0 in si pred povratno tekmo, ki bo na sporedu prihodnji četrtek, priboril lepo prednost.

Strateg Ljubljančanov Joao Henriques je pred tekmo prepustil vlogo favorita desetkratnemu azerbajdžanskemu prvaku Qarabagu. Ekipa, ki je v zadnjem desetletju igrala v skupinskem delu vseh treh evropskih tekmovanj, jo je v drugi polovici prvega polčasa upravičila in dosegla dva zadetka.

To pa je bila prednost, ki je zrelejša evropska ekipa s pametno igro v kar zahtevnih igralnih pogojih, kar zadeva soparo in temperaturo, ni zapravila.

Olimpija bi v primeru, da izloči Azerbajdžance, igrala v skupinskem delu evropske lige, v nasprotnem primeru jo čaka igranje v skupinskem delu konferenčne lige.

Kvalifikacije za ligo Evropa, četrti krog, prve tekme

Četrtek, 24. avgust:

Olimpija – Qarabag 0:2 (0:2)
Medina 32., Andrade 44.; R.K.: Sualehe 90./Olimpija

Häcken – Aberdeen 2:2 (1:0)
(Ester Sokler je igral od 80. minute za Aberdeen)

Slavia Praga – Zorja Luhansk 2:0 (0:0)

Dinamo Zagreb – Sparta Praga 3:1 (1:1)

Ludogorec – Ajax 1:4 (0:3)

Union Saint-Gilloise – Lugano 2:0 (1:0)
(Žan Celar je igral do 84. minute za Lugano)
(Abela Marca ni bilo v ekipi Lugana)

Slovan Bratislava – Aris 2:1 (1:0)
(Kenan Bajrić je igral celo tekmo za Slovan)

Klaksvik – Šerif Tiraspol 1:1 (0:0)

Lask – Zrinjski 2:1 (2:0)

Olympiacos Pirej – Čukarički 3:1 (3:0)

Potek srečanja v Stožicah:

Konec tekme v Stožicah! Zmaji na povratno tekmo v Azerbajdžan odhajajo v dvema zadetkoma zaostanka!

90. minuta + 5: Rdeč karton za Olimpijo! Drugi rumeni karton je prejel Sualehe, ki tako prihodnji teden ne bo mogel pomagati Olimipiji.

Neumnost Sualeheja:

90. minuta: Veliko sreče za zmaje. Qarabag je stekel v proti napad, a je obramba Ljubljančanov v zadnjem trenutku žogo odbila v kot. Azerbajdžanci so bili nevarni tudi po podaji s kota, a je bil strel usmerjen neposredno v naročje Vidovška.

83. minuta: Kakšna priložnost Olimpije, a ostaja brez zadetkov. Po močnem strelu Pinta je Luka Gugeshashvili izpustil žogo, nato pa je gruzijski vratar čudežno z nogo ubranil še strel Motike. Neverjetno.

Dvojna obramba Gugeshashvilija:

75. minuta: Poskus Olimpije, ki je v zadnjem času pokazala več. Udaril je Sualehe, a bil je premalo natančen.

57. minuta: Qarabag je spet zapretil. Po ostri podajo Jankovića je Muhamedbegović skoraj zadel avtogol, a se Vidovšek ni dal. Ljubljanska hobotnica je spet rešila soigralce, ki tako vsaj približno ostajajo v igri.

Vidovšek in nova obramba:

51. minuta: Vidovšek rešuje Olimpijo. Benzia je lepo premešal obrambo zmajev, nato pa močno sprožil, čuvaj mreže Olimpije pa je s konicami prstov žogo preusmeril preko prečke.

Odlična obramba Vidovška:

Začetek drugega polčasa!

Konec prvega polčasa!

44. minuta: GOOOL! 0:2! Olimpija je v hudih težavah. Qarabag vodi z 2:0! Po izgubljeni žogi Olimpije je prodrl Redon Xhixha in lepo podal do Leandra Andradeja, ki je tako še povišal prednost gostov.

Drugi zadetek gostov:

36. minuta: Azerbajdžanci so še dvakrat zapretili. Naprej je z velike razdalje sprožil Benzia, Vidvošek je žogo izbil v kot. Gostje pa so tudi tega skoraj izkoristili, saj je do strela z glavo prišel Bayramov, a bil na srečo domače ekipe za malo nenatančen. Vidovšek bi bil brez moči.

32. minuta: GOOOL! 0:1! Qarabag vodi v Stožicah! Šlo je za podajo s kota Yassineja Benzie, potem pa je zaspano obrambo domačih izkoristil Kevin Medina in z glavo premagal Matevža Vidovška.

Zadetek Qarabaga:

15. minuta: Zmaji ne popuščajo. Po odvzeti žogi je Elšnik lepo našel Fadido, ki pa je bil nenatančen. Žogo je poslal mimo desne vratnice vratarja Qarabaga.

Priložnost Fadide:

3. minuta: Olimpija je bila prvič nevarna. Dvakrat je zapretila, najbolj pa je z močnim strelom gostujočega vratarja namučil Elšnik. Ostalo je pri 0:0.

Prva nevarna akcija Olimpije:

Začetek tekme!

Navijači Olimpije zapeli Malo teraso:

Trener Olimpije Henriques pred tekmo z Azerbajdžanci:

Ogrevanje pred tekmo z Azerbajdžanom:

Začetni postavi v Stožicah. V prvi postavi sta tako kapetan Elšnik kot tudi Doffo:

Pred tekmo:

Potem ko je turški Galatasaray minuli teden končal sanje Olimpije o krstnem nastopu v ligi prvakov, se evropsko poletje za zmaje nadaljuje s polno paro. Nocoj ob 20. uri (s studijskim delom na Sportklubu 1 pa že pol ure prej) bodo zmaji začeli še zadnje poglavje kvalifikacij za evropsko jesen. Čaka jih namreč prva tekma 4. kroga kvalifikacij za ligo Evropa, tekmec pa bo azerbajdžanski prvak Qarabag. Povratni obračun bo čez teden dni v državi ob Kaspijskem jezeru. Skupni zmagovalec obračuna bo nastopil v skupinskem delu evropske lige, poraženec pa v skupinskem delu konferenčne lige.

“Zdaj smo že vajeni evropskih tekem in tudi bolje pripravljeni kot na uvodu proti Valmieri. Edina stvar, ki nam ni v prid, je utrujenost in preveliko število tekem v nizu. A to je cena, ki jo mora ekipa, ki igra v domačem prvenstvu in v Evropi, plačati,” pred tekmo pravi trener Olimpije Joao Henriques.

Portugalec na klopi aktualnih slovenskih prvakov je prepričan, da so možnosti njegove zasedbe za uspeh večje kot proti Galatasarayu, a obenem brez težav priznava, da so v vlogi favorita gostje. “Ko pogledam Qarabag, vidim zelo dobro moštvo. Močni so tako kolektivno kot individualno, a naše možnosti so se v primerjavi z zadnjo tekmo proti Galatasarayju povečale. Igramo doma, a pomerili se bomo proti ekipi, ki ima izkušnje z igranjem v skupinskem delu evropskih tekmovanj. Tudi kar se tiče proračuna, se z njimi ne moremo primerjati. Qarabag je favorit, vendar so naše možnosti za napredovanje zagotovo višje od enega odstotka, kot je bilo to v primeru Galatasaraya.”