Rentgen slovenske reprezentance: kdo, koliko in kako?

Nogomet 22. Mar 20227:00 > 19:33 0 komentarjev
Jan Oblak je v mesecu pred reprezentančno akcijo prišel nazaj v sijajno formo. FOTO: Guliverimages.

Pred prvima letošnjima tekmama slovenske reprezentance, na prijateljskem turnirju se bo pomerila proti Hrvaški in Katarju, smo preverili, v kakšni formi je 24 nogometašev, ki so se znašli na tokratnem seznamu selektorja Matjaža Keka.

Vratarji:

Jan Oblak: prvi zvezdnik slovenskega nogometa je po zelo slabi formi, ki jo je kazal v prvem delu sezone, zdaj spet pravi zid. Na reprezentančni zbor je kapetan Slovenije prišel z odlično popotnico. V zadnjem mesecu je branil odlično in v osmih tekmah petkrat ohranil nedotaknjeno mrežo.

Blestel je predvsem v zadnjem času, nase pa najbolj opozoril prejšnji teden, ko je bil glavni junak preboja Atletico Madrida v četrtfinale lige prvakov ob zmagi z 1:0 nad Manchester Unitedom na Old Traffordu.

V tej sezoni je Oblak za Atletico v vseh tekmovanjih zbral 40 nastopov in prejel 42 golov. Na 12 tekmah je svojo mrežo ohranil nedotaknjeno.

Vid Belec: dolgoletni rezervni vratar slovenske reprezentance je sezono začel kot prvi vratar Salernitane, ki se bori za obstanek v prvi italijanski ligi, in zbral 20 nastopov v prvenstvu, enkrat pa branil v pokalu. Na 21 tekmah je prejel 45 golov, le dve sta minili brez žoge v njegovi mreži. Konec januarja je izgubil svoje mesto v postavi Salernitane in si zadnjih osem tekem ogledal s klopi za rezerviste.

Žiga Frelih: na Portugalskem, kamor je lani poleti odšel iz Olimpije, mu gre sijajno. Kot član Gil Vicenteja, ki se poteguje za prvo uvrstitev v Evropo v zgodovini kluba, spada med najboljše vratarje v prvi portugalski ligi.

Pred kratkim je imel sicer težave s poškodbo kolena, zaradi katere je izpustil šest tekem, a je na zadnjih dveh tekmah branil. Ob zmagi in remiju Gil Vicenteja je prejel le en gol. Skupaj je v tej sezoni zbral 16 nastopov v vseh tekmovanjih, prejel 17 golov in petkrat tekmo končal brez prejetega zadetka.

Jaka Bijol redno igra v prvi ruski ligi. FOTO: Guliverimages.

Branilci:

Jaka Bijol: mladi branilec, ki se je v zadnjem času ustalil v začetni enajsterici Slovenije, ima pri moskovskem CSKA že nekaj časa zagotovljeno mesto v prvi postavi. V tej sezoni je zbral 22 nastopov, gol in tri asistence za CSKA, ki je trenutno na tretjem mestu ruske superlige.

Miha Mevlja: v Turčiji, kamor je lani poleti prestopil po šestih letih igranja v Rusiji, pri Alanyasporju v zadnjih tednih nima redne minutaže. Po prihodu je bil steber slovenske obrambe nekaj časa na klopi, potem je dva meseca redno igral v prvi postavi, zdaj pa se je njegov status spet poslabšal.

V letošnjem letu je bil v prvenstvu v začetni enajsterici Alanyaspora, ki je na visokem četrtem mestu prvenstvene lestvice in se bori za Evropo, le enkrat. Skupaj je v tej sezoni zbral 15 nastopov v vseh tekmovanjih. Alanyaspor je tudi polfinalist pokalnega tekmovanja.

Jure Balkovec: standardni levi bočni slovenske reprezentance za Karagümrük, ki je trenutno na devetem mestu prve turške lige, redno igra. Na 31 tekmah v vseh tekmovanjih je dosegel en gol, trikrat pa se v statistiko vpisal z asistenco. Izpustil je le dve prvenstveni tekmi svojega kluba v tej sezoni. Eno zaradi kartonov.

Petar Stojanović: v Italiji, tja je lani poleti odšel po petih letih neprekinjenega igranja za zagrebški Dinamo, je reden član začetne enajsterice Empolija, ki je na dobri poti, da obstane med prvoligaši. Nogometaš, ki se je v zadnjem ciklusu ustalil na desni strani slovenske obrambe, je v tej sezoni zbral 30 nastopov v vseh tekmovanjih, zabil pa en gol in prispeval eno asistenco. Zadnjo tekmo Empolija je zaradi bolezni sicer izpustil.

Petar Stojanović redno igra v prvi italijanski ligi. FOTO: Guliverimages.

Miha Blažič: še peto leto v nizu redno igra za serijskega madžarskega prvaka in tudi udeleženca lige prvakov Ferencvaroš, s katerim mu gre dobro tudi v tej sezoni. V prvenstvu zanesljivo vodi. Nekdanji branilec Kopra in Domžal je v tej sezoni odigral že 36 tekem v vseh tekmovanjih in zabil en gol. Zbral je že kar 3226 minut igre. Izpustil je le štiri tekme v sezoni. Eno pretekli konec tedna.

Žan Karničnik: prva preizkušnja na tujem gre nekdanjemu junaku navijačev Mure kot po maslu. Za Ludogorec, h kateremu je prišel letos pozimi, redno igra v prvi bolgarski ligi in je do zdaj od prihoda v Razgrad odigral vseh sedem tekem. Pred tem je zbral 34 nastopov v najrazličnejših tekmovanjih za Muro, dosegel pa dva gola in prispeval šest asistenc.

Gregor Sikošek: eden od dveh nogometašev iz slovenske lige s tokratnega selektorjevega seznama in povratnik v reprezentanco se je v Mariboru, kamor je prišel lani poleti, odlično znašel. Izkušeni levi bočni branilec je med boljšimi posamezniki trenutno vodilnega moštva v ligi. V tej sezoni je zbral 26 nastopov v vseh tekmovanjih in dosegel en gol. S petimi asistencami je tretji najboljši asistent v prvi ligi.

David Brekalo: debitant v slovenski reprezentanci od lanskoletnega poletnega odhoda na Norveško iz Brava tam redno igra, do zdaj je zbral 13 nastopov, upoštevajoč prvenstvo in pokal, zabil pa tudi dva gola. Težava je le, da na Norveškem sezona poteka v nekoliko drugačnem obdobju kot pri nas. Norvežani so namreč pred začetkom nove prvenstvene sezone, tako da je 23-letni branilec v prvenstvu nazadnje igral sredi decembra lani. Vseeno je v tekmovalnem ritmu. Od prve do zadnje minute je odigral obe marčevski pokalni tekmi za Viking in se s soigralci prebil v četrtfinale.

Jasmin Kurtić v Grčiji blesti. FOTO: Guliverimages.

Vezisti:

Jasmin Kurtić: prvo ime slovenskega nogometa v tej sezoni, vsaj v polju zagotovo. Izkušeni osrednji vezist se je po odhodu iz Italije v Grčiji prelevil v pravcatega golgeterja. Za Paok redno igra in je v 39 nastopih zbral že 18 golov.

S 15 zadetki je trenutno celo vodilni strelec grškega prvenstva, v katerem je s soigralci trenutno na drugem mestu. V igri za lovoriko je tudi v pokalu, v katerem se je uvrstil v polfinale, in v evropski konferenčni ligi, v kateri ga takoj po reprezentančnem premoru čakata tekmi s slovitim francoskim Marseillom.

Domen Črnigoj: v prvi italijanski ligi redno igra za Venezio, ki se krčevito bori za obstanek. V tej sezoni je v 28 nastopih zbral tri gole in asistenco. Z golom in asistenco je bil junak zadnje zmage Venezie, ko je z 2:1 premagala Torino. Od takrat je minilo pet prvenstvenih tekem, Venezia pa je trenutno na 18. mestu prvenstvene lestvice s tremi točkami zaostanka za odrešilnim 17. mestom.

Jon Gorenc Stanković: izkušeni slovenski vezist še naprej redno igra za graški Sturm v prvi avstrijski ligi, prav ta konec tedna pa je prišel do četrtega gola v tej sezoni v 34 nastopih v vseh tekmovanjih. Prispeval je še štiri asistence. Sturm je v prvenstvu na drugem mestu. Iz pokala je izpadel, iz lige Europa prav tako. Obstal je v skupinskem delu.

Miha Zajc: slovenski ofenzivni vezist, ki se je izkazal z zadetkoma na zadnjih tekmah v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 proti Slovaški in Cipru, redno igra za Fenerbahče v prvi turški ligi. V tej sezoni je na 33 tekmah v vseh tekmovanjih dosegel šest golov, prispeval pa tudi asistenco. V zadnjih štirih nastopih v prvenstvu se je izkazal z dvema goloma in asistenco, Fenerbahče, ki je sicer že izpadel iz pokala in Evrope, pa z njim v postavi v zadnjem času redno zmaguje. V prvenstvu je trenutno na tretjem mestu.

Miha Zajc se je prebil v začetno enajsterico Fenerbahčeja. FOTO: Guliverimages

Dejan Petrovič: povratnik v slovensko reprezentanco redno in dobro igra za dunajski Rapid, ki je trenutno na četrtem mestu prvenstvene lestvice. Iz pokala je izpadel, iz evropske konferenčne lige prav tako. Štiriindvajsetletni slovenski vezist je v tej sezoni v vseh tekmovanjih zbral 31 nastopov in se v statistiko vpisal z asistenco.

Sandi Lovrić: izkušeni reprezentant avstrijskih korenin, ki se je Sloveniji pridružil konec leta 2020, redno igra v prvi švicarski ligi. V prvenstvu, v katerem je Lugano trenutno četrti, in v pokalu, v katerem se je uvrstil v četrtfinale, je zbral 30 nastopov. Dosegel je tri gole in zbral šest asistenc.

Adam Gnezda Čerin: vezist, ki se je lani učvrstil v začetni enajsterici Slovenije, za Rijeko redno igra, še do pred kratkim pa mu je šlo z Rečani odlično. Bili so kandidat za naslov, potem pa na zadnjih dveh prvenstvenih tekmah ostali praznih rok in se oddaljili od tako želene lovorike. Nekdanji vezist Domžal je v tej sezoni v vseh tekmovanjih za Rijeko, ki ima možnost za lovoriko tudi v pokalu, v katerem se je uvrstila v finale, zbral 29 nastopov v vseh tekmovanjih in zabil en gol. Štirikrat je asistiral.

Tomi Horvat: drugi nogometaš iz slovenske lige na tokratnem selektorjevem seznamu, ki je debitant v reprezentanci, je na svojo prvo akcijo v članski izbrani vrsti pripotoval v odlični formi. Vezist Mure, ki bo svoj 23. rojstni dan praznoval v Katarju (dopolnil ga bo v četrtek), je zabil gol na zadnjih dveh odigranih tekmah. Zatresel je mrežo Maribora v Ljudskem vrtu in še Tabora v Sežani.

Za njim je sicer sijajna sezona, v kateri je s soigralci nase opozoril tudi v Evropi in igral v skupinskem delu konferenčne lige. V vseh tekmovanjih je zbral že kar 43 tekem in odigral dolgih 3.306 minut. Dosegel je osem golov, enega tudi pri odmevni zmagi nad Tottenhamom, in prispeval tri asistence.

Benjamin Šeško je pri 18 letih debitiral v ligi prvakov. FOTO: Guliverimages.

Napadalci:

Benjamin Šeško: potem ko je v pripravljalnih tekmah RB Salzburga blestel, smo z nestrpnostjo pričakovali drugi del sezone, a se je že na prvi tekmi poškodoval. Zaradi tega en mesec ni igral, vrnil pa se je pred tednom dni in prejšnji teden zabil gol pri uvrstitvi Salzburga v finale pokala. Na tej tekmi je prejel tudi rdeč karton, zaradi katerega pretekli konec tedna ni igral.

V svoji prvi sezoni med člani Salzburga je komaj 18-letni slovenski napadalec pri učinku osmih golov in sedmih asistenc v 28 nastopih. Šestkrat je zaigral tudi v ligi prvakov, od katere so se avstrijski prvaki poslovili v osmini finala.

Benjamin Verbič: zaradi izbruha vojne v Ukrajini nekaj časa ni razmišljal o nogometu, potem pa individualno treniral v Sloveniji in prejšnji teden naposled našel nov klub. Izkoristil je možnost odhoda iz kijevskega Dinama in do konca sezone okrepil varšavsko Legio, za katero je pretekli konec tedna že debitiral.

Pred tem je zadnjo uradno tekmo odigral decembra lani. Prva polovica sezone zanj sicer ni bila najboljša, saj je imel kar nekaj težav z zdravjem, tako da je zbral manj kot 600 minut igre. V 14 nastopih v vseh tekmovanjih, trikrat je zaigral tudi v ligi prvakov, je sicer dosegel tri gole in prispeval dve asistenci.

Andraž Šporar s statusom pri Middlesbroughu trenutno ne more biti zadovoljen. FOTO: Guliverimages.

Andraž Šporar: po pravljici, ki jo je pri Middlesbroughu preživljal v prvi polovici sezone, je njegova forma v zadnjem času usahnila. V letošnjem letu je zabil le dva gola, za Middlesbrough, ki se bori za preboj v premier ligo, pa na zadnjih treh tekmah ni igral.

Trikrat v nizu ga ni bilo niti na klopi, tako da je njegova prihodnost na Otoku, kamor je posojen iz lizbonskega Sportinga, vprašljiv. V tej sezoni je v 30 nastopih v vseh tekmovanjih sicer dosegel osem golov in zbral dve asistenci.

Luka Zahović: tudi on je v prvi polovici sezone blestel in bil med boljšimi nogometaši prve poljske lige, v zadnjem času pa se je njegov status pri Pogonu Szczecinu, ki je trenutno vodilni prvoligaš, poslabšal. Od zadnjih treh tekem je igral le na eni. V tej sezoni je sicer pri učinku sedmih golov in treh asistenc v 26 nastopih v vseh tekmovanjih.

Žan Celar: triindvajsetletnemu slovenskemu napadalcu gre pri Luganu v prvi švicarski ligi v zadnjem času odlično. Na zadnjih petih tekmah je dosegel štiri gole in prispeval asistenco. V tej sezoni je za Lugano v prvenstvu in pokalu dosegel osem golov, ob tem pa zbral štiri asistence.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!