Sijajno zdravilo za slovensko nogometno anemijo

Liga narodov 17. Dec 20219:00 > 12:22 3 komentarji
FOTO: Guliverimages.

Slovenija se bo v ligi narodov prihodnje leto pomerila s Švedsko, Srbijo in Norveško. Kakšni so njihovi dosežki v zadnjih letih in nasploh, kdo so njihovi največji zvezdniki, kako so se razpletle dozdajšnje tekme proti slovenski reprezentanci? Jasno je, da se nam v letu 2022 obetajo trije nogometni spektakli, ki utegnejo malce zbuditi vse bolj anemično slovensko nogometno javnost.

Švedska:

Mesto na lestvici Fife: 18. mesto
Uvrstitve na svetovno prvenstvo: 12 (najboljša uvrstitev podprvak 1958)
Uvrstitve na evropska prvenstva: 7 (najboljša uvrstitev polfinale 1992)
Prejšnji nastopi v ligi narodov: 16. mesto 2018/19 (B liga), 14. mesto 2020/21 (A liga).
Letošnje evropsko prvenstvo: osmina finala.
Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2024: uvrstitev v play-off.
Selektor: Janne Andersson.
Zvezdniki: Zlatan Ibrahimović (Milan), Dejan Kulusevski (Juventus), Victor Lindelöf (Man Utd), Alexander Isak (Real Sociedad).
Izkupiček Slovenije proti Švedski: 1 remi, 1 poraz.
Izkupiček Matjaža Keka proti Švedski: 1 poraz.

Nasprotnica Slovenije, ki trenutno kotira najvišje, je Švedska, ki je na 18. mestu lestvice Fife in ima v svojih vrstah nekaj odličnih nogometašev.

Prvi zvezdnik Švedov, ki jih s klopi že šesto leto v nizu vodi Janne Andersson, je seveda zimzeleni Zlatan Ibrahimović, ki je star 40 let, a še vedno zabija gole za Milan. V tej sezoni jih je na 14 tekmah zbral sedem.

Še veliko več golov je do zdaj dosegel za Švedsko, s 62 zadetki je njen absolutni rekorder. Eden največjih nogometnih zvezdnikov tega tisočletja se je v reprezentanco po petletni odsotnosti vrnil lani, a od takrat zaradi težav s poškodbami odigral vsega štiri od 16 tekem, ki so bile na voljo, tako da je vprašanje, ali bo proti Sloveniji igral.

-Zanimivost:
Zlatan Ibrahimović je bil v zapisniku obeh dozdajšnjih medebojnih tekem med Slovenijo in Švedsko, a na obeh ostal na klopi.

V napadu imajo Švedi tudi mladega, 22-letnega napadalca Real Sociedada Alexandra Isaka, ki v tej sezoni sicer ni tako učinkovit, a je zato v prejšnji v prvi španski ligi dosegel 17 golov, zato ima na nogometni tržnici visoko ceno. Transfermarkt pravi, da je vreden 40 milijonov evrov.

Pet milijonov evrov manj, 35, je Juventus lani odštel za 21-letnega krilnega napadalca Dejana Kulusevskega, ki mu na Švedskem pravijo novi Ibrahimović.

V nogometnem svetu je zelo znan seveda tudi 27-letni branilec Manchester Uniteda Victor Lindelöf, omeniti pa gre zagotovo tudi izkušenega, 30-letnega krilnega napadalca nemškega RB Leipziga Emila Forsberga.

Prizor s prijateljske tekme med Slovenijo in Švedsko v Malmöju leta 2016. FOTO: Guliverimages.

Švedska je sicer udeleženka letošnjega evropskega prvenstva, na katerem je v družbi Španije, Slovaške in Poljske v skupinskem delu navdušila, osvojila je prvo mesto, potem pa v osmini finala po podaljških izgubila z Ukrajino.

V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022 so Švedi v skupini skupaj s Španijo, Grčijo, Gruzijo in Kosovim zasedli drugo mesto, tako da se bodo za nastop v Katarju potegovali na zaključnem kvalifikacijskem turnirju v Moskvi. Tam se bodo za eno vstopnico merili z Rusijo, Poljsko in Češko.

V zadnji ligi narodov so Švedi nastopali v ligi A v zelo zahtevni skupini, v kateri so bile finalistki zadnjega svetovnega prvenstva, Francija in Hrvaška, ter takratna evropska prvakinja Portugalska. Zasedli so zadnje mesto in izpadli v ligo nižje.

S Slovenijo se je Švedska do zdaj pomerila dvakrat. Prvič na prijateljski tekmi leta 2006, ko je Matjaž Kek na začetku svojega prvega selektorskega mandata izgubil z 0:1. Drugič, tudi ta tekma je bila prijateljska, sta se Švedska in Slovenija pod vodstvom Srečka Katanca razšli z remijem brez zadetkov.

-Vse tekme Slovenije proti Švedski (1 remi, 1 poraz):
Švedska – Slovenija 0:0 (prijateljska, maj 2016)
Švedska – Slovenija 1:0 (prijateljska, maj 2008).

Srbija

Mesto na lestvici Fife: 23. mesto
Uvrstitve na svetovno prvenstvo: 12 (najboljši uvrstitvi polfinale 1930 in 1962)
Uvrstitve na evropska prvenstva: 5 (najboljši uvrstitvi podprvak 1960 in 1968)
Prejšnji nastopi v ligi narodov: 2018/19 27. mesto (C liga), 2020/21 27. mesto (B liga).
Letošnje evropsko prvenstvo: ni sodelovala.
Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2024: direktna uvrstitev na prvenstvo.
Selektor: Piksi Stojković.
Zvezdniki: Sergej Milinković Savić (Lazio), Dušan Vlahović (Fiorentina), Dragan Tadić (Ajax Amsterdam), Aleksandar Mitrović (Fulham).
Izkupiček Slovenije proti Srbiji: 1 zmaga, 5 remijev.
Izkupiček Matjaža Keka proti Srbiji: 1 zmaga, 1 remi.

Srbija je, odkar jo vodi legendarni Piksi Stojković, v vzponu. Na letošnjem evropskem prvenstvu je sicer ni bilo, je pa zato navdušila v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, v katerih je z zmago v Lizboni na zadnji tekmi v dodatne kvalifikacije pahnila Cristiana Ronalda s Portugalsko.

Tržno najbolj cenjeni srbski reprezentant je vezist Lazia Sergej Milinković Savić, čigar cena je po Transfermarktu postavljena pri 70 milijonih evrih.

Trenutno najbolj vroč srbski nogometaš je zagotovo Dušan Vlahović, ki pri 21 letih kot za stavo zabija gole za Fiorentino v italijanski ligi (17 golov v 19 nastopih), in je želja številnih evropskih velikanov.

Glavna junaka srbskih navijačev pa sta dva. Aleksandar Mitrović sicer igra v drugi angleški ligi za Fulham, a je bil vlečni konj Srbije v nedavnih kvalifikacijah, zabil je osem golov, tudi odločilnega v zadnji minuti zadnje tekme proti Portugalski, ki so jo Srbi šokirali z zmago z 2:1. Pri 27 letih je Mitrović že pri 44 golih v reprezentanci in njen najboljši strelec v zgodovini.

Drugi je še en junak velike lizbonske zmage, 33-letni kapetan reprezentance in Ajaxa iz Amsterdama Dušan Tadić, ki se je na odločilni tekmi izkazal z golom in asistenco, v kvalifikacijah pa je zbral dva gola in šest asistenc. Tadić je sicer tudi gonilna sila Ajaxa, za katerega je v treh letih v 171 nastopih dosegel kar 83 golov in zbral neverjetnih 82 asistenc.

-Zanimivost:
Standarden srbski reprezentant je v zadnjih letih stari znanec slovenskih nogometnih zelenic, vezist Getafeja Nemanja Maksimović, ki se je na članski ravni uveljavil pri Domžalah. Te so ga potem prodale v Astano, iz Kazahstana pa ga je pot vodila naprej v Španijo, kjer je bil sprva član Valencie, zdaj pa igra v predmestju Madrida.

Omeniti velja zagotovo tudi 23-letnega napadalca Luko Jovića, za katerega je Real Madrid pred dvema letoma odštel kar 63 milijonov evrov. Nekdanjemu napadalcu Eintrachta Frankfurta in Crvene zvezde v Madridu sicer ne cvetijo rožice, a je v zadnjem času spet začel dobivati priložnost za igro.

Filip Kostić, 29-letni levi vezist, odlično igra za Eintracht Frankfurt, Nikola Milenković pa je eden boljših branilcev prve italijanske lige kot član Fiorentine.

Srbija je v ligi narodov nazadnje nastopala v ligi B. V skupini z Madžarsko, Rusijo in Turčijo je pristala na tretjem mestu.

Veselje Slovenije po zmagovitem golu na zadnji medsebojni tekmi oktobra 2011 v Mariboru. FOTO: Guliverimages.

Zgodovina tekem med Srbijo in Slovenijo je bogata. Odigrali sta šest medsebojnih tekem. Prva pa je seveda tudi ena najbolj nepozabnih tekem v zgodovini slovenskega športa. Evropsko prvenstvo, junij 2000 in Charleroi. Je treba še kaj dodati?

Srbija in Slovenija sta se dvakrat merili tudi v kvalifikacijah, in sicer za svetovno prvenstvo 2002 in evropsko prvenstvo 2012. Pred natanko desetimi leti sta Slovenija in Srbija odigrali zadnjo medsebojno tekmo, ko smo po petih remijih dočakali tudi prvega zmagovalca.

Matjaž Kek je v tekmi, ki Sloveniji, ta je možnosti za nastop na evropskem prvenstvu izgubila že pred zadnjo tekmo, ni prinašala ničesar, Srbe šokiral z zmago v Ljudskem vrtu z 1:0, po tej tekmi pa zaključil svoj prvi selektorski mandat.

-Vse tekme Slovenije proti Srbiji:
Slovenija – Jugoslavija 3:3 (EP 2000, junij 2000)
Slovenija – Srbija 1:1 (kvalifikacije za SP 2002, marec 2001)
Jugoslavija – Slovenija 1:1 (kvalifikacije za SP 2002, september 2001)
Slovenija – Srbija in Črna gora 1:1 (prijateljska, avgust 2004)
Srbija – Slovenija 1:1 (kvalifikacije za EP, september 2010)
Slovenija – Srbija 1:0 (kvalifikacije za EP 2012, oktober 2011)

Erling Haaland mreže nasprotnikov neumorno trese tudi za Norveško. FOTO: Guliverimages.

Norveška

Mesto na lestvici Fife: 41. mesto
Uvrstitve na svetovno prvenstvo: 3 (najboljši uvrstitvi osmina finala 1938 in 1998)
Uvrstitve na evropska prvenstva: 1 (skupinski del 2000)
Prejšnji nastopi v ligi narodov: 2018/19 26. mesto (C liga), 2020/21 22. mesto (B liga).
Letošnje evropsko prvenstvo: ni sodelovala.
Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2024: ostala brez prvenstva.
Selektor: Stale Solbakken.
Zvezdniki: Erling Haaland (Borussia Dortmund), Martin Odegaard (Arsenal), Alexander Sörloth (Real Sociedad)
Izkupiček Slovenije proti Norveški: 1 zmaga, 2 remija, 6 porazov.
Izkupiček Matjaža Keka proti Norveški: /.

Norveška je reprezentanca, ki veliko spoštovanja v svetu nogometa vzbuja predvsem zaradi enega dejstva. Tistega, da je njen član eden najbolj vročih nogometašev na svetu zadnjih let, mladi stroj za gole Erling Haaland, ki je pri vsega 21 letih že pri 125 klubskih golih v članski konkurenci. V reprezentanci jih je med člani v 15 nastopih zbral 12. Odkar je lani prišel v Borussio Dortmund, je v 74 nastopih dosegel neverjetnih 76 golov.

Jasno je, da bo kmalu odšel v kakšnega izmed največjih evropskih klubov, ko bo odšel, pa bo prestop astronomski. Njegova tržna vrednost (135 milijonov evrov) je po oceni Transfermarkta druga najvišja na svetu. Bolj cenjen je le še Francoz Kylian Mbappe.

-Zanimivost:
Norveška bo v prihodnjem letu postala reprezentanca, s katero se je Slovenija do zdaj pomerila največkrat v svoji zgodovini. Do zdaj je bil to Ciper, s katerim je Slovenija igrala desetkrat. Če se ne bo zgodilo kaj nepredvidljivega, bo od leta 2022 naprej na vrhu Norveška z enajstimi tekmami.

Zvenečega imena je še en norveški reprezentant. Martina Odeegarda so pred leti, ko je kot 16-letnik iz Stromsgodseta prišel v Real Madrid, označili za najbolj nadarjenega igralca v zgodovini nogometa. Visokih pričakovanj ni upravičil, je pa po odhodu iz Madrida vseeno pokazal veliko. Odkar je član Arsenala, igra odlično. Nenazadnje so Londončani lani zanj odšteli 35 milijonov evrov, postal pa je tudi kapetan Norveške. Kdo bi rekel, da ima kljub vsemu, kar je že prestal, šele 22 let.

Potem imen, ki bi bila znana širši nogometni javnosti, v norveški reprezentanci ni več. Morda gre omeniti le še napadalca Real Sociedada Alexandra Sörlotha, za katerega je RB Leipzig lani Crystal Palacu odštel kar 20 milijonov evrov, a se v Španiji za zdaj še ni izkazal. Je bil pa zato v zadnjih dveh letih ta 26-letni napadalec zelo učinkovit v dresu Norveške. Dosegel je deset golov.

Pri edini zmagi Slovenije nad Norveško je oktobra 2013 v Mariboru s “hat-trickom” zablestel Milivoje Novaković. FOTO: Guliverimages.

Ni pa v zadnjih letih niti uspehov, s katerimi bi se lahko Norvežani hvalili. Na velikih tekmovanjih jih ni bilo še precej dlje od Slovenije. Nazadnje so bili zraven na evropskem prvenstvu leta 2000.

Neuspešni so bili tudi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2022, v katerih so v skupini z Nizozemsko, Turčijo, Črno goro, Litvo in Gibraltarjem pristali na tretjem mestu.

Drugi so Norvežani bili v zadnji ligi narodov, v kateri so nastopali v ligi B skupaj z Avstrijo, Romunijo in Moldavijo.

Če nogometni svet na Norveško s spoštovanjem gleda zaradi Haalanda, pa je pri Sloveniji tako zaradi izkušenj, ki jih z njo ima. Zelo, zelo slabe so.

Slovenija je z Norvežani odigrala že devet tekem. V kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2000 in potem še na evropskem prvenstvu, v kvalifikacijah za svetovni prvenstvi 2006 in 2014, nazadnje pa še v ligi narodov 2018/19.

Zmagala je le enkrat, in sicer pod vodstvom Srečka Katanca v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2014, ko je bilo v Ljudskem vrtu 3:0 za Slovenijo. Dvakrat je remizirala in kar šestkrat izgubila.

-Vse tekme Slovenije proti Norveški:
Slovenija – Norveška 1:2 (kvalifikacije za EP 2000, oktober 1998)
Norveška – Slovenija 4:0 (kvalifikacije za EP 2000, september 1999)
Slovenija – Norveška 0:0 (EP 2000, junij 2000)
Norveška – Slovenija 3:0 (kvalifikacije za SP 2006, oktober 2004)
Slovenija – Norveška 2:3 (kvalifikacije za SP 2006, september 2005)
Norveška – Slovenija 2:1 (kvalifikacije za SP 2014, september 2012)
Slovenija – Norveška 3:0 (kvalifikacije za SP 2014, oktober 2013)
Norveška – Slovenija 1:0 (liga narodov 2018/19, oktober 2018)
Slovenija – Norveška 1:1 (liga narodov 2018/19, november 2018)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje