Začenja se sezona 2021/22 španske nogometne La Lige, ki vstopa v novo, zelo negotovo obdobje. V ozadju velikih premikov, ki so odnesli tudi Lionela Messija, poteka bitka največjih klubov z vodstvom tekmovanja, za njima pa diši po Superligi.
Nova sezona španske nogometne lige bo čudna. Prvič po skoraj 20 letih bo osiromašena za najboljša nogometaša vseh časov. Cristiano Ronaldo je odšel pred tremi leti, zdaj se je zgodilo še nepredstavljivo. La Ligo in Barcelono je zapustil tudi Lionel Messi.
Ne samo Portugalec in Argentinec, ki sta v zadnjih 12 letih pobrala 11 zlatih žog, najboljšo špansko ligo sta zapustila še dve veliki imeni.
Najprej Zinedine Zidane, ki je La Ligo zaznamoval sprva kot nogometaš in potem kot trener. Francozu je sledil še Sergio Ramos, ki Španijo zapušča po 19 letih, v katerih je postal eden najboljših – če že ne nogometašev nasploh, pa zagotovo branilcev – vseh časov.
La Ligo sta zapustila Messi in Ramos, ki sta skupaj v Španiji odigrala kar 1449 tekem, bila 15-krat španska prvaka in odigrala vsak 45 el clasicov. Ne samo, da sta odšla. Kapetana svojih klubov, katerih zgodovino sta spremenila, sta se poslovila na način, ki ga nihče ni pričakoval.
Najprej Ramos, potem še Messi sta morala oditi, čeprav si tega nista želela. Oba sta bila žrtve hudo slabe finančne slike španskega klubskega nogometa, predvsem pa Reala in Barcelone, ki španski nogomet poganjata. Oba velikana si ju nista mogla privoščiti.
Vojna med La Ligo in največjima kluboma
La Liga in njen predsednik Javier Tebas so se odločili, da tokrat izjem ne bo in s tem močno stresli tla ne le španskega, ampak evropskega nogometa. Ne gre samo za napihovanje mišic, v ozadju je še marsikaj drugega. Predvsem posel La Lige z zasebnim investicijskim londonskim skladom CVC, ki je z nogometnim združenjem prve in druge španske lige sklenil 50-letno pogodbo za 10,95 odstotni delež v njem.
Od 42 članov La Lige je podpis pogodbe podprlo 38 španskih klubov. Proti sta Real in Barcelona, med uporniki pa je tudi Athletic Bilbao. Ime četrtega za zdaj ni javno znano. Lahko bi bil Atletico Madrid, tretji španski aprilski ustanovitelj Superlige.
Prav zloglasno evropsko tekmovanje, ki so ga aprila skušali ustanoviti nekateri najboljši evropski klubi, pa naj bi stalo za odločitvijo Reala in Barcelone. Oba naj bi na Superligo namreč še upala.
La Liga je medtem vsem klubom, ki so proti, ponudila, da se priključijo, a se niso, tako da bodo ostali brez velike finančne injekcije. Denar od posla s CVC bo na drugi strani zelo pomagal preostalim španskim klubom, ki delujejo z veliko manjšimi proračuni od Barcelone in Reala, a so se zaradi pandemije prav tako znašli v hudih finančnih težavah.
Te so vidne tudi na nogometni tržnici. Real, vsaj za zdaj, v letošnjem prestopnem roku ni kupil še nikogar, kar se je nazadnje zgodilo leta 1980. David Alaba, ki bo v obrambi skušal nadomestiti Ramosa, je iz Bayerna prišel zastonj. Barcelona za nakupe prav tako ni plačevala odškodnin in jih ob dolgu, ki je krepko presegel milijardo evrov, niti ne bo mogla.
Kdo so glavni kandidati za naslov?
Zaključek prejšnje sezone je bil dramatičen in napet, podobno lahko pričakujemo tudi v sezoni 2021/22.
Real Madrid je na stavnicah blagi favorit. Na Santiago Bernabeu se je vrnil Carlo Ancelotti, ki je Realu leta 2014 prinesel jubilejni deseti naslov evropskega prvaka, na katerega so v Madridu čakali dolgih 12 let.
Ob Ancelottiju je nazaj v klub prišel tudi Gareth Bale, ki je v Real za 101 milijon evrov leta 2013 prišel skupaj z Italijanom in pod njegovim vodstvom igral svoj najboljši nogomet. Se to lahko ponovi? S posoje se je vrnil tudi nekdanji norveški čudežni deček Martin Odegaard.
Najbolj negotova je prihodnost Barcelone. Kako se bo prvič znašla brez svojega nogometnega boga, ki ji je v 17 letih prinesel vse? Messija na stadionu Camp Nou seveda ne bo mogel nadomestiti nihče, bolj kot z goli, ki se bodo verjetno razporedili med številne zvezdnike v napadu, pa se bo trener Ronald Koeman ubadal z vprašanjem, kako izboljšati obrambo.
V zadnji sezoni je Barcelona v prvenstvu prejela 38 golov, kar je deset več od Reala in kar 13 več od Atletica. Gerard Pique je vse starejši, Clement Lenglet je v prejšnji sezoni igral zelo slabo, Samuela Umtitija se želijo v klubu rešiti že nekaj časa, Oscar Mingueza, Ronald Araujo in Eric Garcia so še nedokazani. Obramba Barcelone ne vliva zaupanja.
Težko bo Barceloni tudi zaradi dolgov, ki krojijo njeno poletno kadrovanje. Na Sergia Agüera in Memphisa Depayja, največji poletni okrepitvi, pa za zdaj ne more računati, saj ju zaradi finančnih težav in pravilnika v La Ligi ne more registrirati.
Naslov brani Atletico Madrid, ki bo, če bo spet prvak, prvič po letu 1970 špansko prvenstvo osvojil dvakrat v dveh letih. Zasedba Diega Simeoneja, kot smo vajeni že vrsto let, težav z obrambo seveda nima. Jan Oblak je v prejšnji sezoni na 38 prvenstvenih tekmah prejel vsega 25 golov. Podobno lahko od slovenskega vratarja pričakujemo tudi v sezoni, ki je pred nami.
Tako hudih težav, kot jih ima Barcelona, Atletico nima niti v klubskih finančnih bilancah, tako da si je lahko privoščil 35 milijonov evrov vreden nakup Rodrigua de Paula, enega od junakov Argentine na letošnjem južnoameriškem pokalu, ki je prišel iz Udineseja.
Atletico sta medtem zapustila napadalca Alvaro Morata in Moussa Dembele, njegove navijače pa predvsem zanima, ali lahko prejšnjo sezono, v kateri je v prvenstvu dosegel 21 golov, ponovi Luis Suarez. Glede na to, da je star 34 let, dvomi seveda obstajajo.
Pri vrhu lahko pričakujemo tudi Sevillo, ki se je v prejšnji sezoni nepričakovano do zadnjega borila za naslov. Andaluzijci pod vodstvom Julena Lopeteguija delujejo zelo dobro, v poletnem prestopnem roku pa za zdaj še niso bili preveč dejavni. Njihov prepoznavni športni direktor Monchi je v klub iz Tottenhama brez odškodnine pripeljal Argentinca Erika Lamelo. Medtem je v drugi smeri, iz Madrida v London, za 25 milijonov evrov odšel mladi, 20-letni španski napadalec Bryan Gil.
Lov na Evropo: napeto bo
V boju za Evropo lahko pričakujemo Real Sociedad, ki je aprila zmagal v finalu pokala, ampak bil pokalni prvak le dva tedna. Zaradi pandemije je bil namreč finale sezone 2019/20 odigran z enoletno zakasnitvijo, že takoj za tem pa je bil na sporedu že finale 2020/21, v katerem je zmagala Barcelona. Real Sociedad bo zagotovo razburljiv za spremljanje, saj igra lep, tehnično dovršen nogomet, prav zanimivo pa bo videti, za kakšno sezono bo poskrbel njegov mladi švedski napadalec Alexander Isak.
Potem je tukaj Villarreal, zmagovalec Lige Europa, ki je ta teden v evropskem superpokalu dodobra namučil zmagovalca Lige prvakov Chelsea in dokazal, da bo tudi v novi sezoni zelo nevarna ekipa. Poleti sta se ji priključila še argentinski branilec Juan Foyth, ki je za 15 milijonov evrov prišel iz Tottenhama, in napadalec Boulaye Dia, ki je v prejšnji sezoni dosegel 14 golov v prvi francoski ligi v majici Reimsa. Stal je tri milijone evrov manj.
Zanimivo bo videti, kako se bo obnesel Athletic Bilbao. Osemkratni španski prvak, ki ga vodi odlični trener Marcelinho, je bil v prejšnji sezoni šele deseti, v dveh tednih pa izgubil dva finala španskega pokala. Baskovski navijači so se lahko potolažili s tem, da so osvojili španski superpokal, v katerem so presenetili Barcelono.
Granada se je v La Ligo vrnila pred dvema letoma in se v dveh sezonah dvakrat uvrstila v zgornjo polovico lestvice, nastopila pa tudi v Evropi in navdušila. V prejšnji sezoni je v Ligi Europa prišla vse do četrtfinala. Zdaj se bo morala znajti brez trenerja, pod vodstvom katerega je do teh uspehov v zadnjih letih prišla. Pogodbe ni podaljšal trener Diego Martinez. Nadomestil ga je Roberto Moreno.
Spodnji del lestvice ponuja nekaj zanimivih zgodb
Espanyol je v sezoni 2019/20 petič v zgodovini kluba izpadel iz prve lige in se še petič v njo vrnil ekspresno, v eni sezoni. Po izpadu pred dvema letoma so v Barceloni pritisnili na gumb “ponastavitev” in stvari zastavili na novo. Uspelo jim je. Strokovnjaki, ki spremljajo španski nogomet, Espanyolu napovedujejo mesto pri sredini lestvice.
V spodnjem delu lahko pričakujemo Celto, Betis, Osasuno, Getafe in Alaves. Zanimivo zgodbo pišejo pri Mallorci, stari znanki prvoligaškega dogajanja, kateremu se je nazaj priključila po enem letu. To je klub, v katerem ima glavno besedo lastnik košarkarskega NBA moštva Phoenix Suns Robert Sarver, v upravnem odboru pa sedi nekdanji košarkarski zvezdnik in znan ljubitelj evropskega nogometa, Kanadčan Steve Nash. Z Mallorco trenira tudi nekdanji zvezdnik angleške Premier lige Daniel Sturridge, čigar kariera je močno zavrla in išče pot nazaj.
Glavni kandidati za izpad v drugo ligo, v kateri bodo po koncu sezone pristali najslabši trije med 20 španskimi prvoligaši, naj bi bili Cadiz, Elche in še en povratnik med prvoligaše Rayo Vallecano. Na klopi tega madridskega kluba sedi mladi Andoni Iraola, ki mu napovedujejo veliko trenersko kariero. Zanimivo bo videti, kako se bo 39-letni Španec obnesel v svoji prvi sezoni na najvišji ravni.
La Liga, sezona 2021/22:
Atletico Madrid:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 1. mesto
Število naslovov: 11
Vrednost moštva: 729.400.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 35.000.000 evrov
Stadion: Wanda Metropolitano (68.456).Real Madrid:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 2. mesto
Število naslovov: 34
Vrednost moštva: 848.500.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Santiago Bernabeu (81.044).Barcelona:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 3. mesto
Število naslovov: 26
Vrednost moštva: 763.000.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 9.000.000 evrov
Stadion: Camp Nou (99.354)Sevilla:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 4. mesto
Število naslovov: 1
Vrednost moštva: 397.400.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Ramon Sanchez Pizjuan (43.883).Real Sociedad:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 5. mesto
Število naslovov: 2
Vrednost moštva: 378.500.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 500.000 evrov
Stadion: Anoeta (39.500).Betis:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 6. mesto
Število naslovov: 1
Vrednost moštva: 184.700.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Benito Villamarin (60.721).Villarreal:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 7. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 306.200.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 31.000.000 evrov
Stadion: Estadio La Ceramica (24.890).Celta:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 8. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 135.000.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 8.000.000 evrov
Stadion: Abanca-Balaidos (29.000).Granada:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 9. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 78.800.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Nuevo Los Carmenes (17.393).Athletic Bilbao:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 10. mesto
Število naslovov: 8
Vrednost moštva: 204.000.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: San Mames (53.289).Osasuna:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 11. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 81.500.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 8.700.000 evrov
Stadion: El Sadar (23.576).Cadiz:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 12. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 48.280.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 6.600.000 evrov
Stadion: Nuevo Mirandilla (20.724).Valencia:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 13. mesto
Število naslovov: 6
Vrednost moštva: 240.600.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Mestalla (55.000).Levante:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 14. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 112.300.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 1.250.000 evrov
Stadion: Ciudat de Valencia (26.354).Getafe:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 15. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 157.300.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 7.000.000 evrov
Stadion: Coliseum Alfonso Perez (17.393).Alaves: /
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 16. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 65.750.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: /
Stadion: Mendizorroza (19.840).Elche:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 17. mesto
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 34.350.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 7.200.000 evrov
Stadion: Martinez Valero (33.732).Espanyol:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 1. mesto v drugi ligi
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 72.200.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 5.500.000 evrov
Stadion: RCDE Stadium (40.000).Mallorca:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 2. mesto v drugi ligi
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 56.700.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 3.000.000 evrov
Stadion: Visit Mallorca Estadi (24.262).Rayo Vallecano:
Uvrstitev v prejšnji sezoni: 3. mesto v drugi ligi in napredovanje prek play-offa
Število naslovov: /
Vrednost moštva: 32.400.000 evrov
Vsota za nakupe v prestopnem roku: 4.300.000 evrov
Stadion: Vallecas (14.708).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!