Nekdanji izvrstni nogometaš Manchester Uniteda in angleške reprezentance Bobby Charlton je umrl v 87. letu starosti, so zapisali pri klubu z Old Trafforda.
“Manchester United žaluje zaradi smrti sira Bobbyja Chalrtona, enega največjih najbolj priljubljenih igralcev v zgodovini našega kluba,” so zapisali pri Unitedu pred današnjo večerno prvenstveno tekmo kluba v Sheffieldu.
“Sir Bobby je bil junak milijonov ljudi, ne le v Manchestru ali v Veliki Britaniji, temveč povsod na svetu, kjer so igrali nogomet,” so še dodali. Charlton je za Anglijo zbral 106 nastopov, dosegel 49 golov ter z njo osvojil naslov svetovnega prvaka 1966, ki do danes velja za največji uspeh zibelke nogometa.
Z vragi oral evropsko ledino
Charlton je nekdanji nogometaš in angleški reprezentant, ki je osvojil naslov svetovnega prvaka in bil izbran za evropskega nogometaša leta 1966. Večji del kariere je igral za Manchester United, kjer se je uveljavil na položaju napadalnega vezista z nevarnim strelom od daleč, ob upokojitvi je bil rekorder po številu nastopov v reprezentanci.
Leta 1968 je z Manchester Unitedom, kot prvim angleškim klubom, osvojil Pokal evropskih prvakov, z dvema goloma v finalu. Za vrage je v osemnajstih sezonah skupno odigral 758 tekem, na katerih je dosegel 249 golov.
Še vedno na zmagovalnem odru
Še vedno je Charlton na drugem mestu večne lestvice strelcev v Manchester Unitedu, kjer je pred njim le Wayne Rooney. Med letoma 1970 in 2015 je bil tudi rekorder po številu reprezentančnih zadetkov, nato je njegov dosežek izenačil in izboljšal Rooney, novi rekorder pa je Harry Kane (61).
Držal je klubski rekord za največ nastopov do maja 2008, ko ga je presegel Ryan Giggs (758). Prav tako je držal rekord za največ nastopov v angleški nogometni ligi z 606 nastopi. Tudi tega je presegel Giggs, in sicer marca 2011. Športno pot je sklenil leta 1973, nekajkrat se je preizkusil tudi v trenerski vlogi, vseskozi pa je bil kasneje član predsedstva pri Unitedu. “Najboljše pri vsem skupaj je, da si lahko vse tekme ogledam brezplačno,” se je kasneje enkrat pošalil v zvezi s to funkcijo.
Njegov uspeh so prepoznali tudi v angleških visokih krogih in kraljica mu je leta 1994 podelila viteški naziv. Morda tudi, ker je presegel športno okolje in ustanovil sklad Find A Better Way, ki se je ostro boril proti uporabi min v vojnah, obenem pa je sklad finančno podpiral raziskave pri razvoju protez.
“Bil je čudovit nogometaš in človek,” je na družbenem omrežju X zapisal legendarni angleški reprezentant Gary Lineker in dodal: “Ni ga več med nami, a nogometno bo ostal nesmrten.”
Leta 2002 je bil Charlton sprejet v angleški nogometni hram slavnih.
Zadnji preživeli
6. februarja je minilo 65 let od najbolj tragičnega dne v zgodovini nogometnega kluba Manchester United. V strmoglavljenju letala na poti od Beograda proti Manchestru s postankom zaradi točenja goriva v Münchnu je umrlo osem igralcev, ki so veljali za največje talente otoškega nogometa. Na krovu je bil tudi, tedaj 20-letni, Charlton, ki je danespreminul kot zadnji potnik tistega leta “Imel sem srečo in sedel na pravem sedežu,” je kasneje to pokomentiral nogometaš. Tistega nesrečnega februarja je življenje izgubilo 23 potnikov, med njimi osem igralcev Uniteda.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!