Za začetek zmagi domačink, toda v ospredju ni bil nogomet

Nogomet 20. Jul 202311:55 > 14:40 0 komentarjev

Sogostiteljica Nova Zelandija je na uvodni tekmi nogometnega svetovnega prvenstva za ženske v Aucklandu ugnala Norveško z 1:0. Na drugi tekmi dneva je bila Avstralija nato z enakim izidom boljša od Irske.

Pred več kot 42.000 gledalci na stadionu Eden park v Aucklandu je odločilni gol za Novozelandke v 48. minuti dosegla Hannah Wilkinson. Zmaga Nove Zelandije bi bila lahko še višja, a je Ria Percival tik pred koncem tekme z bele točke zadela le prečnik. V novozelandski skupini A sicer igrajo še Švica in Filipini.

V skupini B se je uspešno predstavila še druga gostiteljica turnirja Avstralija, ki je v Sydneyju tudi brez kapetanke Sam Kerr, ta si je poškodovala mečno mišico in bo manjkala vsaj ne dveh tekmah, z 1:0 ugnala Irsko. Edini gol na tekmo je dosegla Stephanie Catley v 62. minuti z enajstmetrovke. V petek bo v isti skupini še tekma med Nigerijo in Kanado.

Uvodni dan SP pa ni bil le v znamenju nogometa. Le nekaj ur pred tekmo je Novo Zelandijo pretresel zločin, ko je oborožen storilec v Aucklandu ustrelil najmanj dva človeka, več ljudi pa je bilo ranjenih. Do streljanja, v katerem je umrl tudi napadalec, je prišlo nedaleč od hotela, kjer prebivajo Norvežanke.

Dogodek so obeležili tudi na SP, kjer bodo obe današnji tekmi začeli z minuto molka. Pred prvo tekmo pa so gostitelji novozelandsko zastavo na stadionu izobesili na polovico droga, domače nogometašice pa so pred tekmo na sredino igrišča stopile s črnimi pentljami.

Tudi iz Mednarodne nogometne zveze so svojcem žrtev že izrekli sožalje, zaradi dogodka pa se bo priljubljena navijaška cona v Aucklandu odprla šele v petek.

Tik pred tekmo je bilo na sporedu tudi odprtje SP. To je bilo na kratki prireditvi v znamenju domorodnih ljudstev Avstralije in Nove Zelandije. Za njimi so prireditelji na stadion v Aucklandu prinesli tudi pokal, za katerega se bo na SP prvič borilo 32 reprezentanc.