Z Lillom v Ljubljano na četrtkovo evropsko gostovanje prihaja eden glavnih zvezdnikov prve francoske lige Jonathan David, ki ga bomo kmalu verjetno spremljali v dresu kakšnega izmed evropskih velikanov. Kdo je Kanadčan, čigar tržna vrednost je višja od celotne slovenske nogometne lige skupaj?
Nogometaši vseh desetih slovenskih prvoligašev skupaj so vredni 58,75 milijona evrov, pravi Transfermarkt. Vrednost Jonathana Davida, prvega zvezdnika Lilla, znaša okroglih 60 milijonov evrov in daje jasno vedeti, da Lille in Olimpija, ki se bosta v četrtek zvečer pomerila v 5. krogu skupinskega dela evropske konferenčne lige, prihajata iz dveh različnih nogometnih svetov.
23-letni vodja napada Lilla, ki je v tej sezoni sicer v malce slabši formi in je na 19 tekmah v vseh tekmovanjih zabil vsega pet golov, je zelo moderen napadalec, s katerim se že nekaj časa spogleduje kar nekaj evropskih velikanov. Po njem naj bi poizvedovali pri Arsenalu, Manchester Unitedu, obeh milanskih velikanih …
Nič čudnega, saj gre za zelo modernega napadalca, ki ponuja marsikaj. V prvi vrsti hitrost, v kar so se nogometaši Olimpije lahko prepričali že na prvi tekmi, ko je zatresel njihovo mrežo ob zmagi z 2:0.
Potem odlično tehnično in tudi taktično znanje, gole, ki jih zabija tako z levo kot z desno nogo, asistence, za trenerje pa je zlata vredna tudi njegova igra v obrambi. Pri vršenju pritiska na nasprotnikove igralce je med najboljšimi v najmočnejših petih evropskih ligah, razkriva napredna statistika.
Ledeni mož, razpet med Haitijem, Kanado in ZDA
“Je neverjetno marljiv, a hkrati tudi hladnokrven nogometaš. Jaz mu pravim kar Ledeni mož,” ga je pred svetovnim prvenstvom v Katarju, na katerem je Kanada nastopila prvič po letu 1986 in šele drugič v svoji zgodovini, opisal takratni selektor Kanadčanov John Herdman.
Za Kanado je David zabil že 26 golov v 45 nastopih in je njen drugi najboljši strelec v zgodovini, čeprav je pred njim še vsaj desetletje igranja v dresu, na katerem najdemo javorjev list. Kmalu bo postal tudi najboljši. Za kanadskim rekorderjem trenutno namreč zaostaja za vsega dva gola.
Ni pa manjkalo veliko, da bi rekorde lovil v dresu kakšni od drugih reprezentanc. Njegova življenjska pot je namreč zelo pestra in zanimiva.
Rodil se je v New Yorku v začetku leta 2000, ko sta bila njegova starša, ki prihajata iz Haitija, tam na obisku pri prijateljih. Nato je odraščal v prestolnici Haitija Port-au-Prince, nakar se je s šestimi leti preselil v Kanado in z življenjem nadaljeval v Ottawi.
Tam se je z desetimi leti prvič srečal z nogometom in hitro začel opozarjati nase. Ekspresno so na njegov naslov prišle tudi ponudbe za selitev v kakšno izmed mlajših selekcij ekip, ki nastopajo v severnoameriški ligi MLS, a ga niso premamile. Sanjal je le o tem, da bi nekoč zaigral v Evropi.
“Spremljal sem igre Ronaldinha, Didierja Drogbaja, Thierryja Henryja v ligi prvakov in sanjal, da bom nekoč v tem tekmovanju gole zabijal tudi sam,” se je, ko je pred dvema letoma prav v majici Lilla debitiral v najmočnejši nogometni ligi na svetu in v njej zabil tudi tri gole, vrnil desetletje nazaj.
V Avstriji in Nemčiji košarica, v Belgiji eksplozija
Ampak s skokom v Evropo se ni izšlo takoj. Bil je na preizkušnji v Salzburgu in Stuttgartu, toda pri obeh naletel na košarico. Dokler ga januarja 2018 v svoje vrste ni zvabil belgijski prvoligaš Gent. Sprva je igral za njegovo B ekipo, po dopolnjenem 18. letu starosti pa dočakal debi med člani. Od tam naprej je vse šlo kot po maslu.
Avgusta 2018 je na prvenstveni tekmi proti Zulte-Waregemu vstopil s klopi in že ob debiju že po nekaj minutah igre zadel za remi z 1:1. Štiri dni pozneje se je na podoben način izkazal tudi na evropski tekmi proti poljski Jagiellonii, za katero je takrat igral zdajšnji branilec Maribora Nemanja Mitrović. Po prihodu na igrišče v zaključku tekme je zadel za zmago Genta z 1:0. Dva gola je zabil na naslednji tekmi v prvenstvu ob zmagi nad Beverenom in se med strelce vpisal tudi na povratni tekmi proti Jagiellonii.
Na prvih štirih tekmah v dresu Genta je zabil pet golov, čeprav je vsako začel kot rezervist. Za tak učinek je potreboval vsega 66 minut igre, zadeval je na vsakih 13 minut. V prvi sezoni je za Gent v vseh tekmovanjih v 43 nastopih dosegel 14 golov in dodal še pet asistenc.
V drugi polovici istega leta je z vsega 18 leti debitiral še v dresu reprezentance, seveda je že v prvem nastopu zadel. Ne enkrat, ampak kar dvakrat. Poleti 2019 je sledil sijajen nastop na zlatem pokalu, tekmovanju najboljših reprezentanc Severne in Srednje Amerike ter Karibskega otočja. S šestimi goli je bil najboljši strelec turnirja, na katerem se je Kanada ustavila v četrtfinalu. Tam jo je, zanimivo, izločil “njegov” Haiti, za katerega bi seveda prav tako lahko igral. Tako kot tudi za ZDA, ki so ga snubile, preden se je odločil za Kanado.
V drugi sezoni je pri Gentu naredil nov korak naprej in v 40 nastopih dosegel 23 golov, prispeval pa še deset asistenc. Jasno je bilo, da je Belgija postala premajhna zanj, in poleti je sledil prestop v Lille. Ta je zanj odštel 27 milijonov evrov in poskrbel, da je postal najdražji igralec v zgodovini kanadskega nogometa.
V Lillu po slabem začetku senzacionalni naslov
Če je šlo Davidu v Belgiji na začetku odlično, je bilo v Franciji precej drugače. Na prvi zadetek je čakal kar 14 tekem in se med strelce v majici Lilla vpisal po štirih mesecih čakanja. Toda ko je zadel prvič, je steklo. Do konca sezone je zabil 13 golov in Lillu pomagal do velike senzacije. Naslova francoskega prvaka, ki ga je pred nosom izmaknil zvezdniškemu PSG.
Prav David je bil tisti, ki je v 31. krogu zadel za morda odločilno, gostujočo zmago s 1:0 nad PSG. To je bila prva zmaga Lilla v Parizu po letu 1996. Z dvema goloma je bil tudi junak zmage z 2:0 v Marseillu par krogov pred tem in se med strelce vpisal tudi pri zmagi nad Angersom z 2:1 v zadnjem krogu, s katero je Lille ohranil točko prednosti pred PSG in se razveselil četrtega naslova državnega prvaka v zgodovini kluba.
To je seveda pomenilo tudi nastop v tako želeni ligi prvakov, v kateri se je Lille ustavil v osmini finala. Izločil ga je Chelsea. David je tudi v sezoni 2021/22 blestel in se ustavil pri 19 golih. Še boljše igre je kazal v sezoni 2022/23, v kateri je zabil rekordnih 26 golov in prispeval tudi kup asistenc. Predvsem po prihodu s svetovnega prvenstva v Katarju, kjer je s Kanado doživel tri poraze in se ni uspel vpisati med strelce, je gole nizal enega za drugim.
Fant, ki je obseden z nogometom
V tej sezoni je precej manj učinkovit, a zato za ekipo Lilla nič manj pomemben. Trener Paulo Fonseca si enajsterice brez njega ne more zamisliti. Pa tudi zadeti še zna. To je nenazadnje dokazal v nedeljo, ko je, s kapetanskim trakom na roki, zadel na zahtevnem prvenstvenem gostovanju v Lyonu ob zmagi z 2:0.
Na tekmo proti Olimpiji prihaja po nov gol. V želji, da bi cilj izpolnil, pa se bo na gostovanje v Stožicah zagotovo dobro pripravil. “Je obseden z nogometom. Če ga ne igra, potem gleda tekme ali pa analizira naslednjega nasprotnika. Včasih tudi do potankosti. Nogomet je njegovo življenje, z njim je enostavno obseden. Edini trenutek, ko se od nogometa izklopi, je ta, ko prižge igralno konzolo in igra Fifo,” je z opisovanjem Davida in njegove nogometne obsesije pred letom dni nasmejal takratni selektor Kanade Herdman.
Če je David domačo nalogo pred prihodom v Ljubljano res opravil, potem zagotovo dobro ve, da ga na največjem slovenskem nogometnem stadionu ne čaka lahka naloga. Njegov vrstnik, vratar Olimpije David Pintol, gola namreč ni prejel že dolgih 570 minut. Lahko ustavi še tržno daleč najdražjega nogometaša, s katerim se bodo slovenski državni in pokalni prvaki pomerili v tej sezoni?
Kaj zmore Jonathan David?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!