Za slovo od Evrope sramota, pa ne Olimpije

Konferenčna liga 30. Nov 202320:35 > 20:41 4 komentarji
Trenutek, ko je na katastrofalnem igrišču v Stožicah padel prvi gol. FOTO: Aleš Fevžer

Nogometaši Olimpije so v Stožicah z 0:2 izgubili proti Lillu in krog pred koncem zapravili tudi teoretične možnosti za napredovanje v izločilne dele evropske konferenčne lige. Toda bolj kot rezultat in nogomet je bilo v središču pozornosti katastrofalno igrišče na največjem slovenskem stadionu, zaradi katerega je bila tekma v Ljubljani pred začetkom celo postavljena pod vprašaj.

Najbolj mikavna domača tekma Olimpije v evropski konferenčni ligi, v Stožice je prišel ugledni francoski prvoligaš Lille, je bila nekaj časa celo postavljena pod vprašaj.

Igrišče na največjem slovenskem stadionu je bilo ob celodnevnem dežju in že tako slabem stanju namreč tako dotrajano, da je bilo na nekaterih mestih praktično nemogoče igrati nogomet.

Na koncu je padla odločitev, da tekma bo.

Brez prvega zvezdnika, a s svetovnim prvakom iz leta 2018

Na tribunah se je zbralo lepo število gledalcev, približno 6.000 jih je bilo. Morda je kdo od njih prišel tudi zato, da bi v živo videl Jonathana Davida, a prvi zvezdnik Lilla na koncu ni odigral niti minute.

Verjetno se je trener Francozov Paulo Fonseca, ki je v začetno enajsterico postavil nekaj rezervistov (tudi komaj 16-letnega Ayyouba Bouaddija), tako odločil tudi zaradi katastrofalnega igrišča.

Reševanje zelenice v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer

Kljub temu so Ljubljančani, med njimi so se spet najbolj izkazali Green Dragons, in tudi kakšnih 150 francoskih navijačev, ki so prišli k nam, na igrišču lahko videli eno zveneče ime.

V obrambi gostov je namreč igral nekdanji zvezdnik Barcelone, ki je s Francijo leta 2018 postal svetovni prvak (v finalu je igral vso tekmo, v polfinalu pa zabil zmagoviti gol), Samuel Umtiti, čigar kariera je v zadnjih letih v zatonu.

Denis Pintol klonil po natanko 500 minutah

Toda ne nekdanji francoski, največ je na zelo slabi zelenici pokazal zdajšnji kosovski reprezentant Edon Zhegrova, ki je v prvem polčasu napadal po desni strani, na katero se je preselila igra gostov. Leva polovica je bila namreč povsem razmočena.

Najprej je preigraval v šesti minuti, ko je prišel do strela in meril v blok, potem pa v 15. minuti zakuhal vodilni gol Lilla. Na desni strani je prišel do strela, David Sualehe je žogo odbil, pred golom Olimpije je priletela na noge Remyja Cabelle, ki je udaril po njej. Denis Pintol je strel obranil, a mu je žoga spolzela iz roke, kar je Cabella z veseljem izkoristil in jo potisnil v gol. Pintol je prekinil dolg niz brez prejetega gola. Prejel ga je po natanko 500 minutah igre.

Zhegrova je strah med navijače Olimpije prinesel tudi v 23. minuti, ko je do strela prišel z leve strani. Pintol se je izkazal z odlično obrambo.

Tudi Olimpija ni igrala slabo in bila nekajkrat nevarna. Najprej v 12. minuti, ko je z desne v kazenski prostor predložek poslal Justas Lasickas. Do strela z glavo je prišel najboljši strelec Olimpije in slovenskega prvenstva Rui Pedro, toda meril preveč po sredini. Vratar Lilla ni imel težav.

Podobno je bilo tudi 19. minuti, ko je na drugi, levi strani do strela prišel Nemanja Motika. Tudi njegov strel ni bil dovolj močan in je končal v rokah Lucasa Chevaliera.

To je bilo v prvih 45 minutah, v kateri so domači nogometaši pokazali kar nekaj poguma, medtem ko so gostje igrali ravno toliko, kot so potrebovali, tudi vse. Trenutno četrtouvrščeni francoski prvoligaš, ki poraza ne pozna že enajst tekem v nizu, je na polčas odšel z minimalno prednostjo.

Koreografija, ki so jo uprizorili Green Dragons. FOTO: Aleš Fevžer.

Olimpija napadala izenačenje in zapravila veliko priložnost

Ob polčasu je trener Olimpije Zoran Zeljković, ki do te tekme poraza ni poznal sedem tekem, na zadnjih šestih pa je zmagal, že opravil prvo menjavo. Marka Bresta je zamenjal s Portugalcem Jorgejem Silvo.

V 54. minuti se je zdelo, da je tekma odločena. Francozi so zadeli še drugič. Olimpija je bila že na sredini igrišča in želela nadaljevati z igro, potem pa se je oglasil VAR in gol gostov razveljavil. Zaradi prepovedanega položaja. Upravičeno.

V 63. minuti smo pri Olimpiji videli novi menjavi – na igrišče sta prišla dva vezista, Izraelec Saar Fadida in Hrvat Ivan Posavec -, takoj za tem pa tudi najlepšo priložnost za gol slovenskih državnih in pokalnih prvakov.

Po napaki Lilla na sredini igrišča je po desni stekel Admir Bristrić. Mladi bosanski napadalec je podal v sredino, kjer je branilcu gostov spodrsnilo, tako da je Motika povsem neovirano prišel do strela v kazenskem prostoru, toda streljal zelo slabo. Vratar gostov ni imel težav.

V 75. minuti je bilo vsega konec

V 69. minuti je bilo zelo vroče na drugi strani. Z roba kazenskega prostora je močno streljal Yusuf Yazıcı, vratar Olimpije Pintol pa se je izkazal z novo sijajno obrambo.

Malo za tem je trener Olimpije menjal še zadnjič. Na igrišče sta prišla Diogo Pinto in ljubljenec domačih navijačev Mustafa Nukić, ki je zamenjal Timija Maxa Elšnika. Iz njegovih rok je prejel tudi kapetanski trak.

V 75. minuti je bilo dvomov o zmagovalcu konec. Po podaji Caballe in ne najboljšem posredovanju ljubljanske obrambe je pred gol Olimpije prišel Yazici, po strelu, ki se je odbil od vratnice, pa tudi zadel.

Gostje so potrdili novo zmago in si zagotovili napredovanje v izločilne dele, medtem ko so nogometaši Olimpije dokončno izgubili upe na nov podvig. Možnosti za napredovanje pred gostovanjem pri Slovanu v Bratislavi v zadnjem krogu nimajo več.

Zelenica je bila na meji regularnosti. Foto: Sportklub

Slika zelenice je že zaokrožila po svetovnem spletu

Olimpija, ki jo v nedeljo čaka nov velik izziv – prvenstveni derbi proti Mariboru v Ljudskem vrtu -, se od Evrope poslavlja z dvignjeno glavo. Na zadnji domači tekmi v zgodovinski sezoni 2023/24, v kateri si je prvič zagotovila evropsko jesen, se še zdaleč ni osramotila.

To pa ne velja za stanje zelenice, na kateri je igrala. Prizori katastrofalnega igrišča v Stožicah, ob katerih eminentni gostje, vajeni igranja na brezhibnih igriščih, verjetno niso mogli verjeti svojim očem, bo v teh dneh zaokrožila po svetu in je na marsikaterem mestu na spletu že postala senzacija. To potrjuje tudi spodnji posnetek. Prizor upravljalcev, ki so igrišče pripravljali kar z brisačami, je komičen …

Za konec je treba poudariti, da za igrišče na največjem slovenskem stadionu, ki je v zadnjih tednih živce paral tudi slovenskim reprezentantom, niso odgovorni pri Olimpiji, ampak pri Zavodu za šport Ljubljana.

Olimpija – Lille 0:2 (0:1)

Stadion Stožice, 6.000 gledalcev. Sodnik: Sven Jablonski (Nemčija).

Strelca: 0:1 Caballe 15., 0:2 Yazici 75.

Olimpija: Pintol; Sualehe, Muhamedbegović, Ratnik, Lasickas (od 63. Posavec); Motika (od 72. Nukić), Doffo, Elšnik; Brest (od 46. Silva), Bristrić, Rui Pedro (od 63. Fadida). Trener: Zoran Zeljković.

Lille: Chevalier; Santos, Umitit (od 72. Alexsandro), Yoro, Gudmundsson; Bentaleb (od 83. Gomes), Andre, Bouadidi; Cabella, Yazici (od 83. Faiz), Zhegrova (od 76. Haraldson). Trener: Paulo Fonseca.

Rumeni kartoni: Santos 38. (Lille), Umtiti 41. (Lille), Rui Pedro 61. (Olimpija), Haraldsson 86. (Lille).