Živimo v družbi, v kateri so največje bogastvo postali podatki. Sodobne tehnologije jih zbirajo na vsakem koraku, vse bolj pomembno vlogo pa imajo tudi v nogometnem svetu. Odpravili smo se po sledi zbiranja in uporabe podatkov ter pomoč poiskali pri nogometnem strokovnjaku, ki že vse življenje med seboj prepleta podatke, tehnologijo in najpomembnejši šport na svetu.
Še ne tako daleč v preteklosti so nogometaši za treninge in tekme potrebovali precej osnovno opremo. Dres oziroma majico, hlačke, nogometne nogavice oziroma “štucne” ter nogometne čevlje oziroma “kopačke”. Danes pa so sestavni del opreme tudi posebne oprijete majice za prsni koš oziroma GPS brezrokavniki, kot jih imenuje nogometna stroka.
Laično približno vemo, da gre za del opreme, v katerem so skrite merilne naprave, ki zbirajo podatke o tem, koliko je nogometaš pretekel na igrišču, kakšen je bil njegov srčni utrip … A za detajlnejšo razlago novosti, ki je postala stalnica nogometa na najvišjem nivoju, se obrnemo na moža, ki ima tehnologijo v malem prstu.
Damir Krznar ima za seboj tehnološko izobrazbo
Trener NK Maribor Damir Krznar je že od mladih nog navdušenec nad tehnološkimi novostmi. Ob profesionalnem nogometu se je namreč tudi skozi svojo izobrazbo zelo intenzivno ukvarjal s tem področjem.
“Že kot otrok sem veliko časa preživel na konzolah Atari in raziskoval prve računalnike. Nenehno me je zanimalo, kako te tehnologije delujejo. Kasneje sem se vpisal na študij organizacije in informatike v Varaždinu, to je bil takrat prvi tovrstni študij na Hrvaškem in še danes je fakulteta ena najboljših v državi. Rad imam nove tehnologije, to me zanima tudi izven nogometa. To znanje mi danes precej pomaga, ko živimo v času, v katerem tehnologije prevzemajo primat tudi v športu,” nas skozi svojo preteklost popelje trener Maribora.
V prvi vrsti naprave merijo, kakšna je obremenitev nogometašev
Kot navdušenec za tehnologijo je Krznar odličen sogovornik za to, da bolje spoznamo sodobno opremo nogometašev. Čemu so torej pravzaprav namenjeni GPS brezrokavniki?
“To so sodobni pripomočki, ki precej olajšajo delo trenerja. V prvi vrsti zbirajo in posredujejo informacije o tem, kakšna je obremenitev nogometaša na treningu. Pred tem smo znake o tem iskali s prostim očesom in nenehno preverjali, kdaj se igralec spusti v kolkih, kdaj mu malce klecnejo kolena, kdaj v obraz postane rdeč, kdaj se mu dvigne pulz. Zdaj te podatke dobimo v realnem času s pomočjo GPS naprave, ki je podobna napravam, kakršne imamo v avtomobilu in nam pomagajo pri tem, da v tujini oziroma na neznanih terenih najdemo pravo lokacijo,” pojasnjuje trener NK Maribor.
Zdaj na treningu nihče več ne more “zabušavati”
Naprave, ki jih imajo nogometaši z brezrokavniki pripete na svoj prsni koš, merijo različne podatke. Kateri so tisti, ki trenerje najbolj zanimajo?
“GPS šteje korake, ki se seštevajo v pretečene kilometre. A ne samo to, meri tudi hitrost, s katero se premika nogometaš. Zagotovo je pomembna razdalja, ki jo nogometaš preteče. To je tudi podatek, ki ga pogosto vidimo na televiziji. Še bolj pomembni pa so podatki, kolikšna je bila na treningu količina visoko intenzivnega teka oziroma sprinta. Še posebej so ti podatki pomembni na treningih, katerih cilj je intenziven tek. To so ključne informacije, velika prednost sistema je ta, da so ti podatki takoj na voljo. Takoj lahko tako preverimo, ali smo dosegli cilj treninga. Če skozi vaje in igrice tega nismo dosegli, kar se sicer redko zgodi, potem to nadoknadimo s tistim, česar igralci ne marajo. To je suhi tek na koncu treninga,” pojasnjuje Damir Krznar.
Trenerji te podatke danes spremljajo na vsakem treningu, saj tako po eni strani sami preverijo, ali so sami sestavili ustrezen trening, po drugi strani pa tudi, ali je vsak igralec oddelal to, kar mu je bilo namenjeno.
“Tu in tam se zgodi, da igralec ni vložil toliko truda, kot bi moral in potem mora to nadoknaditi na naslednjem treningu. Ta sistem in ti podatki zmanjšujejo njegov manevrski prostor za “zabušavanje”. Tega zdaj več praktično ni,” s smehom na ustnicah razlaga nekdanji trener zagrebškega Dinama.
Korelacije med pretečenimi kilometri in rezultatom ni
Ne samo na treningih, nogometaši seveda GPS brezrokavnike danes nosijo tudi na tekmah, kjer pa so skriti pod njihov dres. Kakšne so razlike med spremljanjem podatkov po treningu ali po tekmi?
“Če govorimo o visoko aerobnem intenzivnem treningu, potem iščemo obdobja, ko nogometaši tečejo s hitrostjo, šestnajst, sedemnajst in več kilometrov na uro. Na ta način tudi pripravljamo vaje. Tekma je potem odraz treninga in rezultati so večinoma pričakovani. Sam pa menim, da na sami tekmi ni korelacije med pretečenimi kilometri in rezultatom,” razmišlja naš sogovornik.
Tu Damirja Krznarja prosimo, da pojasni svoj razmislek: “Pridejo tekme, ko imate žogo 70 % v svojih nogah in s tem nadzor nad igro. Dobro ste postavljeni po terenu in s podajami ter lahkotnim tekom ob nekaterih hitrejših sprintih v globino rezultat obrnete v svojo korist. Po drugi strani pride tekma, ko ima nasprotnik več žogo v svoji posesti, vi pa morate nenehno teči za njo. Na koncu torej pretečete več, a vseeno izgubite.”
V zaključku razmisleka o nogometu in podatkih Damir Krznar poudarja: “Zame so informacije o kilometrih in intenziteti teka pomembnejše na treningu. Na tekmi vas lahko ti podatki malce prevarajo. Po tekmi so primernejše bolj kompleksne analize, ki dajejo bolj merodajne podatke o količini in načinu teka med samo tekmo.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!