Žan Vipotnik ekspresno dočakal prvenec, a ni postal rekorder

Nogomet 24. Mar 202320:00 > 20:01 0 komentarjev
Žan Vipotnik
Veselje Žana Vipotnika po golu v Astani. FOTO: Guliverimages.

Žan Vipotnik je včeraj postal deseti nogometaš v zgodovini slovenske reprezentance, ki je že ob debiju dočakal prvenec. Zanj je potreboval vsega osem minut, kar pa ni rekord. Preverili smo lestvico reprezentantov, ki so za prvi gol v majici Slovenije potrebovali najmanj minut.

Žan Vipotnik je 26. marca lani v slovenski drugi ligi zabil gol za remi kranjskega Triglava proti Dobu. Manj kot leto dni pozneje je že ob debiju postal junak zmage Slovenije na uvodni tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 in ekipi Matjaža Keka utrl pot do Nemčije.

Ob izidu 1:1 je na zelenico Astana Arene mladi napadalec Maribora, ki je debitiral v slovenskem dresu, prišel v 70. minuti in že v 78. minuti po podaji Petra Stojanovića po izredno iznajdljivem strelu poskrbel za vodstvo Slovenije. Za prvenec v majici članske reprezentance je torej potreboval vsega osem minut.

Marsikdo je pomislil, da je s tem golom 21-letni Konjičan postal slovenski rekorder, a temu ni tako. Na lestvici nogometašev, ki so najhitreje prišli do prvega gola za Slovenijo, se je razvrstil na drugo mesto.

Gol Žana Vipotnika:

Težko dosegljiv rekord je padel že na prvi  tekmi

Rekord, ki ga bo težko preseči, je že na zgodovinski prvi tekmi Slovenije daljnega junija 1992 v Talinu postavil Igor Benedejčič. Primorec, ki je bil pozneje kratek čas tudi vršilec dolžnosti selektorja, je na prijateljski tekmi proti Estoniji v igro vstopil v 72. minuti, že minuto za tem pa postavil končni izid 1:1.

Vipotnik torej ni rekorder, je pa na prvem mestu, ko beseda nanese na tekme, ki so štele za točke.

Takoj za njim je Dare Vršič, ki je za prvenec potreboval enajst minut. Dočakal ga je ob debiju pri porazu z 1:2 proti Romuniji v Celju na tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2008. V igro je prišel v 83. minuti, v četrti minuti sodnikovega dodatka pa postavil končni izid.

Na četrtem mestu je Senad Tiganj, ki je v zadnji tekmi rednega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2002 proti Ferskim otokom na stadionu za Bežigradom v igro prišel v 70. minuti, v 82. pa zadel za zmago s 3:0.

Peti je Nastja Čeh, ki je debitiral na isti tekmi in zabil prva dva gola. Prvega v 13. minuti. Za prvenec je torej uradno potreboval 13 minut.

Minuto dlje je na prvi gol za Slovenijo čakal Sašo Udovič. Tretji najboljši strelec v zgodovini slovenske reprezentance je zadel na prijateljski tekmi proti Estoniji na stadionu ZŠD Ljubljana pri zmagi z 2:0. V vodstvo z 1:0 je Slovenijo popeljal po 14 minutah igre.

Igor Benedejčič
Igorju Benedejčiču je rekord uspel pred 31 leti. FOTO: Aleš Fevžer.

Vsega 15 minut je na prvi gol za Slovenijo čakal Amir Karić, ki je zadel maja 1996 ob remiju proti Združenim arabskim emiratom z 2:2. Na igrišče je prišel ob polčasu, v 60. minuti pa poskrbel za končni rezultat.

22 minut v reprezentančnem dresu je za prvi gol potreboval Zlatan Ljubijankić, ki je z edinim zadetkom na tekmi odločil zmagovalca proti Cipru na prijateljski tekmi v Larnaki februarja 2006. V igro je prišel v 63. minuti, med strelci pa se znašel v 85. minuti.

Na prijateljski tekmi proti Cipru v Larnaki, a 14 let prej, novembra 1992, je po 55 minutah igre ob prvem reprezentančnem nastopu zadel tudi Vlado Milošević ob remiju z 1:1.

Zadnji, deseti slovenski reprezentant, ki je zadel v debiju, pa je najizkušenejši član zdajšnje izbrane vrste, trenutno poškodovani Jasmin Kurtić, ki je maja 2006 z golom v 87. minuti prinesel remi z 1:1 na prijateljski tekmi proti Grčiji v Avstriji.

Reprezentanti, ki so ob debiju dočakali prvenec:

1 minuta – Igor Benedejčič (prijateljska tekma proti Estoniji, 3. junij 1992).
8 minut – Žan Vipotnik (kvalifikacije za EP 2024 proti Kazahstanu, 23. marec 2023).
11 minut – Dare Vršič (kvalifikacije za EP 2008 proti Romuniji, 2. junij 2007).
12 minut – Senad Tiganj (kvalifikacije za SP 2002 proti Ferskim otokom, 6. oktober 2001).
13 minut – Nastja Čeh (kvalifikacije za SP 2002 proti Ferskim otokom, 6. oktober 2001).
14 minut – Sašo Udovič (prijateljska tekma proti Estoniji, 7. april 1993).
15 minut – Amir Karić (prijateljska tekma proti ZAE, 21. maj 1996).
22 minut – Zlatan Ljubijankić (prijateljska tekma proti Cipru, 28. februar 2006).
55 minut – Vlado Milošević (prijateljska tekma proti Cipru, 7. november 1992).
87 minut – Jasmin Kurtić (prijateljska tekma proti Avstriji, 26. maj 2012).