Zdravljenje danskega kompleksa. Prve zagotovo ne bi pozabili nikoli

Je napočil čas za prvo zmago Slovenije nad Dansko? FOTO: Profimedia.

Danska, prek katere se lahko varovanci Matjaža Keka že ta teden uvrstijo na evropsko prvenstvo, je ena od reprezentanc, s katero ima Slovenija najslabše izkušnje od vseh, s katerimi se je pomerila. Na petih tekmah je štirikrat izgubila in enkrat remizirala. Je zdaj čas za zmago, ki bi bila zgodovinskega pomena?

Slovenija se z Dansko v kvalifikacijah meri že drugič, tudi prvič se je potegovala za evropsko prvenstvo, in sicer daljnega leta 1996, ko je obe tekmi prepričljivo izgubila.

Pozneje so se najboljši slovenski nogometaši z Danci, ki so trenutno na 19. mestu lestvice FIFA (Slovenija je 54.), dvakrat pomerili še na prijateljskih tekmah, v letih 2008 in 2001. Tudi ti dve tekmi so izgubili.

Sploh prvič so igrišče neporaženi proti Danski zapuščali v petem poskusu, junija letos, ko so v kvalifikacijah za naslednje evropsko prvenstvo v Stožicah remizirali.

Statistika Slovenije proti Danski:

Tekme: 5

Zmage: 0

Remiji: 1

Porazi: 4

Razlika v zadetkih: 2:12

Zdaj se bodo Slovenci z Danci, ki bodo na petkovi tekmi v Köbenhavnu močno oslabljeni (manjkali bodo steber obrambe Simon Kjaer, kapetan Christian Eriksen in najboljši strelec Rasumus Hojlund), pomerili še šestič.

Je čas za prvo zmago? Pravijo, da prve ne pozabiš nikoli. Če bi jo v petek res dočakali, je zagotovo ne bi – Jan Oblak, Benjamin Šeško in preostali bi v tem primeru Slovenijo že krog pred koncem kvalifikacij prvič po dolgih 14 letih čakanja Slovenijo popeljali na veliko tekmovanje.

DOZDAJŠNJE TEKME SLOVENIJE IN DANSKE:

Slovenija – Danska 0:2 (0:0)

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 1998, 1. september 1996. Stadion za Bežigradom v Ljubljani. Gledalcev: 5.000. Sodniki: Meier, Salzgeber, Vecchio (vsi Švica).

Strelca: 0:1 Nielsen 77., 0:2 Schjonberg 89.

Slovenija: Bošković, Galić, Križan, Englaro, Binkovski, Čeh, Novak, Karić, Zahović, Udović (od 70. Kokol), Florjančić.

Danska: Schmeichel, Helveg, Friis, Hogh, Laursen, Bjur (od 22. Goldbah), B. Nielsen (od 61. Schjanberg), Thomsen, A. Nielsen, M. Laudrup (od 84. Andersen), B. Laudrup.

Rumeni kartoni: Galić, Karič, Udovič pri Sloveniji, Thomsen pri Danski.

Prvič sta se Slovenija in Danska pomerili na prvi septembrski dan pred 27 leti, ko so Slovenci pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika po porazu z 0:2 na uvodni tekmi v Grčiji z istim rezultatom izgubili tudi v drugem nastopu v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998.

Danci so do prve zmage proti Sloveniji prišli že na prvi tekmi leta 1996. FOTO: Profimedia.

Na stadionu za Bežigradom so se dobro upirali favorizirani Danski. V prvem polčasu so bili celo boljši nasprotnik in imeli nekaj priložnosti za vodstvo. Zapravili so jih Peter Binkovski, Sašo Udovič in Zlatko Zahović. Zvezdnik Manchester Uniteda Peter Schmeichel je bil nepremagljiv.

V drugem polčasu je na drugi strani blestel vratar Slovenije Boško Bošković in poskrbel za nekaj izjemnih obramb, toda do konca ni zdržal. Po protinapadu, po podaji nekdanjega zvezdnika Real Madrida in Barcelone Michaela Laudrupa, je za vodstvo gostov v 77. minuti zadel vezist londonskega Tottenhama Allan Nielsen. Rezervist, takratni branilec Odenseja Michael Schjonber, je tik pred koncem polčasa le dokončal delo in postavil končni izid.

Danska – Slovenija 4:0 (2:0)

Kvalifikacije za svetovno prvenstvo 1998, 24. april 1997. Parkstadion v Köbenhavnu. Gledalcev: 41.300. Sodniki: Krug, Plettenberg, Engler (vsi Nemčija).

Strelca: 1:0 A. Nielsen (4.), 2:0 Pedersen (28.), 3:0 Laudrup (51., 11-m), 4:0 A. Nielsen (55.).

Danska: Schmeichel, Laursen (od 57. Bisgaard), Rieper, Hogh, Heintze, Helveg, A. Nielsen, Thomsen (od 79. Frandsen), Tomasson, Pedersen (od 64. Beck), B. Laudrup.

Slovenija: Bošković, Englaro, Križan, Milanič, Rudonja (od 46. Karić), Jermaniš, Novak, Gajser (od 59. Sešlar), Čeh, Gliha, Šiljak (od 78. Valentinčič).

Rumena kartona: Rudonja (7.), Schmeichel (78.).

Najhujši poraz od štirih proti Dancem so Slovenci doživeli leta 1997, ko so prvič gostovali na stadionu Parken v Köbenhavnu, kjer lahko v petek na novo spišejo zgodovino slovenskega nogometa. V kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998, v katerih so na desetih tekmah osvojili le točko, so bili povsem brez moči.

Allan Nielsen je bil dvakratni strelec pri do takrat rekordnem porazu Slovenije. FOTO: Profimedia.

Načrt takratnega selektorja dr. Zdenka Verdenika, ki je upal, da se bodo Slovenci z obrambno igro lahko upirali favoriziranemu tekmecu, je v vodo padel že v četrti minuti, ko je domačine v vodstvo popeljal takratni vezist londonskega Tottenhama Allan Nielsen, ki je bil z dvema goloma junak tekme. Drugega je dosegel v 55. minuti, ko je postavil končni izid.

Vmes so enkrat zapretili tudi Slovenci, in sicer takoj po prvem zadetku Danske, ko je Ermin Šiljak celo zatresel nasprotnikovo mrežo, a je sodnik ocenil, da iz nedovoljenega položaja.

Na igrišču je ob dvakratnemu strelcu blestel tudi takratni napadalec Glasgow Rangersa Brian Laudrup, ki je nekajkrat osmešil slovensko obrambo in v 51. minuti z enajstih metrov tudi zadel za 3:0. Prekršek za najstrožjo kazen je storil Robert Englaro. Vmes je sredi prvega polčasa z glavo za Dance zadel tudi branilec Per Pedersen.

Zanimivo, poraz z 0:4 je bil do takrat najvišji v zgodovini slovenske reprezentance.

Danska – Slovenija 3:0 (0:0)

Prijateljska tekma, 25. april 2001. Parkenstadion v Köbenhavnu. Gledalcev: 32.000. Sodniki: Kari, Koisinen, Mantere (vsi Finska).

Strelci: 1:0 Gronkjaer (61.), 2:0 Tomasson (70., 11-m), 3:0 Sand (82.).

Danska: Schmeichel (od 65. Soerensen), Toeftig (od 69. A. Nilssen), Henriksen, Laursen (od 75. Albrechtsen), Heintze (od 89. Michaelsen), Helveg, B. Nielsen (od 46. C. Jensen), Gronkjaer (od 85. Goldbaek), Tomasson, Rommedahl (od 89. N. Jensen), Sand.

Slovenija: Simeunović, Karić (od 65. Gajser), Bulajić, Galić (od 73. Vugdalić), Knavs, Novak, Čeh, Cimirotić (od 46. Osterc), Zahović, Pavlin (od 46. Pavlović), Rudonja.

Rumena kartona: Zahović, Galić.

Pred zaključkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2002, ki so se za Slovenijo končale sanjsko, so Slovenci konec aprila 2001 spet gostovali na stadionu Parken v Köbenhavnu.

To je bila prijateljska tekma, ki je minila v znamenju Petra Schmeichla. Legendarni danski vratar se je na njej s 121. nastopom za vedno poslovil od dresa Danske.

Peter Schmeichel na poslovilni tekmi proti Sloveniji leta 2001. FOTO: Profimedia.

Prvi polčas ni bil preveč zanimiv in ni ponudil večjih priložnosti, vse tri gole smo tako videli v drugem delu igre. Na žalost vse v mreži takratnega vratarja Slovenije Marka Simeunovića. Prvega v 61. minuti, ko je iz zahtevnega položaja zadel krilni napadalec Danske Jesper Gronkjear.

Po zadetku so Skandinavci povsem zagospodarili na igrišču in zabili. Drugi gol je v 70. minuti z enajstih metrov dosegel takratni golgeter Feyenoorda Jon Dahl Tomasson, potem ko je istega igralca v kazenskem prostoru zrušil Djoni Novak, tretjega pa takratni najboljši strelec nemške lige, napadalec Schalkeja Ebbe Sand, ki je znal kaznovati neodločnost v slovenski obrambi in v 82. minuti postavil končni izid.

Slovenija – Danska 1:2 (1:1)

Prijateljska tekma, 8. februar 2008. Športni park v Novi Gorici. Gledalcev: 2000. Sodniki: Kinhöfer, Scheppe in Borsch (vsi Nemčija).

Strelci: 0:1 Tomasson (30./11 m), 1:1 Novaković (38.), 1:2 Bendtner (62.).

Slovenija: S. Handanović, Brečko, Cesar (od 56. Mavrič), Mörec, Ilić (od 85. Kokot), Kirm, Žlogar (od 77. Žinko), Šišić (od 75. Rusić), Jukan (od 55. Stevanović), Birsa (od 85. Lavrič), Novaković.

Danska: T. Sorensen, C. Sorensen (od 46. Rasmussen), U. Laursen, Kroldrup, Kvist, M. Jorgensen (od 72. Beckmann), Poulsen (od 46. Andreasen), Jensen (od 65. Zimling), Rommedahl, Tomasson (od 46. Perez), Bendtner.

Rumena kartona: Šišić, Stevanović.

Četrtič so se Slovenci z Danci pomerili v prvi pripravljalni tekmi po neuspešnih kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2008, sredi katerih je prišlo tudi do menjave na selektorskem mestu, na vroč stolček je sedel Matjaž Kek, in Slovenijo v naslednjih kvalifikacijah popeljal na veliko tekmovanje, svetovno prvenstvo 2010.

Mitja Morec in Nicklas Bendtner na tekmi v Novi Gorici leta 2008. FOTO: Profimedia.

V Novi Gorici smo v hladnem vremenu v slovenski enajsterici videli tudi dva debitanta, to sta postala Mirnes Šišić in Amer Jukan, domači nogometaši pa so s tekmo začeli dobro in imeli nekaj priložnosti.

Po pol ure igre je po domnevnem prekršku Boštjana Cesarja sodnik neupravičeno pokazal na enajstmetrovko za Dansko, ki jo je v gol spremenil takratni zvezdnik Villarreala Jon Dahl Tomasson.

Slovenija je imela za tem nekaj priložnosti, eno pa tudi izkoristila, ko je v 38. minuti po napaki danske obrambe pred nasprotnikovega vratarja prišel Milivoje Novaković in ga premagal.

V drugem polčasu se je igra precej umirila, Slovenci niso imeli večjih priložnosti, Danci pa so si jih nekaj izborili in tudi prišli do zaslužene zmage. V 62. minuti je po napaki slovenske obrambe gostom Dancem prinesel takratni mladi zvezdnik londonskega Arsenala Nicklas Bendtner.

Slovenija – Danska 1:1 (1:1)

Kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024, 19. junij 2023. Stadion Stožice v Ljubljani. Gledalcev 14.382. Sodniki: Letexier, Zakrani in Rahmouni (vsi Francija).

Strelca: 1:0 Šporar (25.), 1:1 Hoejlund (42.).

Slovenija: Vidovšek, Janža, Bijol, Brekalo, Karničnik, Mlakar (od 90+3. Verbič), Elšnik, Gnezda Čerin, Stojanović, Šporar (od 81. Vipotnik), Šeško.

Danska: Schmeichel, Stryger (od 84. Kristiansen), Joergensen, Kjaer, Christensen, Eriksen, Hoejbjerg, Wind (od 59. Damsgaard), Skov Olsen (od 71. Poulsen), Bah, Hoejlund (od 71. Braithwaite).

Rumena kartona: Brekalo; Joergensen.

Slovenija je tri dni po bolečem porazu v Helsinkih proti Finski v zadnji tekmi prvega dela kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 brez poškodovanega Jana Oblaka igrala proti favoritu kvalifikacijske skupine H, ki je v Ljubljano pripotoval z vsemi najboljšimi nogometaši.

To je bila prelomna tekma letošnjega leta, v kateri je Matjaž Kek izpeljal nekaj rotacij in v začetno enajsterico postavil kar štiri nogometaše, ki prej niso dobivali priložnosti.

Od prve minute so tako zaigrali Timi Max Elšnik, Jan Mlakar, Erik Janža in vratar Matevž Vidovšek, ki je med vratnicama zamenjal na Finskem nerazpoloženega Vida Belca. Izkazalo se je, da je selektor zadel v polno.

Prizor z junijske tekme v Stožicah. FOTO: Profimedia.

Slovenci so po lepi akciji, ki jo je zaključil Andraž Šporar, sredi prvega polčasa prešli v vodstvo, tik pred odhodom na odmor pa prejeli gol, ko je za Dance izenačil zdajšnji zvezdnik Manchester Uniteda, ki je takrat igral še za Atalanto iz Bergama, Rasmus Hojlund.

Danci so bili v drugem polčasu boljši, Christian Eriksen je zadel tudi vratnico, a je izid do konca tekme ostal nespremenjen, tako da je Slovenija prvič v petih poskusih tekmo proti Danski končala neporažena.

Predvsem pa je vzela zalet za sijajen niz štirih zmag, ki ji je uspel septembra in oktobra. Upamo seveda, da bo z njim nadaljevala že v petek, kar bi ji prineslo uvrstitev na evropsko prvenstvo. Ni lepše priložnosti, da pozdravimo danski kompleks.