Glavobol Matjaža Keka pred novembrom resnice

Nogomet 11. Nov 20236:00 0 komentarjev
Matjaž Kek. FOTO: Aleš Fevžer.

Pred novembrskima odločilnima tekmama kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024, na katerih si lahko slovenska nogometna reprezentanca prvič po 14 letih zagotovi nastop na velikem tekmovanju, smo preverili stanje v ekipi Matjaža Keka. Pogledali smo tudi, kako so se selektorjevi varovanci obnesli v mesecu od zadnje reprezentančne akcije.

Stanje v reprezentanci Slovenije, ki v zadnji dve tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo v Nemčiji vstopa kot prvouvrščena ekipa skupine H – za uspeh potrebuje zmago na Danskem ali pa vsaj točko doma proti Kazahstanu -, ni rožnato.

Na to je selektor, ki bo v ponedeljek začel s pripravami na petkovo tekmo v Köbenhavnu in torkov, upajmo, praznik nogometa v razprodanih Stožicah, opozoril že na torkovi novinarski konferenci na Brdu pri Kranju, na kateri je razkril imena 24 nogometašev za tekmi z Danci in Kazahstanci. Oboji upajo na uvrstitev na evropsko prvenstvo. Prvi imajo enako število točk kot Slovenci, 19, drugi pa so s štirimi manj na tretjem mestu.

Spomnimo, v novem formatu kvalifikacij neposredno v Nemčijo napredujeta prvouvrščeni reprezentanci. Preostale odpadejo.

“Nekaj nogometašev je na čakalni listi, skorajda zagotovo bo kdo prišel naknadno,” je povedal selektor Matjaž Kek, ki na seznam ni uvrstil poškodovanih rezervnega vratarja Matevža Vidovška iz Olimpije, rezervista med napadalci Žana Celarja iz švicarskega Lugana in Davida Brekala. Branilca norveškega Vikinga, ki je odigral vse minute na uvodnih petih tekmah kvalifikacij.

Toda še veliko večji udarec utegnejo predstavljati trije nogometaši, ki na seznamu so, a imajo v zadnjem času veliko težav z zdravjem. Nastop vseh treh je vprašljiv, vsi trije so v zadnjem času nezamenljivi člani začetne enajsterice Slovenije. To so desni bočni branilec, ki v zadnjem času v slovenskem dresu igra v zvezni vrsti, Petar Stojanović, osrednji vezist Timi Max Elšnik in levi bočni branilec Erik Janža.

Skrbi selektorju povzročajo tudi forma in vloga v klubih nekaterih nogometašev, tako da je stanje vse prej kot rožnato, a idealno tako ali tako skorajda nikoli ni bilo. Ne pozabimo, junija se je Slovenija morala znajti brez prvega zvezdnika slovenskega nogometa, kapetana Jana Oblaka. “Pred nami sta tekmi, na katerih se ne bo spraševalo o minuti več ali manj. Ne more biti vedno idealno. Je tako, kot je,” je na zadnjem druženju z novinarji dejal selektor.

Pa preverimo, kako je?

Rentgen nogometašev z zadnjega seznama Matjaža Keka:

Jan Oblak prihaja pripravljen in zdrav. FOTO: Aleš Fevžer.

Vratarji:

Jan Oblak: Od zadnje reprezentančne tekme je branil na vseh petih tekmah Atletico Madrida v ligi prvakov in španskem prvenstvu. Zabeležil je tri zmage, remi in nepričakovan poraz proti Las Palmasu v prvenstvu, po katerem si je prislužil nekaj kritik. Na preostalih tekmah je dobro opravil svoje delo in se izkazal tudi z nekaj obrambami. Njegova forma seveda ni vprašljiva. Atletico je v prvenstvu trenutno na tretjem mestu, v ligi prvakov pa na dobri poti, da se uvrsti v osmino finala.

Vid Belec: Še naprej vseskozi brani za Apoel iz Nikozije, med vratnicama trenutno vodilnega ciprskega prvoligaša je bil tudi na vseh treh tekmah, ki jih je ta odigral od zadnje reprezentančne akcije. S soigralci je na vseh treh tekmah zmagal, prejel pa en samcat gol.

Martin Turk: Za Parmo, ki je trenutno vodilno moštvo druge italijanske lige, v tej sezoni ni odigral še niti minute, zato je vsekakor zanimivo, da se v zadnjem času vseskozi pojavlja na seznamu selektorja članske reprezentance.

Jaka Bijol v Italiji igra redno in dobro. FOTO: Aleš Fevžer.

Branilci:

Jaka Bijol: Pri Udineseju je tudi v tej sezoni nezamenljiv, v prvenstvu je odigral vse minute na vseh tekmah v tej sezoni, od zadnjega reprezentančnega premora pa nastopil na vseh treh tekmah, na katerih so Videmčani osvojili sedem točk in se po katastrofalnem začetku sezone vsaj malce oddaljili od mest povsem na dnu lestvice. Trenutno so 16. Steber slovenske obrambe, razen če se v zadnjem hipu ne bo zgodilo kaj nepredvidljivega, prihaja v odličnem stanju.

Miha Blažič: Selektorja je zagotovo malce zaskrbelo, ker si je prvi dve tekmi Lecha Poznana po oktobrski reprezentančni akciji na Poljskem ogledal s klopi za rezerviste, a je potem naslednje tri – dve v prvenstvu in eno v pokalu – odigral od prve do zadnje minute. Na zadnji je bil ob zmagi nad Ruchom Chorzowom z 2:0 med najboljšimi na igrišču. Z njim ne bi smelo biti težav.

Žan Karničnik: Od tekme s Severno Irsko v Belfastu je odigral vse tekme Celja od prve do zadnje minute tudi pod vodstvom novega trenerja Damirja Krznarja in bil celo izbran za najboljšega igralca meseca v Prvi ligi Telemach. Celju, ki je vodilni slovenski prvoligaš, je v tem obdobju pomagal do dveh zmag in bil zraven tudi pri porazu na zadnji tekmi proti Olimpijo, ko je bolj kot na igrišču nase opozoril s kritikami na račun sodnika po tekmi.

Erik Janža: Levi bočni branilec, ki se je po letih čakanja na reprezentančno priložnost v drugi polovici kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 nenadoma preselil v začetno enajsterico Slovenije in postal njen standarden člen, ima velike težave. Po zadnji reprezentančni akciji je v prvem nastopu v majici Gornika Zabrzeja nase opozoril z novo asistenco, potem pa se poškodoval. Na zadnjih treh tekmah ni igral in prav zanimivo bo videti, kaj bo prinesel ta konec tedna. Gornik je trenutno na osmem mestu prvenstvene lestvice.

Jure Balkovec: V Turčiji v tej sezoni igra zelo malo, še največ minut igre je zbral v obdobju od zadnjega kvalifikacijskega okna, ko je na prvi tekmi po reprezentančnem premoru za Alanyaspor odigral 90, na naslednji tekmi vsega 13 minut, na zadnji pa niti ene. Alanyaspor, ki je na 15. mestu turške Superlige, je vse te tri tekme izgubil.

Vanja Drkušić: Po težavah s poškodbo, zaradi katerih nekaj časa ni igral, se je po zadnjih dveh tekmah Slovenije, ki ju je spremljal s klopi, vrnil v postavo Sočija. Trikrat po 90 minut je odigral v prvenstvu in na vseh treh tekmah pustil soliden vtis, od prve minute pa nastopil tudi v pokalu. Sočiju v najboljši ruski ligi sicer ne gre najbolje. Trenutno je na zadnjem mestu.

David Zec: Branilec, ki je bil na prejšnji reprezentanci akciji vpoklican naknadno, je na treningih očitno prepričal selektorja, saj je zraven tudi tokrat. Od takrat do danes je za Celje odigral vseh 270 minut.

Petar Stojanović ima težave s poškodbo. FOTO: Aleš Fevžer.

Vezisti:

Adam Gnezda Čerin: Podobno kot v zadnjem času pri Sloveniji je z njim tudi v Grčiji, kjer nenehno in dobro igra za Panathinaikos. Od zadnje reprezentančne akcije je odigral vseh šest tekem. Tri v prvenstvu, v katerem zeleno-beli vodijo, in tri v skupinskem delu lige Europa, v katerem je enkrat tudi zadel. Na zadnji četrtkovi tekmi se ob porazu pri Rennesu ni izkazal. Trener ga je zamenjal ob polčasu.

Petar Stojanović: Še en nogometaš, ki selektorju povzroča sive lase. Od zadnjič, ko je bil pred mesecem dni skupaj z reprezentanco, do danes za Sampdorio zaradi poškodbe v drugi italijanski ligi in pokalu ni odigral niti ene tekme. Veseli dejstvo, da se je na zadnji vsaj pojavil na klopi. Nekdanjemu velikanu iz Genove sicer tudi po izpadu iz prve lige ne gre dobro. Trenutno je šele na 16. mestu.

Timi Max Elšnik: Še en vezist slovenske reprezentance, ki je imel od zadnjih kvalifikacijskih tekem težave in jim ima na žalost še vedno. To je po četrtkovi tekmi in zgodovinski evropski zmagi nad Klaksvikom, ki si jo je kapetan Olimpije ogledal s klopi, priznal tudi trener Ljubljančanov Zoran Zeljković. Povedal je, da se je stanje njegove poškodbe ob zadnjem nastopu poslabšalo, a upa, da bo na nedeljski tekmi proti Muri igral. Kakorkoli že, od zadnje reprezentančne akcije je na petih tekmah Olimpije zbral le 152 minut igre. Njegovo trenutno stanje prav gotovo predstavlja težave. Zanimivo bo videti, kako se bo z njimi spopadel selektor.

Jan Mlakar: Napadalec, ki se je v zadnjem času v reprezentanci učvrstil na krilnem položaju zvezne vrste in puščal dober vtis, je od zadnjih kvalifikacijskih tekem odigral le 152 minut. Prvi dve tekmi v drugi italijanski ligi je pri Pisi presedel na klopi, veseli pa, da je bil na zadnji na igrišču od prvega do zadnjega sodnikovega žvižga in se izkazal z asistenco. Na prvi gol v majici Pise, h kateri je prišel ob koncu poletja, po devetih nastopih še čaka. Pisa je na 14. mestu italijanske Serie B.

Jasmin Kurtić: Najbolj izkušeni nogometaš v zdajšnji reprezentanci, ki po novem igra za Universiteo Craiovo, je v Romuniji najprej vseskozi igral, tako je bilo tudi na prvih dveh tekmah po zadnjem reprezentančnem druženju, ko je zabil gol, a se po nizu dveh porazov preselil na klop. Na zadnjih dveh tekmah svojega kluba ni igral niti minute. Razlog za skrb? Universitea je trenutno na petem mestu prvenstvene lestvice.

Jon Gorenc Stanković: Za graški Sturm redno igra tako v prvenstvu, pokalu kot tudi Evropi. Od zadnje reprezentančne tekme je odigral kar šest tekem in bil na petih v začetni postavi. Sturm je v avstrijski Bundesligi nekaj časa celo vodil, potem pa po dveh porazih na zadnjih dveh tekmah zdrsnil na drugo mesto. V ligi Europa je po štirih tekmah še v igri za napredovanje.

Benjamin Verbič: Po težavah s poškodbami se je na zadnjih tekmah vrnil v postavo Panathinaikosa, a v petih nastopih grškega velikana zbral vsega 126 minut igre. Tri tekme je izpustil. Tudi zadnjo v Evropi proti Rennesu, ko ga ni bilo niti na klopi Grkov.

Miha Zajc: V reprezentanci v zadnjem času priložnosti ne dobiva, toda morda bo kmalu drugače. Od zadnjega druženja s soigralci v trenirkah slovenske barve se je njegov klubski status namreč močno izboljšal. Na vseh petih tekmah velikana turškega nogometa Fenerbahčeja je igral, na štirih od začetka, in bil z dvema goloma junak zmage nad Ludogorcem v skupinskem delu konferenčne lige. Fenerbahče je v njej blizu napredovanja v naslednji krog, medtem ko je v prvenstvu trenutno na drugem mestu.

Sandi Lovrić: V reprezentanci je iz prve postave izpadel že nekaj časa nazaj, v tej sezoni je precej slabši tudi njegov klubski status. Na prvi prvenstveni gol sezone v majici Udineseja še čaka, ni ga dočakal niti v času od prejšnjega reprezentančnega premora. Eno tekmo je v tem obdobju izpustil zaradi zdravstvenih težav, na dveh na igrišče vstopil s klopi, v začetni enajsterici pa igral le v pokalu. Brez vidnejšega učinka.

Nino Žugelj: Krilni napadalec trenutno vodilnega norveškega prvoligaša Bodo/Glimt je edini pravi novinec na zadnjem selektorjevem seznamu. V klubu, ki letos nase opozarja v Evropi, redno igra. Resda nima statusa prvokategornika, a je v času od zadnje reprezentančne akcije zaigral na vseh petih tekmah svojega kluba, zabil en gol in se enkrat izkazal kot asistent. Bodo/Glimt je trenutno prepričljivo najboljši klub norveškega prvenstva in na dobri poti, da se uvrsti v izločilne dele evropske konferenčne lige.

Benjamin Šeško v Nemčiji igra manj od pričakovanj. FOTO: Aleš Fevžer.

Napadalci:

Benjamin Šeško: Njegov status pri Leipzigu še vedno ni tak, kot bi si želel, od zadnje reprezentančne akcije je bil v začetni enajsterici svojega novega kluba le enkrat, na zadnji tekmi proti Crveni zvezdi v ligi prvakov in pustil dober vtis, a ni zadel. Proslavo novega gola v elitni evropski nogometni ligi mu je po strelu od daleč preprečila vratnica. Na šestih tekmah, ki jih je Leipzig od zadnjega nastopa Slovenije odigral, je zbral le 136 od 540 možnih minut. Zabil je en gol. Dobra plat njegovega trenutnega statusa v klubu je, da bo na odločilni tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2022 zagotovo prišel spočit in zdrav. Leipzig je v prvenstvu sicer na petem mestu, medtem ko se je v ligi prvakov že po štirih tekmah uvrstil v osmino finala.

Andraž Šporar: Izkušeni Ljubljančan, ki je v zadnjem letu postal drugi del sijajnega slovenskega dvojčka napadalcev, je v štirih nastopih za Panathinaikos od zadnjega obiska reprezentančnega tabora na Brdu pri Kranju zabil tri gole in prispeval tudi asistenco. Sijajna statistika, ki pa jo nekoliko kazi podatek, da je bil le enkrat na štirih tekmah v začetni enajsterici trenutno vodilnega grškega prvoligaša in na derbiju proti Olympiakosu obsedel na klopi. Na zadnji tekmi v ligi Europa v Rennesu je igral le zadnjih enajst minut.

Luka Zahović: Z vlogo, ki jo ima v zadnjem času pri trenutno petouvrščenemu poljskemu prvoligašu Pogonu Szczecinu, ne more biti zadovoljen. Od zadnje reprezentančne tekme je na štirih tekmah odigral vsega 41 minut. Na dveh tekmah je na igrišče vstopil s klopi, na dveh je obsedel na klopi. Njegova statistika golov in asistenc je ostala prazna.

Žan Vipotnik: Pri Bordeauxu v drugi francoski ligi tudi po prihodu starega znanca iz slovenske lige Alberta Riere vseskozi igra v začetni enajsterici, a, čeprav ne igra slabo, gola ne dočaka. Na treh tekmah, ki so minile od zadnjih tekem kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024, je Bordeaux osvojil le točko, njegova statistika pa je ostala prazna.