Izjemni Slovenci odpravili Ukrajino in dvignili vstopnico za polfinale

Odbojka 11. Sep 202318:45 > 21:47 2 komentarja

Slovenska moška odbojkarska vrsta se veseli še tretjega zaporednega polfinala na evropskem prvenstvu, potem ko je v četrtfinalu s 3:1 (17, 29, -21, 23) premagala Ukrajino. Slovenski odbojkarji se sedaj selijo v Rim, kjer se bodo v polfinalu pomerili z zmagovalcem obračuna med Polsjko in Srbijo.

Slovenija še naprej ostaja neporažena na evropskem prvenstvu. To je bila že njena sedma zmaga na prvenstvu, a tako kot na vseh zadnjih obračunih z Ukrajino tudi tokrat ni šlo brez težav. Ukrajinci so se pokazali kot odličen in nepopustljiv tekmec. Če so Slovenci v osmini finala proti Turkom slabo začeli, so tokrat v krizo zašli po vodstvu z 2:0 v nizih, a kljub vsemu ostali dovolj zbrani, da so Ukrajince ugnali po štirih nizih in se še enkrat več uvrstili med štiri najboljše zasedbe stare celine.

Za razliko od uvodne tekme med reprezentancama na tem prvenstvu so Ukrajinci tokrat lahko računali na svojega kapetana in prvega zvezdnika Olega Plotnickega, ki se je podpisal tudi pod prvo točko na tekmi. A če so Ukrajinci pred slabima dvema tednoma v uvodni niz vstopili razigrano, Slovenci pa zaspano, je bila slika tokrat obrnjena. Igralci selektorja Gheorgheja Cretuja so hitro ujeli ritem in s tremi zaporednim točkami tekmecu pobegnili na 8:5, do polovice niza pa je njihova prednost narasla že na plus pet (12:7).

Ukrajinci so se na vse načine poskušali vrniti v igro – s pritiskom na servisu, številnimi menjavami, a ob sila razpoloženih igralcih na nasprotni strani mreže so bili njihovi poskusi neuspešni. Še več, prednost Slovencev je še narasla. Ko so dosegli svojo 24. točko, so imeli kar devet zaključnih žog (24:16), za prepričljivo dobljen prvi niz pa izkoristili tretjo.

Slovenci so v prvem nizu Ukrajino nadigrali v skoraj vseh elementih odbojkarske igre, nekaj več težav pa imeli na začetku drugega, ko so nasprotniku dovolili, da je povedel s 4:2. A vodstvo ni trajalo dolgo, saj so slovenski odbojkarji izid poravnali pri izidu 5:5, nedolgo za tem pa si prvič v nizu priigrali prednost (7:6). Rezultat je bil nato poravnan le še pri 8:8, nakar so slovenski odbojkarji prevzeli pobudo.

A povsem zbežati Ukrajini niso uspeli. Njihova prednost je namreč dolgo znašala točko oziroma dve. Ko je Jan Kozamernik povišal na 18:15, se je sicer že zdelo, da bodo zadihali nekoliko lažje, a so Ukrajinci odgovorili z delnim izidom 3:0. Reprezentanci sta v končnico vstopili povsem poravnani (20:20), nakar je nastopila manjša kriza Slovencev, ki so Ukrajincem dovolili da so s štirimi zaporednimi točkami zaostanek 20:22 spremenili v vodstvo 24:22. A evropski podprvaki so se uspeli rešiti, po pravi drami in kar štirih zaključnih žogah ter točki Klemna Čebulja pa niz le dobili z 31:29.

Slovenci so bili po dveh dobljenih nizih na pragu nove uvrstitve v polfinale evropskega prvenstva, česar so se zavedali tudi vse bolj nervozni Ukrajinci, ki so morali v tretjem nizu zaigrati na vse ali nič. A vanj so bolje vstopili slovenski odbojkarji, ki so kar nekajkrat vodili za dve točki. A sledil je padec koncentracije, ko se jim je ustavilo v napadu, Ukrajina pa je posledično povedla z 10:8. Krize nista uspela prekiniti niti prihod mladega Nika Mujanovića na igrišče niti polminutni odmor Cretuja.

Vodstvo Ukrajine je namreč še naprej naraščalo in znašalo celo sedem točk (12:19). Tedaj je že postalo jasno, da bo Slovenija zelo težko ujela Ukrajino. Še toliko bolj, ker ta ni popuščala. Čeprav so slovenski odbojkarji v zaključku zaostanek uspeli stopiti na minus tri (21:24), pa do zasuka ni prišlo.

Na začetku četrtega niza se je po dobrem začetku in vodstvu s 4:2 že zdelo, da mrk v prejšnjem nizu slovenskih odbojkarjev le ni pretirano pretresel, a kaj, ko so se v njihovo igro po nekaj minutah znova prikradle napake. Steklo jim ni v napadu, tako kot bi morala, ni delovala niti obramba, medtem ko so na drugi strani Ukrajinci postajali vse bolj razigrani.

Ko so povedli s 14:10, je Sloveniji začela voda vse bolj teči v grlo, a so se uspeli še pravočasno vrniti v igro in Ukrajino ujeli pri 15:15. Še tretji niz zapored je sledila izenačena in razburljiva končnica, v kateri pa si je z blokom Kozamernika prvo zaključno žogo priigrala Slovenija (24:23). Zmago in uvrstitev polfinale je Sloveniji priigral kapetan Tine Urnaut.

Slovenski odbojkarji se sedaj iz Varne selijo v italijansko prestolnico, kjer se bodo v četrtkovem polfinalu pomerili z zmagovalcem obračuna med Polsjko in Srbijo.

Palača kulture in športa Varna, gledalcev 1066, sodnika: Vasileiadis (Grčija), Zulfugarov (Azerbajdžan).
Slovenija: Pajenk 7, Planinšič, Kozamernik 12 (2 bloka), Toman, Bračko, Štalekar, Koncilja, Kovačič, Ž. Štern, Ropret, Urnaut 13 (3 bloke), Čebulj 17 (2 bloka), Možič 16 (1 as, 2 bloka), Mujanović 2.
Ukrajina: Polujan, Mazenko, Plotnickij 20 (4 asi), Sinicja 2 (1 blok), Ostapenko, Semenjuk 7 (1 blok), Kanajev, Jevstratov, Tupčij 21 (2 asa, 2 bloka), Kovaljev 10 (2 bloka), Kučer 1 (1 as), Bojko, Kisiljuk, Ščurov 9 (2 bloka).