S kakšnimi asi v rokavu razpolaga novi slovenski selektor?

Odbojka 13. Avg 20227:00 > 7:18 2 komentarja
Foto: Aleš Fevžer

Do pričetka svetovnega prvenstva v odbojki, ki ga letos gostia Poljska in Slovenija, nas ločita le še dva tedna. Pred vrhuncem reprezentančne sezone smo si podrobneje pogledali, kako uspešni so bili letos v svojih klubih odbojkarji, ki bodo v ljubljanskih Stožicah zastopali slovenske barve.

Na prihajajočem svetovnem prvenstvu, ki bo v Sloveniji in na Poljskem potekalo od 26. avgusta do 11. septembra, se slovenska odbojkarska reprezentanca podaja v vlogi evropskega podprvaka. Za štirinajsterico naših najboljših odbojkarjev je po klubski dolga reprezentančna tudi sezona, saj imajo za sabo tudi že nastope v ligi narodov.

Za razliko od lanskega debija v tekmovanju, ki so ga sklenili na visokem četrtem mestu, so se letos odrezali nekoliko slabše. Na dvanajstih tekmah so petkrat zmagali in sedemkrat izgubili ter zasedli deseto mesto, neizpolnjen cilj uvrstitve v končnico pa je s selektorske klopi odnesel Avstralca Marka Lebedewa.

Petinpetdesetletnika je še isti dan na položaju nasledil leto dni mlajši Romun Gheorghe Cretu, ki se je znašel pred sila zahtevno nalogo, saj časa, da spozna svoje nove varovance nima na pretek. “Slovenci so v zadnjih letih vedno pokazali, kaj znajo in česa so sposobni. Radi imajo izzive in so zelo samozavestni. To je njihova glavna moč,” je prepričan novi slovenski selektor.

Kdo so torej člani slovenske reprezentance, ki bodo poskušali zanetiti novo odbojkarsko evforijo, in kako uspešno klubsko sezono imajo za sabo?

Tonček Štern, višina 198 cm, igralni položaj: korektor

Prvi korektor slovenske reprezentance Tonček Štern je klubsko sezono preživel v močni italijanski ligi. Ko je podpisal za Piacenzo, je pričakoval več, saj mu je trener Lorenzo Bernardi obljubil, da si bo s Adisem Lagumdžijo razdelil minutažo, izkazalo pa se je, da je bil na koncu Turek bosanskih korenin prva izbira italijanskega trenerja.

Tonček Štern
Tonček Štern Foto: Aleš Fevžer

Slovenski bombarder je klub slabšemu izhodišču, v igro je kot po pravilu prišel s klopi, skupaj dosegel 165 točk. V 46-odstotni uspešnosti v napadu je dosegel 139 točk, 15 jih je dodal še s servisom in 11 z blokom.

Piacenza je na koncu osvojila peto mesto in se uvrstila v evropska tekmovanja, vseeno pa Štern v Italiji kariere ne bo nadaljeval. V prihajajoči sezoni bo igral v grški ligi pri Olympiacosu, ki ga trenira nekdanji slovenski selektor Alberto Giuliani. V ekipi grškega velikana je tudi njegov rojak Alen Pajenk.

Alen Pajenk, višina: 203 cm, igralni položaj: bloker

Izkušeni 36-letni Alen Pajenk je v minuli sezoni prvič zaigral v grškem prvenstvu. V dresu že omenjenega Olympiacosa je bil standardni mož v blokerski liniji, žal pa s Pirejčani v pretekli sezoni ni osvojil nobene lovorike.

Skupaj je dosegel 189 točk. Ob 61-odstotnem izkoristku je 123 točk dosegel v napadu, 24 jih je dodal še z neubranljivim začetnim udarcem in kar 42 z blokom. Daleč največ v ekipi v tem elementu.

Nekdanji član Maribora in ACH Volleyja ostaja v Pireju, kot smo zapisali že pri Tončku, bo v naslednji sezoni dobil še slovensko družbo.

Foto: volleyballworld

Jan Kozamernik, višina: 203 cm, igralni položaj: bloker

Jan Kozamernik se je minulo sezono prvič mudil v močni poljski ligi. Sezone je bila težka, Resovia je v sezono vstopila slabo, kar je botrovalo tudi zamenjavi trenerja. Nekdanji slovenski selektor Alberto Giuliani je moral oditi, zamenjal ga je Argentinec Marcelo Mendez in ekipo na koncu popeljal do petega mesta.

Jan Kozamernik
Jan Kozamernik

Kozamernik je na 26 tekmah dosegel 177 točk, še največ 14 na zadnji tekmi sezone proti Olsztynu. Z 66-odstotnim izkoristkom je v napadu dosegel 120 točk, 12 z asi in kar 45 z blokom. Kljub ostalim ponudbam, ena je prišla tudi iz Rusije, slovenski reprezentant ostaja na Poljskem vsaj še eno sezono.

Mitja Gasparini, višina: 201 cm, igralni položaj: korektor

Mitja Gasparini se je po letu premora vrnil v slovensko izbrano vrsto. Ne samo to, z 38 leti je najstarejši član slovenske ekipe je svojo zadnjo klubsko sezono prvič po letu 2009 preživel v Sloveniji. Za eno sezono se je dogovoril s kamniškim Calcitom, kjer je imel vlogo prvega korektorja.

Foto: FIVB

Izolan je imel na začetku sezone veliko težav s poškodbo, na koncu pa se je s Kamnikom boril za naslov, a ACH Volley je bil premočen.

Izkušeni korektor je v prvi slovenski ligi dosegel 255 točk. Ob 43-odstotenm izkoristku napada je v napadu dosegel 207 točk, 20-krat je točko dosegel z blokom, 28 pa z začetnim udarcem.

Kje bo Gasparini nadaljeval svojo klubsko kariero še ni znano, znano je le to, da to ne bo v Kamniku, saj ni prišlo do podaljšanja sodelovanja. Calcit je položaj korektorja pripeljal Avstralca Hamisha Hazeldena, prvo resno sezono pa pričakuje tudi rosno mladi Nik Mujanović, ki velja za enega najboljših mladih igralcev v Sloveniji. Selektor Lebedew ga je na začetku priprav povabil tudi v člansko reprezentanco.

Dejan Vinčić, višina: 200 cm, igralno mesto: podajalec

Tako kot Gasparini in Pajenk tudi Dejan Vinčić spada med tiste bolj izkušene v slovenski reprezentanci. Vinko je v pretekli sezoni blestel v Nemčiji.

Z Friedrichshafnom se je veselil pokalne krone, v finalu nemškega prvenstva pa je šele po petih tekmah moral priznati premoč Berlinu. Vinčić, ki je v pretekli sezoni nastopal tudi v ligi prvakov, je še za leto dni podaljšal z nemškim velikanom.

Foto: CEV

Izkušeni Velenjčan v Nemčiji igra od leta 2020, prej pa je svoj mojstrstvo kazal še na Poljskem, Turčiji in v Franciji. Med najboljše podajalce v Evropi se je izstrelil v dresu ACH Volleyja.

Sašo Štalekar, višina: 214 cm, igralno mesto: bloker

Najvišji mož reprezentance Sašo Štalekar, v višino meri kar 214 centimetrov, je imel v Grčiji odlično sezono. V grškem prvenstvu je bil s 66 bloki najboljši bloker lige.

Skupaj je v grškem prvenstvu dosegel 165 točk (66 blokov, 9 asov) in bil eden glavnih mož zelene ekipe iz Aten.

Sašo Štalekar
Foto: Aleš Fevžer

Panathinaikosu je na koncu malce zmanjkalo za grški naslov, osvojil je drugo mesto, se pa je slovenski velikan lovorike razveselil v grškem pokalu in se za nagrado nekaj tednov po sezoni prodal v Nemčijo.

Slovenski bloker bo v novi sezoni igral za nemškega prvaka iz Berlina.

Danijel Koncilja, višina: 201 cm, igralno mesto: bloker

Danijel Koncilja se je po prihodu selektorja Marka Lebedewa vrnil v reprezentanco in zaostril konkurenco na blokerskem položaju. Odlične predstave v Franciji niso bile spregledane.

V dve leti nazaj se je s Cannesom veselil francoskega naslova in za nagrado v tej sezoni igral tudi v ligi prvakov.

Foto: volleyballworld

Ob številnih težavah in menjavi igralcev in trenerja v Ligi prvakov niso blesteli, še slabše pa je bilo v francoski ligi, kjer so celo izpadli.

Koncilja je za Cannes v tej sezoni odigral 35 tekem in dosegel 286 točk. Zabeležil je 65 blokov in 33 asov.

32-letni Žužemberčan je v Franciji igral do leta 2018, po štirih sezonah pa se vrača v Slovenijo. Prvič v karieri bo oblekel dres ACH Volleyja, pred tem pa je od slovenskih klubov nosil še dres Žužemberka, OK Gorice in Salonita.

Jan Klobučar, višina: 194 cm, igralno mesto: sprejemalec

Jan Klobučar je nepogrešljiv član slovenske reprezentance. Selektorji so ga v preteklosti uporabljali tudi na mestu prostega igralca, ki je v slovenski reprezentanci zdaj rezervirano za Janija Kovačiča.

Pri Kamniku je imel kljub zdravstvenim težavam odlično sezono. Bil je prvi “strelec” ekipe. Dosegel je kar 333 točk.

Foto: Aleš Fevžer

Ob 47-odstotenm izkoristku napada je dosegel 290 točk, ob tem pa je dodal še 15 točk s servisom in 28 z blokom.

Klobučar bo vsaj še eno sezono ostal pri Calcitu, ki ga vodi nekdanji reprezentant Matija Pleško.

Jani Kovačič, višina: 186 cm, igralno mesto: prosti igralec (libero)

Foto: volleyballworld

Odbojkar, ki si ime in priimek deli s priljubljenim slovenskim kantavtorjem, velja za enega najboljših evropskih odbojkarjev na svojem položaju, kar vseskozi dokazujejo tudi statistični kazalci, ki jih beleži na največjih tekmovanjih.

V minuli sezoni se je 30-letnik vrnil v Slovenijo in zaigral za ljubljanski ACH Volley, s katerim se je razveselil naslova tako državnega kot pokalnega prvaka. Tudi po zaslugi njegovega 65-odstotnega sprejema. Na prihajajočem svetovnem prvenstvu bo imel še toliko pomembnejšo vlogo, saj bo edini libero v slovenski vrsti.

Žiga Štern, višina: 193 cm, igralno mesto: sprejemalec

Del izjemne sprejemalske linije v slovenski reprezentanci je tudi Žiga Štern. Tončkov starejši brat je bil eden boljših igralcev v grškem prvenstvu.

Žiga Štern Foto: FIVB

Dosegel je 213 točk (19 asov, 18 blokov) v ligi, v ligaškem pokalu 19, eno manj v grškem pokalu, osem pa v superpokalu, kjer se je njegov Foinikas Syros veselil tudi lovorike.

Štern je v Grčiji igral od leta 2019, kmalu po koncu te sezone pa je padla odločitev o selitvi v Nemčijo. Odbojkar iz Slovenske Bistrice bo v prihodnji združil moči z Dejanom Vinčićem pri Friedrichshafnu.

Gregor Ropret, višina: 192 cm, igralno mesto: podajalec

Poleg Vinčića na mestu podajalca igra še Gregor Ropret. Sin predsednik Odbojkarske zveze Slovenije (OZS) Metoda Ropreta je v pretekli sezoni iz ACH Volleyja znova odšel v Francijo, kjer je igral za Cambrai.

Gregor Ropret Foto: FIVB

Ekipa se ni borila za vrh. Padla je v skupino za obstanek, kjer pa je Ropretova ekipa za razliko od Konciljinega Cannesa gladko obstala.

Ropret je bil po statistiki sodeč 10 podajalec francoskega prvenstva. Ob 680 podajah so njegovi soigralci dosegli nekaj čez 300 točk, kar nanese 45-odstokov vseh podaj.

Nekdanji član Calcita in ACH Volleyja je že zapustil Francijo, v novi sezoni se bo v Italiji pridružil Roku Možiču. Ropret je namreč okrepil slovito Perugio, kjer igra za mnoge najboljši odbojkar na svetu Wilfredo Leon.

Tine Urnaut, višina: 199 cm, igralno mesto: sprejemalec

Za kapetanom reprezentance Tinetom Urnautom je čudna klubska sezona v Rusiji. Začelo se je sicer odlično, bil je standardni član postave trenerja Tuomasa Sammelvua, nato pa je sledila poškodba, ki jo je celil vse do konca sezone. Na polno je začel trenirati šele pred drugim turnirjem Lige narodov.

Foto: FIVB

Vseeno je za Zenit odigral 15 tekem – 12 v prvenstvu in tri v ligi prvakov. Skupaj je 140 točk (7 blokov, 8 asov).

V naslednji sezoni bo prvič v karieri zaigral na Japonskem. V deželi samurajev bo oblekel dres JTEKT Stings. Za to ekipo je pred leti igral tudi legendarni Bolgar Matej Kazijski.

Klemen Čebulj, višina: 202 cm, položaj: sprejemalec

Foto: Volleyballworld

Klubski soigralec Jana Kozamernika je državno prvenstvo z Resovio še drugo leto zapovrstjo sklenil na petem mestu, zaradi naporne klubske sezone pa se reprezentanci pridružil šele na tretjem turnirju letošnje lige narodov. V vrstah sedemkratnega poljskega prvaka je sicer odigral eno vidnejših vlog, saj je zanj v 30 nastopih dosegel 376 točk oziroma 12,53 na tekmo, od tega 37 iz bloka, 42 pa na račun uspešnega začetnega udarca.

Rok Možič, višina: 198 cm, položaj: sprejemalec

Foto: FIVB

Za Rokom Možičem je premierna in hkrati sanjska sezona v italijanskem prvenstvu. Vsega 20-letni mladenič se je bliskovito hitro privadil na igranje v eni najmočnejših lig in upravičil sloves enega najbolj nadarjenih odbojkarjev na svetu. Svojo krstno sezono pri zahodnih sosedih je sklenil pri 532 točkah, od tega jih je 466 jih dosegel v rednem delu, 66 pa v končnici.

Klub je popeljal do bojev za peto mesto, za dobre predstave pa bil nagrajen tudi z nazivom najučinkovitejšega igralca rednega dela. Mariborčan izvrstne klubske forme zaenkrat še ni uspel prenesti na reprezentančno raven, a morda bo že na prihajajočem svetovnem prvenstvu drugače.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje