Pravljična zgodba mame na deski

Peking 2022 8. Feb 20229:44 > 16:12 1 komentar
Gloria Kotnik, bronasta junakinja z zlatim sijajem. Foto: Aleš Fevžer/OKS

Za najprijetnejše slovensko presenečenje dosedanjega dela zimskih olimpijskih iger v Pekingu je poskrbela bronasta deskarka v paralelnem veleslalomu Gloria Kotnik, ki je na letalo za Kitajsko vstopila skoti stranska vrata, pred tem pa preživela obdobja telesnega zloma in materinske sreče.

Ko je 18. januarja izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije potrdil seznam slovenskim potnikov na 24. zimske olimpijske igre, na njem ni bilo Glorie Kotnik. Šele nekaj dni za tem so se priprta deskarska vrata dodatno odprla, Slovenija je dobila dodatno kvoto, zasedbo deskarjev pa je dopolnila Gloria Kotnik.

A če je bila to takrat predvsem osebna zmaga 32-letne Velenjčanke, ki je sicer nastopila že na igrah v Vancouvru, Sočiju in Pjongčangu, nato pa je kariero prekinila zaradi materinstva, se je nato zgodba o dodatni potnici razvila v slovensko deskarsko pravljico.

Atletinja Martina Ratej, triatlonka Mateja Šimic, kajakašica Špela Ponomarenko, tekačica Katja Višnar … Slovenski olimpizem beleži kar nekaj mam. A Gloria Kotnik je prva s kolajno.

Gloria Kotnik Gloria Kotnik
Foto: Anže Malovrh/STA
Gloria Kotnik je osvojila bronasto medaljo.
Čustva, ki so po osvojeni bronasti medalji prevevala Glorio Kotnik, je nemogoče opisati. Foto: STA

Čeprav je jasno, da je vsako vlogo favorita treba potrditi, pa kolajn smučarjev skakalcev v Pekingu nikakor ne moremo označiti za presenečenje. Tudi srebrni deskar Tim Mastnak že ima kristalni globus, srebrno kolajno na svetovnem prvenstvu in šest uvrstitev na oder za zmagovalke v svetovnem pokalu. Bron najboljše slovenske deskarke pa spada v kategorijo prijetnih presenečenj.

Športnica iz Šaleške doline namreč na sedmih svetovnih prvenstvih nikoli ni prišla do izločilnih bojev, na tekmah svetovnega pokala pa še nikoli ni bila med najboljšo trojico. Trikrat je nastopila v malem finalu, a vselej ostala pod odrom za zmagovalke. Danes ji je uspelo. V najbolj pomembnem trenutku. Po polfinalnem porazu proti Danieli Ulbing je namreč v boju za bron premagala Nizozemko Michelle Dekker in ob zmagoslavju najbolj znane športne dvoživke Ester Ledecka, ki bo nastopila tudi v alpskem smučanju, v solzah prišla bronastega uspeha kariere.

Na poti do uspeha kariere. Foto: Aleš Fevžer/OKS

Če se bo komu po nastopu na ZOI mudilo domov, bo to zanesljivo Gloria Kotnik. V objem k partnerju Željku Steviču in enoletnemu sinu Maju. Bronasta deskarka je prva slovenska športnica, ki je do olimpijskega odličja prišla kot mama. Po porodu (27. 1.) se je namreč odločila za nadaljevanje kariere. 16. 12. 2021 je prvič po letu in pol nastopila na tekmi svetovnega pokala. A tudi pet individualnih tekem v decembru in januarju ni nakazovalo na pekinški uspeh kariere, saj ni bila nikoli boljša kot 20.

V njenem odličju pa se poleg tekmovalnega in trenažnega garaštva zrcali še izjemna zmaga nad osebnimi težavami. Na njeni karieri poti je bilo namreč ogromno preprek. Ne le huda poškodba kolena iz leta 2015 ter stalni boj za pridobivanje finančnih sredstev. Prelomno je bilo tudi leto 2018. Takrat je zaradi preobremenjenosti izgorela. Spogledovala se je s koncem kariere. Deskanje, študij menedžmenta, redna služba (prodaja podložnih plošč za deske), krpanje finančnih sredstev … Vsega je bilo preveč.

Ko se je znova postavila na noge, je nekako le našla dodaten športni motiv, energijo in tudi pravo strokovno in moralno podporo. Vrnila se je v deskarsko karavano. Pri tem sta ji pomagala smučarski strokovnjak Aco Sitar ter oče Peter Kotnik, sicer priznani deskarski trener, ki službuje na Kitajskem. Ko je postala mama, je to, razumljivo, označila za največji uspeh. A tudi lakota po športnih uspehih je ostala.

Vrnila se je. Na treninge in tekme potovala s sinom. Nato je prišla olimpijska priložnost. In … “Neverjetno. Ne morem verjeti. To kolajno podarjam tistim, ki so mi vseskozi stali ob strani. To je za moje najbližje,” je v solzah v prvi izjavi dejala za TV Slovenija, pri čemer pa se verjetno ni zavedala, kako navdihujočo zgodbo je na praznični 8. februar delila s Slovenijo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje