Čast in slava nista edini stvari, ki ju prinaša osvojitev odličja na olimpijskih igrah. Z uspehom na tekmovanju pod petimi krogi številne države svoje najuspešnejše športnike ob vrnitvi v domovino tudi bogato denarno nagradijo. Pri tem izjema niso niti slovenski zimski junaki.
Če so slovenski športniki še poleti za osvojeno zlato olimpijsko kolajno v Tokiu prejeli 31.120 evrov, 23.340 evrov za srebro in 15.560 za bron, si lahko njihovi kolegi v zimskih športih od države obetajo precej višje denarne nagrade.
Slovenska vlada je namreč konec lanskega avgusta močno zvišala zneske za prejemnike olimpijskih kolajn. Če je ta zlata, potem športnik po novem prejme 55.000 evrov nagrade slovenske države, srebrna je ovrednotena na 45.000 evrov in bronasta na 38.000 evrov.
Nekoliko nižje zneske bodo sicer prejeli smučarji skakalci in skakalke za zlato in srebro na moštvenih preizkušnjah. Vsak član ekipe bo namreč prejel nagrado v višini 75 odstotkov nagrade, določene za nosilce olimpijskih kolajn v posamični konkurenci.
S tem pa prilivov na njihove bančne račune še ni konec, saj jim nagrada pripada tudi s strani Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Ta je športnikom za odličje najžlahtnejšega leska namenil 20.000 evrov, za srebro 17.500 evrov, 15.000 evrov pa pripada tekmovalcem z bronom okoli vratu. Za zlato ekipno medaljo posameznik prejme 10.000 evrov, za srebro 8.750 evrov in 7.500 evrov za bron.
Kot so nam sporočili iz OKS, bodo Urši Bogataj, Niki Križnar, Petru Prevcu, Timiju Zajcu, Cenetu Prevcu, Lovru Kosu, Timu Mastnaku, Žanu Kranjcu in Glorii Kotnik za sedem olimpijskih odličji v Pekingu skupno izplačali natanko 160.000 evrov, še 98.000 evrov pa bodo prejeli njihovi trenerji oziroma strokovni štab.
Radodarni Hongkong in Malezja, Norvežani se lahko obrišejo pod nosom
In kako se Slovenija na tem področju primerja s tujino? Največje nagrade svojim športnikom ponujajo države, ki na zimskih olimpijskih igrah ne osvajajo, oziroma sploh še niso osvojile medalje. Med najbolj radodarnimi sta Hongkong z obljubo o 550.000 evrih, Turčija s 330.000 evri za vsako osvojeno kolajno najžlahtnejšega leska, Malezija, ki je dvema smučarjema šele drugič sodelovala na zimskih igrah, pa bi zlatemu olimpijcu plačala 205.000 evrov
Zelo radodarni do svojih športnikov so sicer zahodni sosedi Italijani, ki so svojim športnikom za zlato obljubili 170.000 evrov. Enako so storili tudi za OI v Tokiu in na koncu svojim tekmovalcem izplačali skoraj osem milijonov evrov. Zelo radodarna je tudi soseda Madžarska, ki je obljubila 130.000 evrov, celo bronasti dobitnik pa si lahko obeta 75.000 evrov. Vsaj nekaj nagrade si sicer lahko obetajo športniki za uvrstitev celo vse do osmega mesta.
A so tudi države, ki svojim najuspešnejšim olimpijcem ne ponujajo denarnih nagrad. Med takimi sta Velika Britanija in Norveška, ki je na olimpijskih igrah v Pjongčangu leta 2018 s kar 39 medaljami zasedla prvo mesto, nič drugače pa ne bo niti letos, ko je osvojila rekordnih 16 zlatih odličij.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje