Za evropsko krono se bosta pomerili Danska in Norveška

Rokomet 18. Nov 202216:30 > 19:32 0 komentarjev

Danske in norveške rokometašice so se po polfinalnih tekmah prebile v nedeljski veliki finale evropskega prvenstva v Sloveniji, Črni gori in Severni Makedoniji. Danska je bila na današnji prvi polfinalni tekmi v Ljubljani boljša od Črne gore s 27:23 (14:10), Norveška pa na drugi od Francije z 28:20 (12:11).

Norvežanke so v pravem rokometnem posladku v Stožicah po sijajni predstavi v drugem polčasu na kolena položile Francozinje in jim prizadejale sploh prvi poraz na prvem ženskem rokometnem celinskem turnirju v treh državah.

Norvežanke bodo v nedeljo ob 20.30 proti tradicionalnim danskim tekmicam naskakovale že deveto končno zmago po turnirjih na Nizozemskem 1998, na Madžarskem 2004, na Švedskem 2006, v Makedoniji 2008, na Danskem in Norveškem 2010, na Hrvaškem in Madžarskem 2014, na Švedskem 2016 ter na Danskem 2020.

V osrednji slovenski dvorani se je od prve do zadnje minute odvijal izjemen boj, v igri strahovitega ritma dveh atletsko zelo sposobnih zasedb pa je smetano pobrala skandinavska zasedba. Norvežanke so temelje za zmago postavile v začetku drugega polčasa, ko so si najprej priigrale prednost treh golov, nato pa z zrelo predstavo odbile vse francoske poskuse po preobratu.

Izbranke 58-letnega islandskega strokovnjaka na norveški klopi Thorirja Hergeirssona v nadaljevanju niso popustile niti za ped, v končnici tekme pa so prav osramotile Francozinje. Največ so vodile za osem golov (28:20), kar je bil tudi končni izid na dvoboju.

Pri Norvežankah sta bili najbolj učinkoviti Nora Mork z osmimi in Stine Oftedal s sedmimi goli, pri poraženkah pa Grace Zaadi Deuna s petimi in Chloe Valentini s štirimi zadetki.