Alcaraz zmlel Cicipasa za polfinalno poslastico z Đokovićem

Tenis 6. Jun 202318:58 > 22:45 0 komentarjev
Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz in Novak Đoković sta z zmagama poskrbela, da se bosta v petek pomerila v polfinalu Odprtega prvenstva Francije. Srb je po slabši igri v prvem nizu ob koncu drugega dvignil raven igre in v nadaljevanju nadigral Rusa Karena Hačanova ter slavil s 4:6, 7:6 (0), 6:2, 6:4. Španec pa se je v večernem dvoboju poigral z Grkom Stefanosom Cicipasom - 6:2, 6:1, 7:6 (5). Preostala dva četrtfinala sta na sporedu v sredo.

Carlos Alcaraz je v drugem četrtfinalu povsem nadigral Stefanosa Cicipasa. Z nepopustljivim vračanjem vsake žogice in zadevanjem winnerjev je Grka v prvih dveh nizih psihološko potolkel. Na njegovo stran so se v želji, da bi vendarle doživeli bolj izenačen dvoboj, postavili tudi navijači na stadionu Philippe Chatrier. V tretjem nizu so ga le uspeli prebuditi in dobili nekaj več od pričakovanega spektakla, obračun je Grk celo izvlekel v podaljšano igro, a Alcaraz je dokončal posel.

“Izgubil sem osredotočenje. Zapravil sem žogico za zmago, serviral sem za zmago, a znova nisem uspel. Tako se je Cicipas nekoliko pobral. Na koncu sem vendarle pokazal visoko raven tenisa, verjel sem vase, da bom dobil tretji niz, čeprav je bilo na težko,” je po zmagi, ki mu je priigrala polfinalno poslastico z Novakom Đokovićem, dejal Alcaraz.

20-letni Španec je prvič “kri prelil” v tretji igri uvodnega niza, kako drugače kot z neubranljivim forehandom. Ni trajalo dolgo, da je Grku suvereno servis odvzel še drugič in nato z dobrim serviranjem v le 34 minutah dobil prvi niz.

V drugem je bil še bolj dominanten, oziroma njegov nasprotnik še bolj razglašen. Že v prvi igri je Cicipasu servis odvzel brez izgubljene točke in nadaljeval brez milosti. Za 6:1 mu je v drugem nizu servis zlomil še tretjič, znova brez dobljene točke Grka, ki je v tem delu dvoboja napravil kar 13 neizsiljenih napak, ob le treh winnerjih.

Stefanos Cicipas
Cicipas je bil proti razigranemu Špancu nemočen. Foto: Profimedia

V tretjem nizu je Stefanos na veliko navdušenje navijačev do vpisa na semafor prišel šele v četrti igri, ko je Alcarazov forehand preletel osnovno črto. Ko se je že zdelo, da je dvoboj končan in je Carlitos serviral za zmago, je Cicipas prišel do svojih prvih dveh priložnosti za odvzem servisa in izkoristil drugo. Obračun se je tako zavlekel v podaljšano igro, ki jo je dobil Alcaraz s 7:5, potem ko je izkoristil šele šesto žogico za zmago na dvoboju.

Đoković še dvanajstič v polfinale Roland Garrosa

Novak Đoković je prvi polfinalni dvoboj zaključil z asom, kar je bila še njegova osma točka zapored po dominantni predstavi v drugi polovici obračuna. Med štiri najboljše se je na Roland Garrosu prebil že dvanajstič in skupno 45. na turnirjih za grand slam, pred njim je le legendarni Roger Federer (46). Srba tako le še dve zmagi ločita od rekordnega 23. grand slam naslova.

“Dva niza je igral boljši tenis, saj sem imel težave, preden sem našel svoj ritem. Jaz pa sem nato odigral perfektno podaljšano igro in dvignil svoj nivo. Vesel sem, da sem zmogel ta izziv. A to je četrtfinale. Nihče ti zmage ne bo podaril, moraš si jo priboriti,” je po 3:38 ure igre povedal 36-letni Srb.

Novak Đoković

Odličen začetek Hačanova

Karen Hačanov je v prvem nizu igral sijajen tenis, morda svoj najboljši v karieri. Izvrstno igro je najbolje vnovčil v peti igri, ko si je na servis Đokovića priigral kar pet priložnosti za break in naposled le prišel do odločilne prednosti. Pri vodstvu s 5:3 je na servis Srba zapravil dve žogici za niz, a vendarle niz s suverenim serviranjem potrdil v deseti igri.

V drugem nizu sta bili servisni igri obeh nezlomljivi, čemur pritrjuje podatek, da si nihče ni priigral niti ene priložnosti za odvzem igre. Še najbližje je v 12. igri prišel Đoković, ki je dvakrat izsilil 40:40, a je Rus zdržal in obračun popeljal v podaljšano igro. Srb je v tiebreaku “pometel” s Hačanovom in si brez izgubljene točke zagotovil drugi niz.

Šampionsko igro je 22-kratni zmagovalec turnirjev za grand slam prenesel tudi v tretji niz in nemudoma prišel do prvega odvzema servisa na dvoboju. Z izjemnim tenisom je nadaljeval vse do konca niza, Hačanovu še drugič odvzel servis in povedel z 2:1. V tretjem nizu je dobil 91 % točk na prvi in vseh 100 % na drugi servis, zadel 19 winnerjev in ob tem napravil le eno neizsiljeno napako. Popolna dominacija Srba.

hačanov

Začetek konca dvoboja se je začel v tretji igri četrtega niza, potem ko je Đoković s forehandom zaključil odlično izgrajeno točko na servis Hačanova in povedel z 2:1. Rus je sicer do konca nudil močan odpor in dobil nekaj razburljivih izmenjav, po netipični dvojni napaki “Noleta” celo poravnal izid na 4:4, a je Srb nemudoma znova odgovoril. Z atomskim tenisom je brez izgubljene točke poskrbel za vnovičen odvzem servisa in nato le še potrdil uvrstitev v polfinale.