Večerni spektakel: utrujeni Nadal proti svežemu Đokoviću

Grand Slam 31. Maj 20229:15 > 9:22 0 komentarjev
Đoković in Nadal sta se nazadnje pomerila prav lani v Parizu. Takrat je bil bolj vesel Srb, ki je po izjemni predstavi obeh slavil s 3:1. Foto: Guliverimage

Le še sedem dvobojev je ostalo na letošnjem Roland Garrosu v moški konkurenci. Danes in jutri je v Parizu čas za četrtfinalne obračune, glede na videno v minulih dneh pa se bosta zmagovalca današnjih tekem v polfinalu nato udarila v 'finalu pred finalom'. Dan namreč odpirata Alexander Zverev in Carlos Alcaraz, ob 20.45 pa sledi še klasika med Novakom Đokovićem in Rafaelom Nadalom.

Odprto prvenstvo Francije se preveša v odločilno fazo. Danes in jutri bodo namreč znani najboljši štirje, ki se bodo nato ob koncu tedna udarili za krono kralja peska.

Največ pozornosti v Parizu pleni četrtfinalni dvoboj, ki bo danes na sporedu kot drugi. Ob 20.45 bosta na osrednje igrišče Philippa Chatrierja stopila Novak Đoković in Rafael Nadal. Srb, ki v francoski prestolnici brani lansko zmago, in Španec, ki je – tudi zaradi odsotnosti Beograjčanove sage z vizumom – dobil prvi turnir velike četverice v tej sezoni, ko je bil januarja najboljši v Melbournu.

Skupaj imata kar 41 grand slamov, glede na stavnice pa je pričakovati, da se bo ta številka še povišala. Prvi favorit za osvojitev pariškega turnirja je prav Đoković, ki bi se s skupno zmago na vrhu lestvice vseh časov izenačil prav z Nadalom (oba bi imela po 21 največjih titul).

V Nadalovem štabu niso zadovoljni

Klasika med Đokovićem in Nadalom je bila sprva načrtovana za popoldanski termin, nato pa so jo organizatorji premaknili na večernega. Carlos Alcaraz in Alexander Zverev bosta, predvsem na željo Španca, nastopila prej. S tem pa niso bili zadovoljni v Nadalovem taboru.

“Ne bi rad govoril o pomanjkanju spoštovanja. Tukaj na Roland Garrosu bi moral imeti Rafa (pri izbiri termina) vsaj nekaj malega prednosti, saj je zmagal že trinajstkrat. Če ima željo, bi ga morali poslušati. Je del zgodovine tega turnirja. Vemo, da nihče ni večji od Roland Garrosa, nihče ni večji od turnirja za Grand Slam. A na koncu je vse le posel in to razumemo,” je trener Majorčana Carlos Moya dejal za RMC Sport.

Nezadovoljstvo je razumljivo, saj Nadalu bolj odgovarjajo pogoji, ko ima žogica čez dan nekoliko višji odskok, je v suhih pogojih še nekoliko hitrejša in pri rotaciji na forhend udarec spin še bolj ‘prime’.

Največji izziv, ki ga lahko dobiš v Parizu

Nocoj bo na sporedu že njun 59. medsebojni dvoboj (kar je rekord v moški konkurenci – Đoković vodi s 30:28 v zmagah), vanj pa z boljšo popotnico vstopa Srb. Ta namreč na francoskem pesku letos še ni izgubil niza, v osmini finala je v slabih dveh urah in pol gladko ugnal Diega Schwartzmana (3:0) Pred tem so z enakim izidom pod njegovim ‘mlinom’ padli še Aljaž Bedene, Alex Molčan in Jošihito Nišioka.

“Všeč mi je, kako se počutim in kako udarjam žogico. Več kot pripravljen sem za tekmo z Nadalom. Vem, kaj moram storiti in na to sem osredotočen. Pred mano je velik izziv, verjetno največji, s katerim se lahko spopadeš na Roland Garrosu. Sem pa vesel, da sem na igrišču do četrtfinala preživel relativno malo časa, sploh v zadnjem dvoboju,” je dejal Nole, ki je na igrišču preživel skupno osem ur in 13 minut.

Đoković letos v Parizu še ni izgubil niza. Foto: Guliverimage

Šele tretjič v 113 dvobojih, kar jih je Rafael Nadal odigral na Roland Garrosu, stavnice pred tekmo več možnosti za zmago pripisujejo njegovemu tekmecu. Prvič se je Špancu to zgodilo v polfinalu 2005 proti Rogerju Federerju, drugič pa v četrtfinalu 2015 proti Đokoviću. V več kot 97 odstotkih je bil torej Majorčan za stavne hiše favorit, a danes ni tako.

Uživa, saj ne ve, kdaj bo zadnjič

Precej bolj pa se je za pot med najboljšo osmerico namučil Nadal. Po zanesljivih zmagah proti Jordanu Thompsonu, Corentinu Moutetu, Boticu Van de Zandschulpu (vse s 3:0 v nizih) se je v osmini finala pomeril s Felixom Augerjem Aliassimejem. Kanadčan Majorčanu ni olajševal dela, dobil prvi in četrti niz, tako da je o zmagovalcu odločal peti niz. V njem je Nadal zmagal s 6:3 in tekmo dobil šele po štirih urah in 23 minutah. Skupno je bil na pesku več kot dve uri in pol več kot Đoković, zato bi lahko ključno vlogo odigrala tudi utrujenost.

“Dva tedna in pol nazaj sploh nisem bil prepričan, če bom lahko igral tukaj. Tako da zdaj predvsem uživam v tem, da sem vsaj še letos zraven. Če sem iskren, za vsako tekmo, ki jo odigram, ne vem, ali je moja zadnja v teniški karieri tukaj v Parizu. Takšna je moja situacija … Skušam se boriti in živeti sanje,” se je težav s stopalom v minulih tednih dotaknil 35-letni Španec.

Nadal je v osmini finala preživel skoraj štiri ure in pol. Foto: Guliverimage

Lani poslastica v polfinalu, tokrat že stopničko prej

Nadal, trenutno peti igralec sveta, je na Roland Garrosu slavil kar 13-krat, kar je absolutni rekord med vsemi turnirji velike četverice. Na poti do 14-ice ga je lani v polfinalu v izjemnem obračunu premagal prav Đoković, ko sta uprizorila pravo teniško poslastico. Po štirih urah in 13 minutah fantastičnega tenisa je bilo 3:6, 6:3, 7:6 (4) in 6:2 za prvopostavljenega nosilca, ki je nato v finalu po preobratu proti Cicipasu prišel do drugega naslova v Parizu.

Le upamo lahko, da bo tudi tokratni obračun Nadala in Đokovića približno tak kot lanski.

V ostalih treh četrtfinalih se za mesto med najboljšo četverico borijo še Carlos Alcaraz in Alexander Zverev (zmagovalec obračuna čaka na zmagovalca dvoboja Đoković-Nadal), ostala para pa sta Casper Ruud – Holger Rune in Andrej Rubljov – Marin Ćilić, ki bosta na sporedu v četrtek. Dan kasneje sledita oba polfinala, veliki finale pa bo v nedeljo.