Zmaji prekinili niz porazov in ohranili upe na čudež

Eurocup 1. Feb 202321:59 0 komentarjev
Cedevita Olimpija

Košarkarji Cedevita Olimpije so v 13. krogu evropskega pokala proti Umana Reyer Venezii prekinili niz treh zaporednih porazov in z zmago vendarle ohranili kanček upanja na končnico (77:73).

Cedevita Olimpija že dolgo usode nima več v  svojih rokah. V dvoboj z Italijani je vstopila s kar štirimi zmagami zaostanka za mesti, ki vodijo v končnico. Ob dejstvu, da je po današnji zmagi, s katero se je Bursi, Lietkabelisu in Brescii (vsi 6-7) približala na tri zmage (3-10), na sporedu le še pet krogov skupinskega dela, je matematika preprosta – za napredovanje potrebuje manjši čudež. Po vrsti se bodo do konca sicer zvrstili Prometey, Lietkabelis, Ulm, Brescia in Bourg, od tega bodo tri tekme Slovenci odigrali v gosteh.

Dvoboj v Stožicah, kjer se je zbralo le dobrih 1.000 gledalcev, je bil sicer vseskozi izjemno izenačen, nobena od ekip si ni priigrala dvomestne prednosti, v tesni končnici pa so daljši konec vendarle povlekli zmaji. Tako je končan niz treh zaporednih porazov v EuroCupu, ki je zmaje oddaljil od boja za sklepni del sezone. Junaki v zadnjih sekundah so bili kapetan Edo Murič, Yogi Ferrell in Joshua Adams. Ferrell je bil z 20 točkami tudi prvi strelec obračuna. 16 jih je prispeval Adams. Alen Omić je pobral kar 19 odbitih žog.

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije: Čestitke fantom. Držali smo skupaj vseh 40 minut, čeprav smo imeli tudi črne trenutke. Generalno sem zadovoljen, predvsem z obrambo v drugem polčasu. Vsi so se borili, ničesar nismo počeli na silo temveč igrali potrpežljivo in iskali šibke točke. Zahvalil bi se tudi navijačem, po tekmi z Budućnostjo se je pokazalo, kdo so tisti pravi.

Walter De Raffaele, trener Umana Reyer Venezie: Prvega polčasa nismo uspeli dobro zaključiti. V drugem delu so manjkali detajli, kakšna dodatna odbita žoga, zgrešili smo kakšen lažji met. Čestitke Ljubljančanom, mi pa se že oziramo k naslednji tekmi.

Jeremić s serijo trojk prebudil zmaje

Ljubljančani dvoboja niso odprli najbolje in hitro zastali s 6:13, a je nato izza črte kot po tekočem traku zadeval Marko Jeremić. Ko je zadel še svojo tretjo trojko iz prav toliko poizkusov, so zmaji že vodili z 21:18. Največ so v prvem delu domači vodili za osem (26:18), ko je na navdušenje maloštevilnih navijačev zadel Karlo Matković, ki se je na parket vrnil po 17 dneh.

Sredi druge četrtine se je Olimpiji v napadu povsem zaustavilo. Kopica zgrešenih metov na eni in znova prelahko prebijanje pod obroč na drugi strani, je naneslo do delnega izida 14:0 v korist gostov, ki so zaostanek za šest pretvorili v vodstvo za osem točk. Za nekaj dobre volje je s trojko pred iztekom časa poskrbel Yogi Ferrell in znižal na 40:44 ob polčasu.

Kapetan razigran v pravem trenutku

Po odmoru se sprva izid ni bistveno spreminjal. Domači so se prebudili po petih minutah nadaljevanja, ko je že svojo četrto trojko zadel Jeremić. Nato se je razigra predvsem Joshua Adams, do te točke dolžnik Ljubljančanov in na hitro nanizal kar osem točk. Ko je trojko zadel še kapetan Edo Murić, so slovenski prvaki povedli že z 61:55, potem ko so naredili delni izid 17:5 v le treh minutah in pol igre.

V zadnjo četrtino sta moštvi vstopili z 61:59. Ni trajalo dolgo, da so Italijani znova prevzeli vodstvo, čeprav so prvi točke vpisali domači. Hitrih 5:0 gostov je izzvalo minuto odmora Jurice Golemca, kar je obrodilo sadove z zaporednima košema Murića in Ferrella. Sledila je napeta končnica. Na trojko Jordana Parksa je minuto in 40 sekund pred koncem s polaganjem za 71:70 odgovoril Murić. Ključno žogo je dobre pol minute pred koncem ob zgrešenem prostem metu Murića zgrabil Ferrell in tako tlakoval pot k tretji zmagi sezone v evropskem pokalu. Za malce nemirnejši zaključek je s trojko poskrbel Riccardo Moraschini, a je Olimpija zdržala, zanesljiv s črte prostih metov je bil Adams.