Skandinavska zver, ki seje strah in trepet med tekmeci

Nogomet 9. Jun 20227:00 0 komentarjev
Erling Haaland mreže nasprotnikov neumorno trese tudi za Norveško. FOTO: Guliverimages.

Ko se bo slovenska nogometna reprezentanca nocoj v ligi narodov v Oslu pomerila proti Norveški, ni dvoma, kdo bo predstavljal največjo grožnjo za njena vrata. Čeprav še ne šteje 22 let, Erling Braut Haaland že zdaj sodi med najboljše nogometaše na svetu. Robustni napadalec navdušuje s svojo lahkotnostjo doseganja zadetkov in podiranjem nogometnih rekordov, zaradi česar se sam rad primerja z Zlatanom Ibrahimovićem, spet drugi ga vidijo kot naslednika Lionela Messija in Cristiana Ronalda.

Ob pogledu na statistiko Erlinga Brauta Haalanda se zdi, da ne mine teden, ko ne bi postavil novega rekorda. Čeprav bo mladenič komaj julija dopolnil 22 let, pa se po številnih kazalcih že sedaj uvršča med najboljše napadalce v zgodovini najpomembnejše postranske stvari na svetu.

Med drugim je najmlajši nogometaš, ki je v nemškem prvenstvu presegel mejo 50 doseženih zadetkov, prvi najstnik, ki je v ligi prvakov zadel na petih zaporednih tekmah, komaj drugi najstnik z več kot desetimi zadetki v najelitnejšem klubskem tekmovanju in ne nazadnje tudi svetovni rekorder po številu doseženih golov na eni tekmi na svetovnih prvenstvih do 20 let. Kar devet jih je maja leta 2019 zabil Hondurasu in bil najbolj zaslužen za zmago norveške vrste s kar 12:0.

Pri očetu “osovraženi” rdeči vrag eden od razlogov za uspeh

To je bil tudi trenutek, ko je Haaland svetovno nogometno javnost prvič resneje opozoril nase, a ogledniki največjih klubov so nanj postali pozorni že mnogo prej. “Na nek način smo predvideli, da bo nekaj posebnega. V nogometu razvijaš štiri veščine. Taktiko, tehniko, fizično moč in mentalne sposobnosti. Najboljši klubi pri nogometaših iščejo dve od štirih naštetih lastnosti, a Erling je imel že zelo zgodaj izvrstne tehnične, taktične in mentalne sposobnosti. Po dveh letih smo vedeli, da bo imel razvite vse štiri,” se spominja njegov prvi trener Alf Ingve Berntsen.

Sedeminpetdesetletnik je maja 2016 Haalandu kot prvi ponudil priložnost igranja za člansko ekipo. Pri vsega 15 letih je debitiral za drugoligaša Bryne iz istoimenskega mesteca, kamor se je Haaland s starši preselil iz Leedsa, kjer je bil tudi rojen in kjer je njegov oče Alf Inge igral nogomet.

Alf Inge Haaland
Alf Inge Haaland (Foto: Guliverimage)

Igral je na položaju defenzivnega vezista in za Norveško vpisal 34 nastopov, v svoji karieri pa nastopal tudi za Nottingham Forest in Manchester City. V sinje modrem dresu se je leta 2001 na mestnem derbiju z Manchester Unitedom zapletel v hud incident s kapetanom rdečih vragov Royem Keanom, ki mu je namerno poškodoval desno koleno. “Manchester United resnično sovražim, njegovih igralcev pa ne prenesem,” je nekoč priznal 49-letnik.

Z njim se njegov sin verjetno težko strinja. Med trenerje, ki jih najbolj ceni, namreč uvršča prav nekdanjega stratega in igralca rdečih vragov Oleja Gunnarja Solskjaerja, s katerim je sodeloval pri Moldeju klubu, kamor je iz Bryneja prestopil leta 2017. “Solskjaer je imel ogromen vpliv na moje življenje. Je eden od razlogov, da sem, kjer sem. Je izvrstna oseba in trener,” rad poudari svetlolasi napadalec.

Močan kot medved in hiter kot žrebec

Svojo prvo sezono pri Moldeju je končal pri štirih golih v vseh tekmovanjih, a je svoj dosežek z 12 zadetki močno popravil že v naslednji. Zgolj na tekmi proti tedaj vodilni ekipi lige Brannu je mrežo zatresel kar štirikrat in navdušil svoje rojake, ki so hitro dojeli, da je bržkone govora o generacijskem talentu.

Le nekaj mesecev pred tem je v enem od intervjujev za norveške medije razlagal, kako je v enem letu zrasel “le” za pet centimetrov in poskrbel za precejšnje začudenje novinarjev. “Še leto poprej sem zrasel za 11, 12 centimetrov,” jim je tedaj hudomušno odvrnil danes kar 194 centimetrov visoki golgeter, čigar višina še zdaleč ni njegova edina prednost.

“Ko se je prvič pojavil pri Moldeju, se mi ni zdel nič posebnega. A nato se je razvil tako hitro, da česa takega v življenju še nisem videl. Močnejši je, kot je videti in tudi veliko hitrejši. Je zver,” začudenja tedaj ni mogel skriti njegov soigralec Ruben Gabrielsen.

Erling Haaland
Foto: Guliverimage

Je močan kot medved in hiter kot žrebec. Je ubijalec in stroj za doseganje zadetkov,” svojega rojaka že leta 2018 niso mogli prehvaliti niti pri uglednem norveškem časniku Dagbladet.  “Odkar se nam je pridružil v začetku lanskega leta, se je zredil za 10 do 12 kilogramov. Govora je seveda izključno o mišični masi, no pa tudi samozavesti,” pa se je na račun bliskovitega telesnega razvoja svojega igralca šalil Solskjaer. 

Salzburg mu je bil pisan na kožo

Le šest mesecev po “četvorčku” proti Brannu se je Haaland že znašel v novem nogometnem okolju – pri Salzburgu. Serijski avstrijski prvaki so dolgo časa spremljali napredek enega najbolj nadarjenih mladih nogometašev na svetu, leta 2019 pa ga za osem milijonov evrov naposled pripeljali v svoje vrste. Poteza je poskrbela za nemalo začudenja, saj sta si ga močno želele tudi veliko uglednejša Bayer Leverkusen in Juventus.

“Seveda mi je zanimanje Juventusa laskalo, vendar sem menil, da je bilo za odhod v Torino še prezgodaj. Salzburg je bil klub, ki si me je najbolj želel in mi bil tudi najbolj pisan na kožo. Pri izbiri sem upošteval tudi to, kako pomembno vlogo bom igral v ekipi,” je svojo odločitev komentiral Haaland.

Erling Haaland iz časov, ko je gole zabijal še v Salzburgu. FOTO: Guliverimages.

Kljub zajetni odškodnini, ki so jo rdeči biki odšteli zanj, je moral na svojo priložnost sprva počakati. V moštveni hierarhiji je bil pred njim Izraelec Munes Dabour, ki je sezono 2018/19 sklenil s kar 37 goli na 48 tekmah. A ko se je Haaland že v prihodnji sezoni vrnil v Salzburg, ga je tam na trenerski klopi pričakal Jesse March, ki je nasledil svojega predhodnika Marca Rosa, od Solnograškega pa se je po prestopu v Sevillo poslovil tudi Dabour.

Američan ga je nemudoma uvrstil v udarno postavo, Haaland pa se mu je oddolžil s šestimi goli na uvodnih štirih tekmah. Odličen vstop v sezono ni ostal neopažen, saj je septembra prvič debitiral za člansko vrsto Norveške, istega meseca pa tudi v ligi prvakov proti Gentu, proti kateremu je dosegel hat-trick. Štel je vsega 19 let in 52 dni. “Postal bo eden najboljših napadalcev na svetu,” po tekmi svojega soigralca ni mogel prehvaliti branilec Maximilian Wöber.

Pri Borussii Dortmund zablestel v polnem sijaju

Za enega najobetavnejših nogometašev na svetu se je po vse boljših predstavah zanimalo vse več in več nogometnih velikanov. Še isto sezono se je z 29 zadetki na 27 tekmah in kar petimi hat-tricki poslovil od Avstrije ter prestopil k Borussi Dortmund, ki je aktivirala njegovo 20 milijonov evrov visoko odkupno klavzulo.

Erling Haaland
Foto: Guliverimage

Selitev v Nemčijo je bila, podobno kot pridružitev Salzburgu, skrbno premišljena poteza njegovega očeta in sedaj že pokojnega slovitega nogometnega agenta Mine Raiole. Tudi odločitev, da svoj priimek Håland spremeni v Haaland, naj ne bi bila naključna, temveč načrtna. Bojda zato, ker je zapis bolj internacionalen.

“Uspeh ni prišel čez noč, ampak je rezultat trdega dela in ustvarjanja kariernega načrta prek klubov, ki imajo strategijo in mladim igralcem nudijo priložnost,” je priznal oče Alf Inge.

V Porurju je Haaland še enkrat več zablestel v polnem sijaju in nadaljeval z zabijanjem golov in podiranjem rekordov, v zgodovino dortmundskega kluba pa se zapisal tudi kot njihov edini nogometaš, ki je mrežo zatresel v svojem debitantskem nastopu tako v ligi prvakov kot tudi v nemškem prvenstvu in tamkajšnjem pokalu.

Nekdo mora naslediti Ibrahimovića

Po kar 86 golih in le dveh sezonah in pol je Haaland naposled prerasel tudi močno nemško ligo, nov izziv pa našel v najmočnejšem prvenstvu na svetu – angleški premier ligi. S pričetkom naslednje sezone bo nosil dres aktualnega prvaka Manchester Cityja in tako sledil očetovim stopinjam, četudi meščani niso klub, za katere je doslej stiskal pesti.

Erling Haaland. Foto: Guliverimage

“Sanjam o tem, da osvojim naslov državnega prvaka z Leedsom,” je nekoč razkril Haaland, ki ga številni radi primerjajo z njegovim skandinavskim kolegom Zlatanom Ibrahimovićem. Tudi zaradi izjemne samozavesti, ki jo – podobno kot 19 let starejši Šved – 21-letnik izžareva. “Sam sebi sem največji vzornik, a če moram izbrati, bi rekel, da je to Ibrahimović. Je Skandinavec in nekdo ga mora naslediti,” pravi Norvežan, ki je danes vreden kar 150 milijonov evrov.

Izjava morda zveni pretenciozno, a če komu, jo je dovoljeno izreči prav Haalandu.

Erling Haaland statistika

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!