Glavni trener biatloncev se ne strinja z Anamarijo Lampič (VIDEO)

Biatlon 20. Okt 202311:00 0 komentarjev

Biatlonsko reprezentanco v naslednjih tednih čakajo zaključne priprave na novo sezono, ki jo bodo odprli 25. novembra v švedskem Östersundu. Slovenski tekmovalci in tekmovalke še drugo leto zimo pričakujejo pod vodstvom cenjenega nemškega trenerja Ricca Grossa, ki od svojih varovancev pričakuje nov korak naprej.

Slovenska biatlonska reprezentanca je lani spomladi doživela veliko sprememb. V javnosti je največje presenečenje zagotovo predstavljal prihod Anamarije Lampič iz smučarskega teka, istočasno pa je Smučarska zveza Slovenije združila moško in žensko ekipo ter na njeno čelo pripeljala nemškega strokovnjaka Ricca Grossa.

Njegovo delo se je obrestovalo, Lampič je kot popolna začetnica osvojila dve peti mesti v svetovnem pokalu, Jakov Fak se je po skoraj dveh letih vrnil na stopničke, Polona Klemenčič je kar nekajkrat popravila svojo najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu, napredovali pa so tudi mlajši na čelu z Alexom Cisarjem, Lovrom Plankom in Tonijem Vidmarjem.

Najpomembneje? Vzdušje in zdravje

“Zagotovo je bilo vse skupaj bolj nadzorovano, lažje kot lani. Že prejšnjo zimo smo imeli veliko uspešnih tekem tako v svetovnem pokalu kot na svetovnem prvenstvu. Zdaj želimo biti še za korak boljši. Za to smo trdo delali že spomladi in poleti, pa še zdaj jeseni. Pomembno je, da tekmovalci in tekmovalke ostanejo zdravi, kmalu pa bomo videli rezultate dela tudi na tekmah svetovnega pokala,” se je k novem tekmovalnemu letu ozrl Gross.

Veseli ga, da v ekipi vladata dobro vzdušje in ekipni duh. “Mešanica fantov in deklet, starejših in mlajših, deluje. Tudi celotno osebje na čelu s trenerji dobro sodeluje. V treningih je bilo nekaj manjših sprememb, s katerimi želimo narediti korak naprej,” je dodal 53-letnik. Minuli teden se je z ekipo mudil v nemškem Ruhpoldingu, trenutno je na vrsti krajši od dveh kampov na Pokljuki, sledi pot v avstrijski Ramsauu. Zaključek jesenskih priprav pa bo na snegu v Obertillachu.

Ricco Gross
Foto: Aleš Fevžer

Pričakuje korak naprej

Nemec je priznal, da je tudi zanj poseben izziv, kako na treningih najti ravnotežje. Na eni strani Jakov Fak z veliko izkušnjami in dobro strelsko statistiko največ izgublja v teku. Na drugi pa je Anamarija Lampič izjemno hitra tekačica, a še vedno novinka v streljanju.

“To je verjetno eden najzanimivejših procesov na treningih. Da vsakemu posamezniku damo informacijo, na čem mora delati. Za Ano je bilo to zagotovo streljanje stoje, ki ji je v lanski sezoni predstavljalo veliko težav. Zdaj ji gre veliko bolje, toda zares bomo rezultate videli šele v konkurenci. Jakove priprave so minile dobro, brez zdravstvenih težav. Bil je bolj stabilen kot v preteklosti. Zelo trdo je delal, tudi za zdravje. Vzponi in padci so pri športnikih nekaj običajnega, nekateri dnevi so bili res vrhunski, nekateri pa malce težji zanj. Po treningih se veliko pogovarjamo o občutkih. Prepričan sem, da bo na visokem nivoju,” nam je pojasnil sogovornik, nato pa še malce podrobneje opisal pot Lampič proti biatlonskemu vrhu.

Gross Fak Lampič
Foto: Aleš Fevžer

“Streljanje v biatlonu je zelo zahtevno. Nemogoče ga je povsem osvojiti v dveh ali treh letih. To je veliko daljši proces. Lani je morala usvojiti vse znanje naenkrat. Prava pot je bila, da je začela v IBU pokalu, kmalu zatem pa je bila peta v svetovnem pokalu. Vse te izkušnje so bile pomembne. V drugem letu zagotovo pričakujemo napredek, a moramo iti korak za korakom. V dveh letih seveda ne more biti tako hitra ali stabilna v streljanju kot drugi člani reprezentance, a ima velik plus. Izjemno močna je v teku. In če se ji streljanje vsaj približno posreči tudi na tekmi, je sposobna uvrstitev med deseterico.”

Najraje bi imel prvenstvo na Pokljuki

V novi sezoni v biatlonskem koledarju ni Pokljuke, letos je namreč tisto leto v ciklusu štirih, ko Rudno polje najboljših tekmovalcev sveta ne bo gostilo. Je z vidika glavnega moža slovenske vrste, sploh zaradi pričakovanj medijev in javnosti to dobro ali slabo?

“Sam bi najraje videl, da bi imeli svetovno prvenstvo doma. Poznamo prizorišče, torej strelišče in progo. O tem ne razmišljamo na tak način. Mednarodna zveza (IBU) določi koledar in tja gremo. Pokljuka se vrača že naslednje leto, po štirih letih bomo spet nastopali v ZDA. Novinec bo švicarski Lenzerheide,” je še dejal Gross. Vrhunec pa bo seveda svetovno prvenstvo v češkem Novem Mestu (7. – 18. februar).

Ricco Gross
Foto: Aleš Fevžer

“Pomembno bo, da gremo tja s povsem zdravo ekipo. Lani smo bili v Oberhofu zelo solidni, pa čeprav sta bila oba glavna aduta – Jakov in Ana – pred odhodom v Nemčijo bolna. A imamo močno reprezentanco. Polona je bila v deseterici v sprintu, tekmovala je na skupinskem startu. Alex, Toni in Lovro so bili na zasledovanju med trideseterico, kar je bil za nas uspeh. Proces torej deluje. Zdaj pa je treba narediti korak naprej. Če bodo fantje in dekleta zdravi, bodo tudi dobro pripravljeni, v to sem prepričan. Celo poletje so delali zelo trdo. Če ne bo bolezni ali poškodb, smo lahko uspešni,” je še dejal zmagovalec devetih tekem na najvišji ravni, od tega kar štirih na svetovnih prvenstvih.

Prednosti za največje bo manj

Pomembno spremembo v sezoni bi lahko prinesla tudi nova pravila glede maž smuči. Po novem bo uporaba floura prepovedana, nadzor pa zelo strog. Za razliko od Anamarije Lampič, ki se boji, da bo razkorak med večjimi in manjšimi reprezentancami še večji, Gross verjame, da se bo ta zmanjšal.

“Morda bo s to spremembo vse skupaj postalo celo bolj pošteno. Velike reprezentance so vedno dobivale pomoč podjetij z voskom. Ni skrivnost, da Norvežani tesno sodelujejo s Swixom, tudi Nemci imajo lastno podjetje, ki pomaga v ozadju s testiranjem maž. Ker bo flour prepovedan za vse, bo bolj pošteno, prednosti za velike pa bo manj,” je zaključil naš sogovornik.

Mnenje Anamarije Lampič o spremembah glede maž in prepovedi uporabe floura:

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!