Klas Berlič Fras ni športnik, kakršni se navadno pojavljajo v slovenskih športnih medijih. A vseeno je njegova zgodba tako posebna, da jo je vredno bolje spoznati.
Če ljubitelji slovenskega športa še niste slišali za večkratnega državnega rekorderja Klasa Berliča Frasa, vam pravzaprav nihče ne more prav nič zameriti.
Ne samo zato, ker 50-letnik že nekaj let živi v Nemčiji, ampak predvsem zato, ker je hitrostno drsanje, s katerim se ukvarja Fras, v Sloveniji pravzaprav anonimna športna panoga.
Dve različici hitrostnega drsanja
V hitrostnem drsanju sta uveljavljeni dve različici. Prva je tako imenovani ‘short track’, hitrostno drsanje na manjših ovalih v velikosti hokejskega igrišča. V njej se posamezniki merijo v skupinah štirih do šestih tekmovalcev in napredujejo v izločilnih bojih vse do finala.
‘Long track’ je disciplina hitrostnega drsanja na precej večjem ovalu, kjer tekmovalci ne tekmujejo neposredno drug proti drugemu, ampak se primerjajo njihovi časi. Izjema je tekma s skupinskim štartom, na kateri nastopi hkrati kar 24 tekmovalcev. Obe disciplini spadata med olimpijske športe.
Kot pionir discipline tekmuje predvsem sam s sabo
Ko je govora o t. i. ‘short-tracku’, imamo Slovenci trenutno svojega predstavnika, ki se bori na tekmah najvišjega ranga. To je 18-letni Tibor Komerički, član drsalnega kluba Celje, ki je v januarju Slovenijo zastopal na evropskem članskem prvenstvu v poljskem Gdansku. V disciplini ‘long track’ pa v Sloveniji svojega predstavnika na najvišjem nivoju nimamo. Imamo pa Klasa Berliča Frasa, ki živi in dela v Nemčiji, v tej disciplini pa podira državne rekorde na različnih razdaljah.
“Celo življenje se ukvarjam z rolanjem. Leta 2017 sem se zaradi službe preselil v Nemčijo in se začel ukvarjati s hitrostnim rolanjem ter se v tej disciplini udeleževal lokalnih tekmovanj. Leta 2021 pa sem se začel preizkušati še v hitrostnem drsanju. V Sloveniji se z disciplino ‘long-track’ ne ukvarja nihče, tudi zato sem postavil absolutne rekorde v praktično vseh kategorijah. Preprosto zato, ker jih pred tem sploh ni bilo,” nam iskreno ob našem klicu v Nemčijo zaupa Klas Berlič Fras.
Državni rekordi Klasa Berliča Frasa
100m: 15,87 s
500m: 57,55 s
1000m: 2:19,35
1500m: 3:38,24
3000m: 7:23,30
V čast mu je, da je lahko tekmoval z Nizozemci
Klas sicer živi v bližini Düsseldorfa, trenira pa v mestu Grefrath blizu nizozemske meje. Nizozemska je sicer država zibelka hitrostnega drsanja, na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2022 so športniki iz te dežele v hitrostnem drsanju osvojili dvanajst medalj, od tega šest zlatih. Vse ostale reprezentance so denimo skupaj domov odnesle osem zlatih odličij, od tega dve Švedska.
“Nizozemci so obsedeni s tem športom, tam imaš ogromno drsalnih dvoran. V Grefrathu pa je zunanje drsališče, ki ga je zaradi toplih zim čedalje težje vzdrževati. V Sloveniji takšne proge sploh ni, iz Ljubljane se moraš peljati vsaj 200, 300 kilometrov v Avstrijo, Italijo ali na Madžarsko, da prideš do prvega tovrstnega drsališča,” pogoje za treninge opisuje slovenski hitrostni drsalec.
V zadnjih tednih se je Klas udeležil prav posebne, prestižne preizkušnje.
“Nedavno sem sodeloval na neuradnem svetovnem prvenstvu Masters Allround Games. Izboljšal sem svoj osebni rekord na 500 metrov, kar je bil moj osnovni cilj. Sicer pa to ni bilo dovolj za kakšen odmevnejši uspeh, tekmeci so bili večinoma Nizozemci, ki trenirajo celo življenje in razlika med mano in njimi je res velika. V čast mi je bilo že to, da so mi dovolili sodelovati. Res sem si želel tekmovati v dvorani, kjer so kontrolirani pogoji,” razlaga Klas Berlič Fras.
Naslednji v vrsti slovenskih olimpijcev?
Čeprav Klas premika meje slovenskega hitrostnega drsanja, se dobro zaveda, da v tej olimpijski disciplini nikoli ne bo nastopil na igrah pod petimi krogi. A to ne zmanjšuje njegove želje in vneme po tem, da se dokazuje na karseda visoki ravni.
“Na Olimpijskem komiteju Slovenije in Drsalni zvezi Slovenije sem se želel pozanimati o tem, kakšen je s temi rezultati moj status kategoriziranega športnika, a so me pošiljali eden do drugega in si predajali pristojnosti. Na koncu sem dobil informacijo, da moram za kakršnokoli kategorizacijo v Sloveniji ustanoviti svoj klub,” želje po tem, da bi se s svojim hobijem še malce bolj resno ukvarjal ne skriva hitrostni drsalec.
“Tekmovanja so seveda povezana z velikimi stroški. Zadnje prvenstvo je bilo v mestu Enschedee na Nizozemskem, ki je tu blizu nemške meje in mi je bilo zato dostopno. Naslednje leto pa je prvenstvo v ZDA in nastopiti tam bo precej težje. Po pravilniku olimpijskega komiteja imaš, če dosežeš državni rekord, pravico do kategorizacije vrhunskega športnika. Dobro, moji rezultati seveda niso vrhunski, z njimi ne bom nastopil na olimpijskih igrah, ampak lahko pa bi mi dali vsaj kakšen dres,” se za zaključek pogovora iskreno nasmeji naš sogovornik.
Kategorizacija športnikov je po trenutno veljavnem pravilniku OKS uveljavljena le za hitrostne drsalce na kratkih progah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!