Slovenski direktor z razkošno pisarno pod milim nebom

Alpsko smučanje 13. Mar 20238:00 0 komentarjev
Jani Hladnik, tekmovalni direktor tehničnih disciplin. Foto: MaPa

Čeprav pravi, da trenerskega poglavja ni nepreklicno zaprl, pa se je Jani Hladnik v minulih mesecih dobro znašel v novi službi, v novi razkošni smučarski "pisarni", ki jo predstavljajo prizorišča moških tekem v veleslalomu in slalomu. Kot desna roka šefa svetovnega pokala in novi tekmovalni direktor tehničnih disciplin se je mudil tudi na 62. pokalu Vitranc v Kranjski Gori in rojakom ob slovesu namenil visoko oceno.

V petek je vidno zaskrbljeno pogledoval proti podkorenski strmini, ki je ob visokih temperaturah kazala prve znake ranljivosti, ob tem pa ga je skrbela še malce neoprijemljiva vremenska napoved. Toda dobrih 48 ur pozneje je lahko v beležko direktorja za tehnični disciplini svetovnega pokala v alpskem smučanju odkljukal dva veleslaloma. Potekala sta na vrhunsko pripravljeni progi, pa čeprav so bile temperature že pomladne.

“Vesel sem, da sta za nami dve zelo dobri tekmi. Tudi trenerji, s katerimi sem se pogovarjal, so pohvalili pripravo in izvedbo. Vreme nam je tokrat pomagalo. V noči s petka na soboto je namreč konkretno deževalo, nato pa se je zjasnilo. Čeprav ni bilo ekstremnega mraza, pa je radiacija, o kateri rad govori vodja kranjskogorskega tekmovanja Janez Šmitek, delovala,” je ob pospravljanju smuči dejal Jani Hladnik.

Jani Hladnik
Foto: MaPa

Tudi zanj je bil minuli konec tedna nekaj posebnega. “Kranjska Gora mi je blizu od otroštva. Vse tiste, ki pripravljajo tekmo, osebno poznam že vrsto let. Priznam, da gledam na Vitranc malo bolj čustveno. Vendarle sem tukaj doma. Že dejstvo, da se z vodjo tekmovanja lahko pogovarjam v domačem jeziku, je nekaj posebnega. Da ne bo pomote, na vsakem prizorišču poskušam maksimalno sodelovati in pomagati,” je pojasnil.

Prav v Podkorenu se je na simbolični ravni začel tudi njegov proces umika iz trenerskih vrst. Že med lanskoletnim kranjskogorskim smučarskim koncem tedna mu je direktor svetovnega pokala Markus Waldner dejal, da bi se želel pogovoriti. “Aprila me je res poklical. Ponudba me je presenetila, takoj pa sem začutil izziv. A preden sem mu bil pripravljen seči v roko, sem se pogovoril z ženo. Dejstvo je, da nova služba predstavlja še dolgotrajnejšo odsotnost. Na prste obeh rok lahko preštejem dneve, ko sem bil v minuli sezoni doma,” pripoveduje Hladnik in dodaja: “Gre za zahtevno in odgovorno službo. Na terenu sem tudi do 10 ali 12 ur.”

Foto: Aleš Fevžer

O 62. pokalu Vitranc

Obe veleslalomski preizkušnji je dobil Švicar Marco Odermatt, ki je s tem potrdil tako veliki kot tudi mali veleslalomski kristalni globus, hkrati pa je v žep pospravil okroglih 100 tisoč švicarskih frankov. Domači adut Žan Kranjec je vnovič neuspešno lovil prve kranjskogorske stopničke, a je s četrtim in petim mestom potrdil svoj status med elito ter storil pomemben korak proti bronu v veleslalomskem seštevku.

Čeprav gre verjeti, da je Hladnik na začetku dolgoročnega sodelovanja s FIS, pa pravi, da se od trenerstva ni nepreklicno poslovil. “Ne, trenersko poglavje ni zaprto. A star sem 53 let. Nov položaj me je zamikal. Menim tudi, da sem se zelo dobro znašel. Ker je sezona že skoraj pri koncu, lahko povzamem, da sem z vsemi organizatorji našel skupni jezik. Prejel sem kar nekaj dobrih odzivov trenerjev. Tudi šef je zadovoljen. Nekaj očitno delam prav,” se je nasmehnil dolgoletni trener, ki je nazadnje deloval v Rusiji, kjer je skrbel za Aleksandra Horošilova. Pred tem je služboval tudi na Finskem, v Sloveniji pa je bil glavni trener ženske reprezentance in pomočnik v moški izbrani vrsti. Takrat je bil njegov šef prav Šmitek.

Z opravljenim delom v FIS-ovi bundi je zadovoljen, pa čeprav ga je narava nekajkrat močno preizkušala. Visoko oceno je namenil tudi novemu prizorišču – Palisades Tahoe v ZDA. Nekoliko bolj pa je zadržan ob vprašanju dodajanja novih prizorišč in celin, konkretno Azije. “Če se tekme vklapljajo v koledar in so v bloku, to ni slabo. Če pa se leti s tekme na tekmo, levo in desno, pa to ni dobro. Včasih je koledar sestavljal direktor Waldner. Po novem pa ima vse večji vpliv predsednik FIS Johan Eliasch. Veliko se morata usklajevati, da ima na koncu koledar smisel,” je pogovor zaključil Jani Hladnik, pred katerim je zdaj le še finale v Soldeu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!