Mednarodna smučarska zveza (FIS) oziroma njen odbor, ki glasuje in odloča o spremembah, je prejšnji teden sprejel odločitev, ki močno odmeva v svetu zimskih športov pod njenim okriljem.
Svet oziroma odbor Mednarodne smučarske zveze (FIS) je v predzadnjem tednu glasoval o centralizaciji medijskih in televizijskih pravic, kar FIS odpira pot k podpisu ekskluzivnega dogovora s švicarsko agencijo Infront. Svet je novost podprl, kar prinaša skupinsko trženje in distribucijo mednarodnih medijskih pravic za vse dogodke svetovnega pokala pod okriljem FIS vse do sezone 2033/34.
Odločitev sveta FIS je bila sprejeta po mesecih številnih intenzivnih pogovorov z nacionalnimi zvezami, predsednik FIS Johan Eliasch pa je že ob svojem imenovanju napovedal, da bo prav centralizacija ključen del njegovega predsedovanja. Zato je novost seveda sprejel z zadovoljstvom.
“Ta odločitev prinaša priložnost, da šport ponesemo v nove višave, da lahko talent in predanost naših športnikov predstavimo na globalni ravni, obenem pa zagotovimo koledar tekem, ki gostiteljem svetovnega pokala pod okriljem FIS prinaša stabilnost. Ob tem pa ti dogodki navdihujejo generacije in privabljajo dodatno občinstvo. Najpomembneje pa je, da centralizacija odpira vrata številnih možnosti v medijskem svetu in pri ustvarjanju vsebin, obenem pa močno povečuje našo digitalno ponudbo, ki bo vključevala navijače kot še nikoli prej,” je ob tem dejal Eliasch.
“Končno lahko FIS spet odloča o svoji usodi. Centralizacija prinaša več vrednot in več dobička vsem našim deležnikom, zato predstavlja velik korak naprej pri izboljšanju pogojev svetovnih pokalov pod okriljem FIS,” pa je dodal generalni sekretar krovne zveze Michel Vion.
Bo odločalo sodišče?
Veliko nezadovoljstva in kritik pa je odločitev prinesla pri nacionalnih zvezah. Do zdaj so bile te tiste, ki so imele nadzor nad televizijskimi in medijskimi pravicami na tekmah v svoji državi. Predsednik švicarske smučarske zveze Diego Zuger in Pernilla Bonde, generalna sekretarka švedske smučarske zveze, sta že izrazila presenečenje in nezadovoljstvo zaradi dejanja FIS, Bonde je izpostavila, da bi takšno početje moralo zahtevati soglasje nacionalnih zvez.
Tudi Arne Baumann iz norveške in Stefan Schwarzbach iz nemške zveze sta kritizirala početje FIS, češ da so povsem ignorirali interese nacionalnih zvez in škodovali športu, posledice pa bi lahko bile tudi dolgotrajne predvsem na strukturi mednarodnih zimskih športov.
Ker so številni člani komiteja FIS potrdili, da so za glasovanje izvedeli šele med sestankom, številne države na čelu s Švico in Avstrijo razmišljajo o pravnih dejanjih. Zgodba je torej še daleč od končane.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje