Takšnega Dončića nismo vajeni

Košarka 29. Apr 20247:00 1 komentar
Luka Dončić

Luka Dončić v seriji proti ekipi LA Clippers zaenkrat ne blesti. Je kriva poškodba, utrujenost ali dobra obramba Los Angelesa?

Los Angeles Clippers so na četrti tekmi prvega kroga končnice lige NBA z zmago v Dallasu s 116:111 serijo proti ekipi Luke Dončića izenačili na 2:2. Dallas je že zaostajal za neverjetnih 31 točk, se nato pobral, prevzel vodstvo, na koncu pa moral vseeno premoč priznati nasprotniku.

Luka Dončić je bil vidno utrujen, tudi poškodovan. Dan pred tekmo je bil namreč njegov nastop označen kot vprašljiv, ubada se z bolečinami v desnem kolenu, v katerega je tudi na tokratni tekmi dobil udarec. Vseeno je na parketu prebil kar 44 minut in 41 sekund.

Zbral je novega trojnega dvojčka: 29 točk, 10 skokov, 10 asistenc. A v oči bode predvsem slab met za tri točke. Zadel je le enega od devetih metov izza črte, ta pa je bil zelo pomemben. Vsaj zdelo se je v tistem trenutku. Rezultat je namreč izenačil na 98:98, na koncu pa je Dallas vseeno srečanje izgubil.

“Koleno me boli, ampak to ne bi smel biti izgovor. Iz garderobe smo prišli preprosto prepočasni. Zmoremo veliko bolje kot to. Več moram pomagati Kyrieju (Irvingu, op. p.). Občutek imam, kot da ga puščam samega, on pa daje vse od sebe. Res je izvrsten že vso to serijo,” je po tekmi povedal Dončić.

Kaj se dogaja z Dončićem?

Dončićev met v seriji proti LA Clippers, ki so mu tradicionalno vedno ustrezali, skrbi navijače Dallasa. Na prvih štirih tekmah letošnje končnice namreč meče 38,6-odstotno, za tri celo 26,5-odstotno. Vajeti v napadu je na četrti tekmi prevzel Kyrie Irving, ki se je zaustavil pri 40 točkah, zvezdnika sta pomoč dobila še od Derricka Jonesa Jr. (14) in PJ Washingtona (10). Ostali košarkarji so bili strelsko manj razpoloženi, niso presegli desetih točk.

Za to, da Dončić v napadu ne blesti, je zaslužen tudi Terance Mann. Branilec Los Angelesa opravlja odlično delo kot primarni obrambni košarkar na 25-letniku. V enem trenutku se je na televizijskih zaslonih pojavil statistični podatek, da je Dončić v seriji proti LA, ko ga krije Mann, zadel le 4 od 21 metov iz igre.

Kljub ne ravno najboljši predstavi se je Dončić tudi tokrat vpisal v zgodovino. Za 1000 točk v končnici lige NBA je potreboval le 32 tekem. Boljša od njega sta v tem elementu le Michael Jordan (28 tekem do 1000 točk) in Wilt Chamberlain (29).

Luka Dončić

Kaj pa obramba?

Dončićeva obramba je znova ena glavnih točk internetnega diskurza po obračunu. Dončić je, predvsem na drugi tekmi v Los Angelesu, požel ogromno pozitivnih besed za svojo igro v obrambi. Izgledal je zbrano in obrambno pripravljeno kot še nikoli. Med drugim je v akcijah ena na ena zaustavil tudi Kawhija Leonarda in Paula Georga. Tokrat je bila zgodba drugačna.

Luka se je namreč izjemno hitro znašel v težavah z osebnimi napakami. Že po dveh minutah in pol je imel na svojem računu dve. V prvem polčasu je nabral še tretjo, večino zadnje četrtine pa je igral s petimi. Pasivno igro v obrambi so izkoriščali Clippersi, predvsem James Harden, ki je ob koncu s svojimi prodori odločil tekmo.

Bi lahko Dončić storil kaj več?

Dončića in soigralce čaka (glede na razpored končnice) kar dolg premor. Naslednjo tekmo bodo košarkarji Dallasa namreč igrali v noči na četrtek. Pomembno je, da se slovenski reprezentant spočije in čim bolje okreva pred nadaljnjimi napori. Če želi konkurirati za šampionski prstan, je pred njim še dolga končnica.

Serija je izenačena na 2:2, zdaj pa se seli v Los Angeles. Šesta tekma bo znova v Dallasu, morebitna sedma pa spet v Kaliforniji.