Slovenija v slalomskem breznu

Alpsko smučanje 18. Nov 202410:13 4 komentarji
Tijan Marovt
Tijan Marovt. Foto: Profimedia

Na zadnjih šestnajstih moških slalomih svetovnega pokala so do točk prišli smučarji iz kar devetnajstih držav, a med njimi ni bilo Slovenije, nekdaj velesile v tej disciplini.

Že dejstvo, da ima slovensko moško alpsko smučanje na voljo vsega eno slalomsko kvoto svetovnega pokala, dovolj zgovorno priča o stanju v nekdaj paradni disciplini. Ustrezne FIS točke, da jo izkoristita, imata trenutno le član tehnične ekipe svetovnega pokala Tijan Marovt in pa že lep čas od reprezentance odmaknjeni Klemen Kosi. Slednji zdaj prek spletne platforme zbira sredstva, s katerimi bi lahko podaljšal kariero, ki pa je že skoraj štiri leta omejena zgolj na tekme nižje ravni.

Po drugi strani je 26-letni Konjičan Marovt edini, na katerega v slalomu stavi slovensko smučanje. Nedeljski slalom v Leviju je bil zanj 26. na najvišji ravni, končal pa ga je z odstopom. “Ni se izšlo po željah. V zgornjem delu proge je smučal zelo dobro, nato pa storil napako, ki mu je v strmini onemogočila pravi ritem. Je pa dejstvo, da je slalomski vrh izjemno širok,” je ob tem dejal slalomski trener Sergej Poljšak.

Štefan Hadalin ostaja zadnji Slovenec s slalomskimi točkami. Foto: MaPa

Edini slovenski slalomist je sicer nastopil z visoko štartno številko 65, kar je posledica visokih FIS točk (21.04 oziroma 90. mesto), zato ga čaka selitev na tekme nižje ravni, kjer bi lahko izboljšal svoje štartno izhodišče. Ostaja v Leviju, kjer bosta na sporedu tekmi evropskega pokala. Posledično se bo čakanje na slovenske slalomske točke še podaljšalo. Mimogrede, gre za disciplino, ki je slovenskemu alpskemu smučanju v bogati zgodovini prinesla 2 mala kristalna globusa, 20 zmag v svetovnem pokalu, 2 odličji na svetovnem prvenstvu in olimpijski bron, že dobro leto ne premore dobitnika točk svetovnega pokala.

Zdaj že upokojeni Štefan Hadalin je bil 15. januarja 2023 na slalomu v Wengnu 27. Odtlej je bilo na sporedu 16 tekem, na katerih so do točk prišli slalomisti iz kar šestnajstih držav. Slovenije ni bilo med njimi. Se pa lahko v tem obdobju s točkami pohvalijo naslednje države: Avstrija, Belgija, Bolgarija, Brazilija, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Hrvaška, Italija, Japonska, Kanada, Nemčija, Norveška, Španija, Švedska, Švica, Velika Britanija in ZDA. Pričakovati gre, da bi lahko v kratkem na omenjeni seznam Marcel Hirscher dodal še Nizozemsko.

Omenjenemu Marovtu, ki z visokim finančnimi prispevki sam skrbi, da ostaja v karavani, seveda ne gre pripisati krivde za drsenje v vse globlje brezno. V prvi vrsti gre za posledico večletne podhranjenosti sistema na nižjih ravneh in manka strategije ter prave doktrine. Žarek upanja za vsaj malce svetlo prihodnost pa predstavlja le 18-letni Miha Oserban, trenutno šele 219. slalomist sveta, a drugi v letniku 2006.

Žan Kranjec je sicer že prišel do slalomskih točk, a naj bi se na tekme vrnil, ko si bo v veleslalomu izboril več kot 500 WSCL točk. Foto: Aleš Fevžer

Največji uspehi slovenskega slaloma

2 mala globusa

Rok Petrovič  (1986) in Bojan Križaj (1987)

9 kolajn v svetovnem pokalu

2-x zlato (Rok Petrovič in Bojan Križaj), 3-x srebro (Bojan Križaj 2-x, Jure Košir), 4-x bron (Jure Košir 2-x, Bojan Križaj, Matjaž Vrhovnik)

20 zmag v svetovnem pokalu

Bojan Križaj (8), Rok Petrovič (5), Jure Košir (3), Grega Benedik, Andrej Miklavc, Matjaž Vrhovnik in Mitja Kunc (1).

2 kolajni na svetovnem prvenstvu

Bojan Križaj (2. – 1982), Mitja Kunc (3. – 2001)

1 olimpijska kolajna

Jure Košir (3. – 1994)

Zadnji slovenski dobitniki slalomskih točk

Štefan Hadalin (2017-2023): 473 točk

Žan Kranjec (2017-2022): 93 točk

Matic Skube (2010-2016): 75 točk

Miha Kürner (2015): 2 točki

Mitja Valenčič (1998-2014): 965 točk

V precej boljšem slalomskem položaju je trenutno slovenska ženska reprezentanca, o čemer priča kar pet razpoložljivih štartnih mest, precej bolj oprijemljiv pa je tudi točkovni dosežek. Neja Dvornik je sobotno preizkušnjo končala na 15. mestu in se tako še petič zapored uvrstila med petnajsterico. Do točk je na 22. mestu prišla še Ana Bucik Jogan. Še precej boljše izhodišče je imela Andreja Slokar, ki pa je po osmem času prve vožnje nato odstopila.

”Andreja zna smučati hitro. Rezultat je nujno potrebovala. Žal se ji položaj zapleta in bo morala na naslednji tekmi znova vse narediti iz nič,” je po zapravljeni priložnosti in drugi zaporedni ničli dejal trener Boštjan Božič. Bolj zadovoljni so bili v štabih Ane Bucik in Neje Dvornik, a vseeno prepričani o tem, da dosežka v Leviju še zdaleč nista optimalen domet.

Slalomska sezona se bo sicer nadaljevala že ob koncu tedna, in sicer s preizkušnjama za ženske in moške v Gurglu na avstrijskem Tirolskem.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje