Čakanja in preračunavanja je konec! Po treh letih je Slovenija spet osvojila veliki kristalni globus med skakalkami, skupno pa petega v smučarskih skokih. Skupni seštevek zime 2023/24 pripada komaj 19-letni Niki Prevc, ki je s tem spisala tudi posebno družinsko zgodbo.
Po Niki Križnar (2020/21) imajo slovenski ženski smučarski skoki novo zmagovalko svetovnega pokala! Pri rosnih 19 letih je to uspelo Niki Prevc, ki je s tem ponovila uspeh svojega najstarejšega brata Petra Prevca izpred osmih let. Nika je tako sebi za rojstni dan, ki ga je praznovala v petek, kot Petru, ki bo prihodnji teden v Planici končal uspešno športno kariero, podarila najlepše darilo.
Le tri mesece po tem, ko je v švicarskem Engelbergu slavila prvo zmago na najvišji ravni, je članica skakalnega kluba Triglav Kranj tudi matematično postala najboljša skakalka v zadnji zimi. Na svojem kontu ima še pred zaključkom v Planici sedem zmag, tri druga in eno tretje mesto. In vse razen najnižje stopničke iz Hinzenbacha 2023 je zbrala v letošnji sezoni.
Dvoma ni bilo
Da bo nekoč v prihodnosti zmagovala, pravzaprav ni dvomil nihče. Niti stroka, še manj pa njena družina. Najstarejši brat Peter je že v svojih zlatih letih, ko sta se mu med svetovno elito pridružila Cene in Domen, zatrjeval, da iz ozadja prihaja še bolj talentirana sestra Nika. Edina punca na skakalnicah iz sicer petčlanske družine, saj se najmlajša Ema ni odločila za ta šport. Tudi Cene je v intervjuju za Sportklub po Nikinem prvencu konec decembra dejal, da je bilo samo vprašanje časa, kdaj bo edini iz družine Prevc brez zmage.
Nika je blestela že v alpskem pokalu, kjer je konkurenco prepričljivo preskakovala, navduševala pa je tudi na mladinskih svetovnih prvenstvih. Na treh (Lahti 2021, Zakopane 2022, Whistler 2023) je zbrala kar sedem odličij, od tega zlato in srebrno v posamični konkurenci. Novembra 2021 pa je dočakala tudi debi v svetovnem pokalu.
Takoj do točk
26. novembra tistega leta je v ruskem Nižnem Tagilu že ob prvem stiku s svetovno elito prišla do točk, končala je kot 23. Najboljši rezultat uvodne sezone pa je vpisala na domačem Ljubnem, ko je na novega leta dan prvič skočila med deseterico, bila je sedma.
Ta dosežek je nato ponovila še v minuli sezoni v Lillehammerju, dokler ni 10. februarja lani v že omenjenem Hinzenbachu skočila do tretjega mesta. Da so bile prve stopničke še slajše, si jih je delila še eno Slovenko – Ema Klinec je bila druga. Prevc je takrat že poskrbela za posebno poglavje družinske zgodbe, saj je postala še četrta od štirih skakalcev iz Dolenje vasi v Selški dolini s posamično uvrstitvijo med najboljše tri.
Pravljična sedmica
Začetek trenutne zime z 10. in 17. mestom sicer ni napovedal, da bo mlada zvezdnica skokov tako hitro eksplodirala. A nato je na naslednjih šestih tekmah kar štirikrat zmagala (Engelberg, Garmisch-Partenkirchen, dvakrat Beljak) in oblekla rumeno majico. Očitno ji je bil nov dres zelo všeč, saj ga vse do danes ni več izpustila iz rok. Na najvišjo stopničko je stopila še v Zau, na domačem Ljubnem in nazadnje v Trondheimu. Svojo šampionsko miselnost pa je potrdila tudi s svojimi besedami pred odhodom na norveško turnejo, ko je na vprašanje, če jo misli na skupno zmago kaj bremenijo, odgovorila z: “Ne, zakaj bi me morale?”
S sedmimi zmagami je že najuspešnejša slovenska skakalka vseh časov, poskrbela pa je tudi za sedmi veliki kristalni globus v zimskih športih v samostojni Sloveniji. Pet od teh so jih vpisali skakalci: Primož Peterka (1996/97 in 1997/98), Peter Prevc (2015/16), Nika Križnar (2020/21) in Nika Prevc (2023/24), po enega pa sta dodala še alpska smučarka Tina Maze (2012/13) in deskar Žan Košir (2014/15).
In če se bo njen najstarejši brat čez teden dni ob navijaški noriji poslovil od skakalnic, se lahko ob mladih letih Nike Prevc le veselimo vseh uspehov, ki jih prinaša prihodnost!
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje