Po Niki Križnar pred tremi leti se Slovenija veseli drugega velikega kristalnega globusa med ženskimi skakalkami, v četrtek ga bo po tekmi v Planici prejela še Nika Prevc. Obe zgodbi druži isti imenovalnik: glavni trener Zoran Zupančič.
Nova sezona, nov uspeh za ženske smučarske skoke. Po velikem kristalnem globusu Nike Križnar in naslovu svetovne prvakinje Eme Klinec v sezoni 2020/21, naslovu olimpijske prvakinje Urše Bogataj in zmagi v pokalu narodov sezono pozneje je letos v enem od vrhuncev smučarskih skokov na vrhu znova Slovenka. Mlada, komaj 19-letna Nika Prevc je v tej zimi pokazala svoj razkošen talent in že pred tekmo v Planici potrdila osvojitev velikega kristalnega globusa.
Pri vseh naštetih uspehih je imel glavno besedo trener Zoran Zupančič. 48-letni Žirovec zaključuje svoje šesto leto na čelu slovenskih orlic. “Oba velika globusa težko primerjam. Za mene sta ista. To je največja trofeja. Osvojili sta ga dve različni tekmovalki, tudi to veliko pomeni. Način mojega dela je jasen. Upam, da ga osvoji še kakšna,” je bil zadovoljen ob vrnitvi z Norveške.
Da bo Prevc osvojila eno najbolj zaželenih lovorik v zimskih športih, je bilo jasno že po sobotni odpovedi tekme v Vikersundu. Toda: “Malo smo se poveselili že v soboto. Ampak v športu se je že marsikaj zgodilo. Bal sem se predvsem kakšnega padca, ki so se potem zgodili v nedeljo. Ampak ko je Nika v prvi seriji naredila varen skok, njen rekordni, je bila stvar dokončna. Po tekmovanju je imela zaradi slabšega drugega skoka mešanico občutkov. Tudi sama se ni znala dovolj dobro izraziti in poveseliti. A je profesionalka, v tistem trenutku jo je malce zaskrbelo, da je zaradi drugega skoka izgubila tretje mesto v seštevku turneje Raw Air. Potem smo jo potolažili, da tega nihče ne bo vedel, ko bo dvignila veliki kristalni globus.”
Zmaga v ključnem trenutku
Prevc je rumeno majico vodilne tekmovalke oblekla 3. januarja v Beljaku in jo bo zadržala vse do zaključka. Svojo prednost pred najbližjo zasledovalko Evo Pinkelnig je hitro povečevala, v zadnjem času pa se je ta ustalila pri okrog 200 točk.
“Če pogledamo zgodovino, so bili boju za globus veliko bolj tesni kot ta. Že boj Nike Križnar je bil odločen zaradi pol sodniške točke. Takrat je bilo napeto. Ker je Pinkelnig v zadnjem delu sezone napadala to lovoriko, smo morali ostati mirni. Tudi sami smo preračunavali, a obenem opravljali svoje delo. In ko je bilo nekaj strahu v kosteh, se je zgodila zmaga (v Trondheimu, op. p.),” je Zupančič opisal dogajanje na Norveškem.
Po drugi tekmi v Oslu je bil zelo kritičen do žirije, češ da je zaradi dodatnih točk za znižanje zaletišča ta zmago podarila Norvežanki Eirin Maria Kvandal in jo ukradla Niki Prevc. Na njegove besede se je odzval tudi tehnični delegat na Holmenkollnu Jelko Gros. Zupančič še vedno vztraja pri svojem.
“Tudi mi smo imeli Uršo Bogataj, ki je skakala daleč. Tudi do rekordov. In tudi njo je bilo strah pristanka. Takrat sem moral za varnost poskrbeti sam. Žirija je odločila, kot je. Vemo, da je bila Kvandal hudo poškodovana. Treba je poskrbeti za njeno varnost. A še vedno se sprašujem, če je to delo žirije.”
Na zaključku s šesterico
Pred skakalkami je le še zaključek sezone, v četrtek ob 17. uri bo v Planici tekma na srednji skakalnici, po kateri bo Nika Prevc dobila globus. Ker je ta teoretično že njen, gre lahko slovenska ekipa tja olajšana in sproščena. “Upam, da bodo punce zdrave in gremo tja opraviti naše delo. Verjamemo, da imamo nekaj tekmovalk, ki bodo skušale pred domačim občinstvom osvojiti stopničke oziroma vsaj pokazati najboljše skoke,” je še dodal Zupančič.
Pod Poncami bo lahko računal na nastope kar šestih slovenskih tekmovalk. Ker na finalu najboljše trideseterice svetovnega pokala ne bodo tekmovale Eirin Marie Kvandal, Silje Opseth, Juke Seto in Abigail Strate, bo slovenska zasedba štela kar šest deklet. Nastopile bodo Nika Prevc, Nika Križnar, Ema Klinec, Katra Komar, Taja Bodlaj in Tina Erzar.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!