Anamarija Lampič slovenska junakinja dneva

Smučarski teki 28. Dec 202115:22 > 17:20 1 komentar
zmagovalne stopničke

Anamarija Lampič je na prvi tekmi tekaške novoletne turneje v sprintu (1,5 km) v prosti tehniki v Lenzerheideju osvojila tretje mesto. Zmagala je Američanka Jessie Diggins, druga pa je bila Mathilde Myrhvold. Eva Urevc je svoj nastop v izločilnih bojih zaradi slabega počutja odpovedala.

Najboljša slovenska smučarska tekačica se je razveselila novih posamičnih stopničk v letošnji zimi. Na uvodni sprinterski tekmi novoletne turneje je še tretjič osvojila tretje mesto. Šestindvajsetletnica je bila tretja že v Davosu in Dresdnu, skupaj z Evo Urevc pa se je na stopničke zavihtela tudi na edini ekipni preizkušnji olimpijske zime.

Za Lampičevo so to sicer štirinajste stopničke v karieri, najboljša slovenska smučarska tekačica vseh časov Petra Majdič jih je zbrala 49.

Lampičeva je v velikem finalu za zmagovalko Digginsovo zaostala tri desetinke sekunde, drugouvrščena Myrhvoldova pa je bila od Američanke počasnejša za 13 stotink sekunde.

“Mislim, da moram biti zadovoljna in ponosna. Stopničke so stopničke, to najbolj šteje. Tega mi nihče ne more vzeti. Seveda pa si želim tudi kakšnega drugega mesta, a recimo, da potrpežljivo čakam, da napadem takrat ko bo najbolj pomembno,” je dejala slovenska tekačica na smučeh.

Števec slovenskih stopničk: 16

Poleg štirih tekaških uvrstitev na oder za zmagovalke so v olimpijskih disciplinah rezultate med najboljšo trojico v tej zimi vknjižili še alpski smučarji – 2 (Andreja Slokar in Žan Kranjec) ter skakalci – 10 (Urša Bogataj 4, Anže Lanišek 2, Ema Klinec 2, Timi Zajc in ekipno 1).

Suverena tudi v polfinalu

Zelo suverena je bila Lampičeva tudi v polfinalu. V svoji skupini je bila vseskozi v ospredju, dobršen del proge odtekla kot vodilna, v zaključku pa nekoliko popustila in osvojila drugo mesto (3.01.64). Najhitrejša je bila Američanka Julia Kern (3.01.45). V drugi polfinalni skupini je slavila njena rojakinja Jessie Diggins.

V kvalifikacijah uspešni le dve

V dopoldanskih kvalifikacijah je bila s časom 3:02,54 najhitrejša Švicarka Nadine Faehndrich. Anamarija Lampič je za njo zaostala slabe tri sekunde (+2,72) in zasedla deseto mesto. V izločilnih bojih bomo poleg Lampičeve spremljali tudi Evo Urevc, ki je imela 16. čas (+4,56).

Med 86 tekmovalkami iz 21 držav je bila Anita Klemenčič 65. (+14,67), četrta Slovenka Anja Mandeljc pa 71. (+16,81), a obe sta krepko zaostali za trideseterico in izločilnimi boji.

V moški konkurenci sta slovenske barve zastopala Miha Šimenc in Miha Licef, a sta bila prepočasna. Prvi je zasedel je zasedel 73. mesto (+16,47), Licef pa je bil 100. (+21,30). Zmagal je Norvežan Johannes Hösflot Kläbo.

Jutri bo v Lenzerheideju na sporedu preizkušnja na razdalji v klasičnem koraku, razen Eve Urevc in Mihe Šimenca bodo na startu vsi preostali Slovenci, ki so danes začeli s turnejo.