Medtem ko zajeten del najboljših slovenskih smučarjev te dni vztraja na snegu, pa se v pisarnah odpirajo številna vprašanja. Kakšna bo trenerska sestava? Kakšni bodo proračunski okviri? Kdo bo okrepil strokovni svet? Kam se bosta selila Janez Slivnik in Miha Verdnik? Kje bo v novi zgodbi Andrea Massi?
Pred enim tednom je bilo na sedežu Smučarske zveze Slovenije sila pestro. Dobršen del sodelavcev alpskih disciplin je bil povabljen na delovni sestanek, na katerim pa je vodstvo zveze nameravalo vročati obvestila o prekinitvi pogodb. Mnogi so se srečanju izognili, nekateri pa so zavrnili prevzem obvestila oziroma so zahtevali, naj se jim ga pošlje na domači naslov. Na račun tega se utegne SZS znajti v pravni zanki, saj je okno za prekinitev pogodb natančno določeno.
Vseeno prekinitev pogodb ne pomeni, da na dosedanje trenerje in ostale deležnike nastajajoče novo vodstvo panoge ne računa več. Še več, pričakovati gre celo, da bo jedro ekip nadaljevalo z delom tudi v novem pripravljalnem obdobju in v predolimpijski sezoni. Skorajšnji novi vodja panoge Matjaž Šarabon sicer o imenih še ne želi javno razglabljati. Deloma zaradi tega, ker še čaka na uradno ponedeljkovo ustoličenje (takrat bo zaključena korespondenčna seja alpskega zbora), deloma zaradi seznanjanja s položajem in proračunskimi okviri.
Med strokovnjaki, katerih usoda je negotova, sta tudi dosedanja prva moža slovenskega smučanja, in sicer odstavljeni vodja panoge Miha Verdnik in pa vodja reprezentanc Janez Slivnik. Za prvega so pri SZS javno zapisali, da ga želijo še naprej videti v svojih vrstah, a o drugačni vlogi doslej z njim še niso govorili. Za Slivnika pa je bilo ob nakazani ukinitvi funkcije vodje reprezentanc predvideno mesto šefa mladinskega smučanja. Ali bo do tovrstnega zasuka zdaj v resnici prišlo, bo odvisno od napovedanih pogovorov med Šarabonom in Slivnikom. Že ped tem je bil odslovljen glavni trener mladinskih reprezentanc Boštjan Anderlič.
Šarabon vztraja, da bo rokave uradno zavihal v ponedeljek. Po trenutnih načrtih naj bi do 25. aprila strokovnemu svetu že predal predlog trenerjev in tekmovalcev, celoten program, vključno s proračunom in razrezom po posameznih ekipah, pa bo pripravljen do sredine maja, ko naj bi se sestal alpski zbor. Šarabon in predsednik zbora Janez Bijol napovedujeta tudi krepitev strokovnega sveta. Po naših informacijah bi utegnil vabilo za vključitev v to telo prejeti tudi Andrea Massi, ki se sicer kot sodelavec štaba Andreje Slokar že vrača v slovensko smučanje. Nekdanji šef ekipe Tine Maze ne zapira vrat, o potencialnem sodelovanju pa je v grobem večkrat govoril z direktorjem zveze Urošem Zupanom.
”Ne dvomim, da bo gospod Šarabon v ponedeljek potrjen. Nato se bomo takoj lotili pogovorov s trenerji. Bi to morali storiti prej? Veste, nekaj je teorija, nekaj pa praksa. Res je, vsi govorijo o tem, da se je treba sestave trenerskih ekip lotiti jeseni. A če to storiš, informacije hitro zaokrožijo, posledično pa se pojavijo težave pri obstoječem kadru, ki mora izpeljati sezono. Tako je tudi v podjetništvu. Vseeno verjamem, da bomo v danih časovnih terminih, ki so resda ozki, našli primerne rešitve. Odločitev za spremembo vodstva sem sprejel dva dni po planiškem finalu svetovnega pokala v skokih, ko sem prejel zadnja finančna poročila. S člani alpskega odbora pa smo o tem govorili že nekaj časa,” pojasnjuje Bijol, ki še ne želi govoriti o zajetnosti proračunske malhe.
Prikimal mu je tudi Šarabon in pojasnil, zakaj je ugriznil v smučarsko jabolko: ” Kar 55 let sem del smučanja, v katerem sem bi v vseh vlogah. Tekmovalec, demonstrator, kar 17 let del Elanove zgodbe, predsednik kluba, učitelj v alpski šoli … Smučanje poglobljeno spremljam in lahko povem, da mi je šlo ob smeri, v katero se obrača, v zadnjih letih na jok. Ne govorim le o rezultatih, temveč tudi o javnem mnenju. Padec je očiten. Kot predan smučar se s tem težko sprijaznim. Ko se zavem, da obstajajo finančni in materialni pogoji, da se to ne bi dogajalo, postanem jezen. Želim ukrepati.”
Gibalo sprememb bi moral biti tudi večji poudarek mlajšim kategorijam in odpiranje vprašanj sobivanja s klubi. Na to temo je Šarabon povedal: ”Otroško in mladinsko smučanje moramo podpreti. Danes na ravni ekip svetovnega in evropskega pokala vidimo rezultate tega, da se to v preteklosti ni dogajalo. Najboljše smučarje bomo zanesljivo podprli, po najboljših močeh. Toda denar moramo preusmeriti tudi v mlajše kategorije. Učinki bodo seveda vidni šele čez nekaj let. To velja tudi za vprašanje načina učenja smučanja otrok. Trdim namreč, da ta način ni na ustrezni ravni. S klubi moramo to spremeniti.”
Že nekaj časa je jasno, da bo kariero nadaljevala tudi edina slovenska smukačica Ilka Štuhec. Zdaj jo čakajo novi sogovorniki na strani SZS. Mariborčanka bo imela znova svojo ekipo, kako pa bo ta obarvana, naj bi postalo jasno še v tem mesecu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje