Novo zlato za zimzeleno Björgnovo, Lampičeva 34

sloski.si

Torkov dan na svetovnem prvenstvu nordijskih disciplin v Lahtiju je prinesel eno končno odločitev in sicer v disciplini teka na smučeh na 10 km v klasičnem koraku za dekleta. Marit Björgen je z izjemno predstavo prišla do druge zlate medalje na tem prvenstvu.

Na štartu zahtevne 10 km preizkušnje v Lahtiju so bile tudi štiri Slovenke, vse, ki so se uvrstile tudi v izločilne boja četrtkove sprinterske preizkušnje v prostem koraku. Pričakovano je najbolje s progo opravila mlada Anamarija Lampič, ki je sicer upala na uvrstitev med trideseterico, na koncu pa ji je do želenega zmanjkalo 10 sekund in je končala na 34. mestu z zaostankom 3:01,7.

Lampičeva je po tekmi povedala, da je bila to težka preizkušnja na težki progi, bilo pa ji je tudi kar precej vroče pri štirih stopinjah nad ničlo, hkrati pa je dodala še zadovoljstvo nad nastopi na letošnjih tekmah: “Vesela sem, da sem zdržala celo sezono, bila sem na vseh prizoriščih in to je ena zelo dobra potrditev zame, da sem preživela. Lahko tekmujem in naslednjo sezono grem v boj za še boljše rezultate.”

Naša druga najboljša je bila izkušena Katja Višnar, ki je na progo sicer krenila predzadnja med 72 tekmovalkami. Izkušena Slovenka je nastop skozi progo lepo stopnjevala, na cilj svoje tretje preizkušnje na tem prvenstvu pa je prišla s 46. časom in zaostankom 4:04,6. “Lahko rečem, da je bil to zame soliden tek na razdalji. Zaostanki so danes precej veliki, ker je sneg moker in zelo počasen. Vidi se, da so tiste tekmovalke, ki so na razdalji suverene in močne, naredile ogromne razlike. Fantje so mi pripravili super smuči, tako da sem vseskozi lahko tekla v smučini in tega sem bila zelo vesela, ker tek izven smučine pobere veliko energije.”

Fantastično predstavo pa je za nov naslov svetovne prvakinje prikazala Marit Björgen, ki je 16. zlato odličje na svetovnih prvenstvih kovala od prvega do zadnjega koraka. Vseskozi je bila najhitrejša med vsemi, na koncu (25:24,9) pa je branilko naslova, Švedinjo Charlotte Kalla premagala za debelih 41 sekund, potem ko je že na polovici proge zaostanek znašal pol manj. Bron je osvojila še ena Norvežanka, Astrid Uhrenholdt Jacobsen z zaostankom več kot 55 sekund, četrta Heidi Weng pa je zaostala že več kot eno minuto.