Noah Lyles, zvezdnik včeraj končanega svetovnega atletskega prvenstva v Budimpešti, je izrekel besede, ki so dvignile kar nekaj prahu med košarkarji iz lige NBA.
“Spremljam finala lige NBA, v katerih imajo košarkarji na glavi kape z napisi ’svetovni prvaki’. Svetovni prvaki česa? ZDA? Ne razumite me narobe. Zelo rad imam ZDA, ampak to ni ves svet. V atletiki nastopajo skorajda vse države tega sveta, ki se borijo, trepetajo, vsaka ima svojo zastavo,” je Američan Noah Lyles, ki je bil v Budimpešti zlat v šprintih na 100 in 200 metrov, do naslova pa je pomagal tudi štafeti 4×400 metrov, zbodel košarkarje iz lige NBA.
Trenutno prvi zvezdnik svetovne atletike, ki ta status utrjuje tudi z pogosto odmevnimi izjavami, je želel poudariti pomen svetovnega atletskega prvenstva, ob tem pa dregnil v zvezdnike iz najmočnejše košarkarske lige na svetu NBA in – hote ali nehote – tudi ob pregovorno ameriško samovšečnost in samozadostnost.
Odgovor prvaka lige NBA: Na 200 metrov bi ga prehitel
Njegove besede so med nekaterimi ameriškimi najboljšimi košarkarji v ligi NBA sprožile odziv.
“Naj kdo pomaga bratu,” je bil ciničen eden glavnih zvezdnikov lige Kevin Durant iz Phoenix Suns.
Oglasil se je tudi njegov soigralec Devin Booker in objavil emotikon človeka, ki se tolče po glavi.
Lylesu je odgovoril tudi Aaron Gordon. “Kakorkoli že … Tegale prijatelja prehitim v teku na 200 metrov,” je zapisal košarkar, ki je bil junija prvak lige NBA z Denver Nuggets.
Njegov odziv je bil neumen in otročji. Lyles, ki je v Budimpešti v teku na 200 metrov zmagal s časom 19,52, je lastnik tretjega najhitrejšega rezultata v zgodovini teka na 200 metrov (lani je tekel 19,31).
Oglasilo se je še nekaj košarkarjev, vsi odzivi pa verjetno le še bolj pritrjujejo, da je imel Lyles prav.
V ZDA prvake v košarkarski ligi NBA, bejzbol ligi MLB in ligi ameriškega nogometa NFL sicer pogosto okličejo za svetovne prvake in jezijo preostali svet.
Ligi NBA v zadnjih letih vladajo Evropejci
V ligi NBA, v kateri nastopajo moštva iz ZDA in Kanade, trenutno nastopa 120 neameriških košarkarjev, ki prihajajo iz 40 različnih držav. Najkoristnejši igralec lige pa v zadnjih petih letih nikoli ni bil Američan. Kamerunec Joel Embiid je bil za najboljšega izbran letos, Srb Nikola Jokić v letih 2021 in 2022, Grk Giannis Antetokounmpo pa v letih 2019 in 2020.
Eden glavnih zvezdnikov lige je seveda tudi naš Luka Dončić, ki s Slovenijo prav v teh dneh nastopa na pravem svetovnem prvenstvu na Japonskem, v Indoneziji in na Filipinih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje