Navdihujoče, zgodovinsko, neverjetno … To so največje zgodbe Glasgowa 2024

Atletika 5. Mar 20245:00 0 komentarjev
FOTO: Profimedia.

Kdo so atleti in atletinje, ki so poskrbeli za najbolj uspešne in zanimive zgodbe svetovnega dvoranskega prvenstva, ki je bilo pretekli konec tedna v Glasgowu? Izbrali smo jih deset. Spoznajte jih in podoživite njihove nastope.

Femke Bol (400 in 4×400 m):

Femke Bol je bila spet eno glavnih, če ne kar glavno ime novega velikega tekmovanja, na katerem je nastopila. In z njega vnovič, tako kot na zadnjem svetovnem prvenstvu na prostem v Budimpešti lani poleti ter zadnjih dveh dvoranskih evropskih prvenstvih, prinesla dve zlati medalji.

Bambi, kot to 24-letno Nizozemko kličejo že nekaj časa, oziroma Miki Miška, kot ji na spletu v šali pravijo po novem, je bila zlata na 400 metrov in spet, še tretjič v zadnjem letu, postavila nov svetovni dvoranski rekord, v cilj je pritekla v času 49,17, do zmage pa pomagala tudi nizozemski štafeti 4×400 metrov.

Femke Bol. FOTO: Profimedia

“Super, kaj naj rečem? Ciljala sem predvsem na zmago, toda novega rekorda sem zelo vesela. Če lahko tečem še hitreje? Moj trener pravi, da zagotovo,” je po prihodu v cilj povedala simpatična zvezdnica svetovne atletike, ki na prostem sicer najraje teče na nizkih ovirah, ob naštetih pa je na velikih tekmovanjih osvojila še kar nekaj medalj.

V Münchnu leta 2022 je bila trikratna evropska prvakinja na prostem, na svetovnem prvenstvu v Eugenu v ZDA je bila istega leta dvakrat srebrna, podobno velja tudi za zadnje dvoransko svetovno prvenstvo v Beogradu, medtem ko je bila na zadnjih olimpijskih igrah v Tokiu v teku na 400 metrov z ovirami bronasta.

Oglejte si razplet finala teka na 400 metrov za ženske.

Alexander Doom (400 in 4×400 m):

Drugi atlet, ki je v Glasgowu osvojil dve zlati medalji, je Alexander Doom, tudi on teče na 400 metrov, v tej disciplini, ki v dvorani ponuja dva kroga, pa je presenetil prvega favorita. Svetovnega rekorderja, olimpijskega prvaka in trikratnega svetovnega prvaka v teku na 400 metrov z ovirami Karstena Warholma.

Alexander Doom. FOTO: Profimedia.

Ne samo to, s tem je Norvežanu v dvorani prizadejal sploh prvi poraz v karieri na 400 metrov v dvorani.

“Neverjetno, tega niti najmanj nisem pričakoval. Sijajno,” je povedal 26-letni Belgijec, ki je zmagal v času novega državnega rekorda 45,25 in prišel do sploh prve posamične medalje z velikih tekmovanj.

Na prejšnjih jih je sicer osvojil že kup, a zgolj z belgijsko štafeto 4×400 metrov. Novo je dodal na Škotskem, kjer so Belgijci ubranili naslov z zadnjega prvenstva. Da bi bila zmaga še slajša, so v finalu za šest stotink prehiteli prav Norveško.

Oglejte si razplet finala teka na 400 metrov za moške.

Elle St. Pierre (3.000 m):

Prav posebno zgodbo je v Glasgowu spisala Američanka Elle St. Pierre, ki je naslov svetovne dvoranske prvakinje osvojila skorajda natanko leto za tem, ko je postala mama.

Elle St. Pierre. FOTO: Profimedia.

V teku na 3.000 metrov, v katerem je branila srebro z zadnjega prvenstva v Beogradu, je v cilj pritekla v času novega rekorda tekmovanja 8:20,87.

Na poti do zlata je za seboj pustila svetovno dvoransko prvakinjo v teku na 1.500 metrov, svetovno prvakinjo na 10.000 metrov na prostem in svetovno rekorderko v teku na 5.000 metrov Guday Tsegay iz Etiopije ter svetovno rekorderko v teku na 3.000 metrov z zaprekami Beatrice Chepkoech iz Kenije.

“Neverjetno. To je nekaj, o čemer sem od vedno sanjala,” je po prihodu v cilj povedala presrečna 27-letna tekačica, ki je svoj osebni rekord popravila za več kot pet sekund.

Oglejte si razplet finala teka 3.000 metrov za ženske.

Devynne Charlton (60 m ovire):

Drugi svetovni rekord na letošnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu je postavila Devynne Charlton, ki je v finalu sprinta na 60 metrov z ovirami v cilj pritekla v času 7,65 in za dve stotinki popravila svojo rekordno znamko, ki jo je dosegla februarja na mitingu v New Yorku.

Devynne Charlton. FOTO: Profimedia.

Bahamka je, potem ko je v kvalifikacijah s 7,93 dosegla šele sedmi čas med nastopajočimi, v finalu eksplodirala in dominirala od začetka do konca.

“Ta naslov mi pomeni veliko. Trdo sem garala, tudi psihično sem se dobro pripravila in rezultat je tu,” je 28-letna atletinja povedala po zmagi, njeni sploh prvi na velikih tekmovanjih. Na zadnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu je bila srebrna, na prostem pa medalj še ni osvajala. Četrto mesto na lanskoletnem svetovnem prvenstvu v Budimpešti v sprintu na 100 metrov z ovirami je njen najboljši rezultat.

Glede na predstavo, ki jo je prikazala pretekli konec tedna, pa se zdi, da bo poleti na olimpijskih igrah v Parizu favoritka za medaljo ali pa celo naslov …

Oglejte si razplet finala 60 metrov z ovirami za ženske.

Christian Coleman (60 m):

Sprint na 60 metrov z ovirami je vrhunec vsakega prvenstva, tudi v Glasgowu ni bilo nič drugače. Sploh zato, ker je obetal obračun dveh super hitrih Američanov. Prvega zvezdnika svetovne atletike ta hip, trikratnega svetovnega prvaka iz Budimpešte Noaha Lylesa, in svetovnega prvaka v sprintu na 100 metrov iz Dohe 2019 Christiana Colemana.

Christian Coleman. FOTO: Profimedia.

Razburljiv obračun je pripadel slednjemu, zmagal je s časom 6,41 in prišel do drugega naslova dvoranskega svetovnega prvaka po letu 2018.

“Bil sem samozavesten in prepričan, da lahko zmagam. To sem na stezi tudi potrdil. Poletne sezone se veselim,” je po zmagi povedal 27-letni Coleman.

“Ti fantje, ki tekmujejo na 60 metrov, proti meni na prostem nimajo nikakršnih možnosti,” mu je medtem z maščevanjem na olimpijskih igrah v Parizu že zagrozil leto mlajši Lyles, ki je za njim zaostal za tri stotinke in se moral sprijazniti s srebrom.

Oglejte si razplet finala 60 metrov za moške.

Grant Holloway (60 m ovire):

Rekord dvoranskih svetovnih prvenstev smo videli tudi v sprintu na visokih ovirah pri moških, v katerem je vlogo prvega favorita z novo zlato medaljo z največjih tekmovanj osvojil svetovni rekorder na 60 (7,27) in lastnik drugega najboljšega časa v zgodovini sprinta na 110 metrov z ovirami (12,81) Grant Holloway.

Grant Holloway. FOTO: Profimedia.

26-letni Američan je v cilj pritekel v času 7,29 in zmagal zelo suvereno, najbližjega zasledovalca je prehitel za kar 14 stotink.

“Zadovoljen sem, ker sem ubranil naslov. Užival sem in dosegel to, po kar sem prišel. Ni bilo rekorda, ampak okej,” je po nastopu razlagal dvakratni dvoranski in trikratni svetovni prvak na prostem, ki bo letos poleti napadal svoje prvo olimpijsko zlato. Na olimpijskih igrah v Tokiu je bil namreč srebrn.

Oglejte si razplet finala 60 metrov z ovirami za moške.

Ryan Crouser (met krogle):

Ryan Crouser, dvakratni olimpijski in dvakratni svetovni prvak v metu krogle, je v Glasgowu zaokrožil kolekcijo zlatih medalj z največjih tekmovanj in postal še dvoranski svetovni prvak. Na zadnjem prvenstvu v Beogradu se je moral zadovoljiti s srebrom, tokrat pa dvomov o zmagovalcu ni bilo.

Ryan Crouser. FOTO: Profimedia.

V finalu je vodil od prve do zadnje serije in s petim metom, dolgim 22,77 metra, poskrbel tudi za rekord prvenstev, ob katerem bo po novem pisalo njegovo ime.

Za nameček je do manjkajočega naslova Američan prišel ravno na svoj 32. rojstni dan in si čestital na najboljši možen način.

Oglejte si razplet finala meta krogle za moške.

Armand Duplantis (skok s palico):

Armand Duplantis je pričakovano ubranil naslov v skoku s palico, v katerem je v zadnjih štirih letih praktično nepremagljiv. Ob dveh zlatih medalj z dvoranskih svetovnih prvenstvih je osvojil še šest naslovov z največjih atletskih tekmovanj. Dvakrat (2018 in 2022) je bil evropski prvak na prostem in enkrat v dvorani (2021), dvakrat svetovni prvak na prostem (2022 in 2023), leta 2020 pa v Tokiu tudi olimpijski prvak.

Armand Duplantis. FOTO: Profimedia.

V finalu je preskočil 605 centimetrov, kar je najboljši letošnji izid sezone na svetu, s tem za 15 centimetrov prehitel drugouvrščenega, potem pa napadel tudi nov svetovni rekord, 624 centimetrov. To bi bil že njegov osmi svetovni rekord, a ga ni uspel postaviti.

“To je verjetno naslov, do katerega sem prišel najtežje doslej,” je po finalu povedal 24-letni zvezdnik, ki je na višini 585 centimetrov dvakrat podrl letvico in bil na robu šokantnega poraza, potem pa stvari vzel v svoje roke in spet zmagal.

Oglejte si razplet finala skoka s palico za moške.

Geordie Beamish (1.500 m):

Morda celo največje presenečenje prvenstva je v teku na 1.500 metrov pripravil Geordie Beamish, ki je imel pred finalom najslabši rezultat sezone med nastopajočimi, potem pa z odličnim finišem prišel do malodane šokantne zmage. Zmagal je v času 3:36,54, kar je seveda njegov nov osebni rekord.

Geordie Beamish. FOTO: Profimedia.

“Imel sem srečo, ker tempo v finalu ni bil prehiter. Če bi bil, bi bil verjetno brez možnosti, tako pa sem izkoristil ponujeno in, upam da, razveselil moje rojake,” je bil po nastopu navdušen 27-letni dolgolasi Novozelandec, čigar osebni rekord na 1.500 metrov je štiri oziroma pet sekund slabši od tekačev, ki sta pristala na drugem oziroma tretjem mestu.

Oglejte si razplet finala teka na 1.500 metrov za moške.

Thea Lafond (troskok):

Do prve medalje na velikih članskih tekmovanjih in novega osebnega rekorda je v troskoku prišla tudi Thea LaFond in prvič v življenju preskočila 15 metrov, zmagala je z rezultatom 15,01 in prišla do naslova dvoranske svetovne prvakinje.

Thea LaFond. FOTO: Profimedia.

“Ne morem dojeti, kaj se je zgodilo. Sem edina atletinja iz moje države, ki je prišla na to prvenstvo, in osvojila sem zlato! Neverjetno,” je od sreče žarela 29-letna tekmovalka, ki je na zadnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu zasedla četrto mesto, na zadnjih dveh svetovnih prvenstvih na prostem pa je bila peta.

Atletinja, ki je prijateljica naše najboljše skakalke Neje Filipič, prihaja iz majhne otoške državice v Karibskem otočju, Dominike, na katerem živi vsega 70 tisoč ljudi. Približno desetkrat manj, kot jih živi v Glasgowu, kjer je poskrbela za največji športni uspeh v zgodovini svoje države …

Oglejte si razplet finala troskoka za ženske.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!