Oslabljena in nikoli močnejša Slovenija

Atletika 6. Jun 20245:00 0 komentarjev
Kristjan Čeh je še vedno prvi obraz slovenske atletike. FOTO: Profimedia.

Kaj lahko pričakujemo od slovenske reprezentance, ki bo jutri začela z nastopi na evropskem atletskem prvenstvu v Rimu?

Slovenska atletika je v vzponu. Ne spomnimo se, da bi imela kdaj tako veliko število atletov in atletinj, ki spadajo v sam evropski in tudi svetovni rekord.

Za kako kakovostno zasedbo gre, potrjuje podatek, da je Slovenija v 30 letih, odkar je leta 1994 kot samostojna država prvič nastopila v Helsinkih, na evropskih prvenstvih na prostem osvojila le sedem medalj.

Letos bi jih lahko ob zelo optimističnem scenariju, če bi bili vsi zdravi in v pravem trenutku v optimalni formi, skorajda toliko dobila na enem samem prvenstvu. Pa čeprav bo oslabljena.

Tik pred zdajci je nastop odpovedala Maruša Mišmaš Zrimšek, ki je v finalu lanskoletnega svetovnega prvenstva v Budimpešti navdušila z novim državnim rekordom in šestim mestom v teku na 3000 metrov z zaprekami. V Rimu bi bila v primeru podobnega teka v odsotnosti Afričank morda celo glavna favoritinja za naslov.

Tina Šutej po bronasti medalji na zadnjem evropskem prvenstvu. FOTO: Profimedia.

Glavni orožji Kristjan Čeh in Tina Šutej, če bo nastopila

Medaljo seveda pričakujemo od nekdanjega najboljšega slovenskega športnika leta Kristjana Čeha. Na zadnjih mitingih lastnik petega najboljšega rezultata v metu diska v zgodovini atletike sicer ni blestel, a je v preteklosti na velikih tekmovanjih že večkrat dokazal, da zna biti najboljši, ko je to najpomembnejše. Nenazadnje govorimo o nekdanjem svetovnem prvaku ter aktualnem svetovnem in evropskem podprvaku …

Pred prvenstvom se sicer ubada s poškodbo, a tudi ona je dokazala, da lahko do medalje na velikih tekmovanjih pride celo poškodovana, tako da stopničke prav gotovo pričakujemo tudi od Tine Šutej v skoku s palico. Če bo seveda nastopila.

Četrtouvrščena z zadnjih dveh svetovnih prvenstev na prostem, bronasta z zadnjega evropskega prvenstva na prostem, dvakratna dvoranska evropska podprvakinja in bronasta z dvoranskega svetovnega prvenstva. Je treba še kaj dodati?

Anita Horvat
Anita Horvat napoveduje lov na medaljo. FOTO: Profimedia.

Anita Horvat pogumno in za pohvalo

Nevsakdanje odkrito in pogumno, kar od naših najboljših športnikov včasih pogrešamo, lov na kolajno napoveduje tudi Anita Horvat v teku na 800 metrov. Čestitke!

Čeprav ji v konkurenci sijajnih Britank ne bo lahko, ji zagotovo lahko uspe. To je dokazala tudi na zadnjem dvoranskem evropskem prvenstvu, kjer je bila srebrna.

Lia Apostolovski je bila v skoku v višino tretja na letošnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu v Glasgowu. Zelo podobna konkurenca jo čaka tudi v Italiji. Če ji je uspelo tam, zakaj ji ne bi tudi tokrat?

Optimizem prinaša pogled na njene nastope na vseh velikih tekmovanjih, na katerih je do zdaj nastopila. Kot po pravilu je vedno najboljša, ko je to najbolj potrebno.

Matic Ian Guček se je letos izstrelil v evropsko smetano. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Tiha in mlada kandidata za medaljo

Čez noč se je med kandidate za medaljo izstrelil tudi največji talent slovenske atletike ta hip Matic Ian Guček, ki ima v teku na 400 metrov z zaprekami trenutno četrti rezultat v Evropi.

Nekdanji mladinski svetovni podprvak je ob zadnjem rekordu naredil napako na zadnji oviri. Tudi atletskemu laiku je jasno, da je v njegovih nogah še kar nekaj rezerv. Če bi jih unovčil v Rimu …

Med tihimi kandidati za medaljo je Klara Lukan, ki ima trenutno celo drugi najboljši rezultat v Evropi v teku na 10.000 metrov v tej sezoni.

Ob tem je treba dodati, da nekaj najboljših na našem kontinentu v tej disciplini letos še ni teklo, a po drugi strani je 23-letna nosilka številnih kolajn z največjih mladinskih tekmovanj do zdaj na stezi deset kilometrov tekla le enkrat. Ne v sezoni, ampak v karieri. Pa takoj močno opozorila nase.

Rok Ferlan
Roku Ferlanu je letos uspel velik preskok. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Še nekaj kandidatov za (pol)finale

Visoko na lestvicah v troskoku kotira tudi Neja Filipič, ki zagotovo cilja na finale. Morda podobno uspe tudi njeni mlajši sotekmovalki Evi Pepelnak.

Vsaj polfinala si zagotovo želita Rok Ferlan, ki je bil letos sedmi na dvoranskem svetovnem prvenstvu v teku na 400 metrov, in Filip Jakob Demšar, ki je v generalki pred evropskim prvenstvom navdušil v sprintu na visokih ovirah.

Podobno pri ženskah na 100 metrov z ovirami velja za Niko Glojnarič. Zagotovo ne smemo pozabiti niti na nekoč eno najboljših metalk kopja na svetu Martino Ratej, ki bo nastopila še na osmem evropskem prvenstvu.

Zanimivo bo videti, kaj bosta v polmaratonu naredila Anja Fink in najstarejši član tokratne slovenske odprave, 43-letni Primož Kobe. Pa v teku na 400 metrov z ovirami nekoč ena najbolj obetavnih tekačic v tej disciplini, ki pa v zadnjih letih išče izhod iz slepe ulice, Agata Zupin.

V večnem mestu bomo videli tudi dve slovenski štafeti, 4×100 in 4×400 metrov, v kateri bo tekel tudi trikratni slovenski atlet leta Luka Janežič, ki se vrača po hudi poškodbi, a se na novo veliko tekmovanje posamično tokrat ni uspel uvrstiti.

Bilo bi presenečenje, če bi se katera od teh štafet uspela uvrstiti v finale. Pustimo se presenetiti …

Karsten Warholm napoveduje odličen tek na 400 metrov z ovirami. FOTO: Profimedia.

Kup zvezdnikov, ki zagotavljajo spektakel in šov

Pa svetovna konkurenca? Kultni Olimpijski stadion, prizorišče mnogih športnih spektaklov (svetovnih in evropskih nogometnih prvenstev, svetovnih in evropskih atletskih prvenstev, olimpijskih iger, finalov nogometne lige prvakov …), bo gostil še enega.

Resda je v olimpijski sezoni večina osredotočena na Pariz, toda v Rimu bomo videli kup zvezdnikov svetovne atletike, ki v zadnjih letih navdušujejo.

Šveda Armanda Duplantisa, ki niza svetovne rekorde v skoku s palico.

Norveška zvezdnika Karstena Warholma, ki je pred časom poskrbel za neverjeten svetovni rekord na 400 metrov z ovirami, in Jakoba Ingebrigstna, ki ga letos želi doseči v teku na 1500 metrov.

Olimpijskega, svetovnega in dvakratnega evropskega prvaka v skoku v daljino Miltiadisa Tentoglouja.

Letečo Nizozemko Femke Bol, ki navdušuje v teku na 400 metrov. Z ovirami in brez.

V metu diska Litovca Mikolasa Alekno, ki je letos popravil enega najstarejših svetovnih rekordov.

V skoku v višino Ukrajinko Jaroslavo Mahučik, ki se pri 22 letih lahko pohvali že z devetimi medaljami z največjih tekmovanj. Petkrat je bila zlata. Tudi na zadnjem svetovnem in zadnjem evropskem prvenstvu.

Gainmarco Tamberi bo zagotovo poskrbel za šov. FOTO: Profimedia.

Italija podobno kot Slovenija

Pa še kup zvezdnikov svetovne atletike, med katerimi je kar nekaj italijanskih, kar seveda ni nepomembno. Predvsem za obisk. Italijani imajo namreč radi atletiko, ob tem pa letos tudi kup orožij, ki bi lahko posegla po najvišjih mestih.

Koga? V skoku v višino olimpijskega in svetovnega prvaka Gianmarca Tamberija.

V teku na 100 metrov olimpijskega in evropskega prvaka Marcella Jacobsa, ki bo tekel tudi v štafeti 4×100 metrov. Ta bo v Rimu nosila priponko olimpijske prvakinje. Tudi olimpijski in svetovni prvak v hitri hoji Massimo Stano je Italijan. Podobno v ženski konkurenci v isti disciplini velja za Antonello Palmisano.

Na letošnji lestvici najboljših metalcev krogle v Evropi sta na vrhu dva Italijana, Leonardo Fabbri in Zane Weir, še kar nekaj jih povsem pri vrhu najdemo tudi v številnih drugih disciplinah. Pa še koga smo verjetno pozabila. Italija je kot Slovenija. Močna, kot še nikoli ni bila.

Na tribunah kultnega Olimpica, ki ponujajo mesto za več kot 70 tisoč gledalcev, se torej obeta šov. Ne zamudite ga! Tudi zaradi vloge, ki bi jo v njem utegnili odigrati najboljši slovenski atleti in atletinje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!