Slovenija je v Budimpešti prehitela 168 držav

Atletika 29. Avg 202321:32 2 komentarja
Kristjan Čeh je Sloveniji prinesel sedem točk. FOTO: Peter Kastelic/AZS.

Glede na lestvico uvrstitev od prvega do osmega mesta, ki jih pri krovni atletski organizaciji upoštevajo za točkovanje uspešnosti držav, je slovenska reprezentanca svetovno atletsko prvenstvo v Budimpešti končala na 25. mestu in prehitela kar 168 držav.

Slovenija, za katero je v Budimpešti nastopalo 12 atletov in atletinj (Klara Lukan je nastop v teku na 5.000 metrov odpovedala), je osvojila 15 točk.

Sedem jih z drugim mestom v metu diska prinesel Kristjan Čeh, pet Tina Šutej s četrtim mestom v skoku s palico, tri pa Maruša Mišmaš Zrimšek, ki je bila šesta v teku na 3.000 metrov z zaprekami.

Toliko točk na lestvici uspešnosti glede na uvrstitve Slovenijo postavlja na 25. mesto skupaj s Perujem in Češko, ki sta prav tako zbrala 15 točk.

Slovenska reprezentanca je osvojila več točk od vseh držav s področja nekdanje skupne Jugoslavije. Srbija jih je zbrala deset, Hrvaška šest, Bosna in Hercegovina, Črna gora in Makedonija pa nobene. Za Slovenijo so zaostale tudi nekatere velike države, kot so Nigerija, Mehika, Južnoafriška republika, Portugalska …

Na lestvici števila medalj, ki pa je nudi precej ožjo sliko in je manj merodajna, je Slovenija nekoliko nižje, in sicer na 27. mestu.

Z naskokom najuspešnejše so bile tako po številu medalj kot tudi glede na uvrstitve med najboljših osem pričakovano spet ZDA (12 zlatih, 8 srebrnih in 9 bronastih), ki so zbrale 277 točk. Na drugem mestu je Jamajka (139), na tretjem pa Kenija (112), ki pa ju po številu medalj ni med prvim tremi. Druga je namreč s kar štirimi zlatimi in dvema srebrnima kolajnama Kanada, tretja pa s štirimi zlatimi in eno srebrno Španija.

Na letošnjem atletskem svetovnem prvenstvu je nastopilo več kot 2.000 atletov iz 195 držav, kar pomeni, da jih je Slovenija prehitela kar 168. Ni slabo …